Japon Takımadaları’nın 4 ana adasının en güneyindeki Kyūshū Adası’nda bulunan Kagoshima, Japonya’nın Kagoşima prefektörlüğünün merkezi olan şehir. Bir stratovolkan olan Sakurajima’ya ev sahipliği yapıyor. Sakurajima Yanardağı, Vezüv Yanardağı’na benzetiliyor, bu nedenle Kagoshima da “Doğu’nun Napolisi” olarak adlandırılıyor. Kagoshima bir de kaplıcalarıyla ünlü, çevresinde birçok onsen (kaplıca) ve ashiyu (ayak banyosu) var. Kagoshima’daki Shoko Shuseikan Müzesi ve Ijinkan, Japonya’nın Meiji Sanayi Devrimi’nin Yerleri: Demir ve Çelik, Gemi İnşası ve Kömür Madenciliği içinde (Hashima Kömür Madeni, Eski Glover Evi, Shūseikan, Miike Kömür Madeni, Yawata Çelik Fabrikaları, Mutsurejima Deniz Feneri, Hagi yansımalı fırın, Shōkasonjuku Akademisi, Hagi kale kasabası) UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Kagoshima

Windstar Cruises ile katıldığım Japonya cruise turunda odamdan Sakurajima’yı izledim

Kagoshima, Japonya’nın en güçlü feodal klanlarından biri olan ve Meiji Restorasyonu’nda merkezi bir rol oynayan Shimazu klanının eski merkezi olarak zengin bir tarihe sahip. Shimazu klanı Edo Dönemi’nden 1868’de feodal çağın sonuna kadar Kagoshima’yı (o zamanki adıyla Satsuma bölgesini) neredeyse 700 yıl yönetmiş. Shimazu klanı, batı bilim ve teknolojisini en erken benimseyenlerinden bazıları olarak modern çağda da etkili olmaya devam etti.

Kagoshima’ya ilk olarak Windstar Cruises ile katıldığım Japonya cruise turunda geldim. Bu geziye gelirken Emirates ile uçtum. İlk kez uçtuğum Emirates, hizmet kalitesiyle beklentimin üzerindeydi. Emirates, dünya çapında 150’den fazla varış noktasına uçuyor. Bünyesinde 160’dan fazla farklı ulustan çalışanı bulunuyor. Yolcularla kendi dillerinde iletişim kurmak, Emirates imzalı misafirperverliğin temel bir parçası olarak kabul edildiğinden, Emirates proaktif olarak çok dilli bir kabin ekibini bünyesinde barındırıyor. Emirates kabin ekibi, toplamda 70’ten fazla dil konuşabiliyor. Emirates’in şu an için Dubai-İstanbul arasında günde 3 uçuş olmak üzere, haftada toplam 21 seferi var. Uçakları geniş gövdeli; bunlardan biri havayolunun amiral gemisi A380, diğer ikisi Boeing 777ER ile gerçekleşiyor. Emirates ayrıca sürdürülebilirlik kapsamında pek çok adım atıyor. Bunlar arasında yakıt açısından daha verimli olan çok genç bir filoya sahip olması, yılda 500 tondan fazla cam ve plastiği geri dönüştürmesi, dijital menülere geçerek 1.000 ton kâğıt tasarrufu sağlaması sayılabilir.

Emirates ekip

Kagoshima’da gezilecek yerler listesi

Japonya‘nın Kagoshima şehrinde Japonya’nın en aktif volkanlarından biri olan Sakurajima’nın heybetli silüetini görüyorsunuz.

Senganen Bahçesi’nden (Iso Teien) Sakurajima manzarası

Şehir merkezinde görülecek yerlere ek olarak günü birlik gezilerle Kirishima Dağları ve Satsuma Yarımadası gibi yerlere gidebilir, Yakushima ve Amami gibi güneydeki adalara ayak basabilirsiniz.

Kagoshima prefektörlüğündeki Ōsumi Adaları’ndan biri olan Yakushima Adası’nın sıcak/ılıman antik ormanı, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor. Kagoshima prefektörlüğü ve Okinawa prefektörlüğündeki Amami-Ōshima Adası, Tokunoshima Adası, Okinawa Adası’nın kuzey kısmı, Iriomote Adası; UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor.

Sakurajima

Sakurajima, Japonya’nın en aktif yanardağlarından biri. Kagoshima Körfezi’nin ortasında yer alan Sakurajima, 1.117 metre yüksekliği ve yaklaşık 50 kilometre çevresi ile bölgenin en belirgin coğrafi özelliği. Kagoshima’nın sembolü olan volkan sanki sürekli sigara içiyor gibi gözüküyor ve küçük patlamalar genellikle günde birkaç kez oluyor.

Sakurajima

Sakurajima eskiden Kagoshima Körfezi’nde bir adaymış. 1914’teki güçlü patlamadan patlamadan kaynaklanan büyük lav akışı, volkanın doğudaki Osumi Yarımadası ile mevcut kara bağlantısını oluşturmuş. Bununla birlikte gezginlerin çoğu için yanardağa en kolay erişim, Kagoshima Limanı ile Sakurajima Feribot Terminali arasında 3,5 kilometrelik mesafeyi 5 dakikada kateden feribotlarla sağlanıyor.

Sakurajima’nın üç ana zirvesi var; Kita-dake (kuzey zirvesi, 1.117 metre), Naka-dake (orta zirve, 1.060 metre), Minami-dake (güney zirvesi, 1.040 metre). Minami-dake en aktif zirve ve doğu yamacında Showa Krateri’nden birçok patlama meydana geliyor. Yanardağın kraterlerinin 2 kilometre yakınına yaklaşmak yasak ama Sakurajima çevresinde yaklaşık 3 kilometre öteden patlamaların gözlemlenebileceği çok sayıda gözlem noktası bulunuyor. Bunlar arasında 1946 yılındaki patlamanın yarattığı küçük bir tepede yer alan Arimura Lav Gözlemevi, volkanın batı yamacında yer alan Yunohira Gözlem Noktası, volkanın doğu yamacındaki Kurokami Gözlem Noktası, Arimura Gözlem Noktası sayılabilir.

Sakurajima’da gözlem noktaları

Sakurajima Feribot Terminali’nin yanında su boyunca yaklaşık 3 kilometrelik Nagisa Lav Yolu’nda yürüyebilirsiniz. Nagisa Parkı Ayak Banyosu’nda ücretsiz ayak banyosu yapabilirsiniz. Magma Onsen’de günü birlik ziyaretçilere açık olan kaplıcalara girebilirsiniz. Kurokami Tapınak Kapısını ziyaret ederek 1914 patlamasında tapınağın torii kapısının nasıl volkanik külle kaplandığını görebilirsiniz.

Nagisa Parkı Ayak Banyosu

Chiran

Kagoshima’dan 1 saat uzaklıkta bulunan Chiran, yaklaşık 250 yıllık bir samuray yerleşimi. Chiran’da Samuray Yolu denilen bir yol üzerinde samuray konutlarını ve bahçelerini görebilirsiniz. Chiran Tokko Müzesi, “kamikaze pilotları” olarak da bilinen özel saldırı birliğine ait bir hava üssü alanında bulunuyor. Müzede saldırı birliği üyelerinin belgelerini, mektuplarını, eşyalarını görebilirsiniz.

Senganen Bahçesi (Iso Teien)

Senganen Bahçesi (Isoteien), Kagoshima şehir merkezinin kuzeyindeki sahil boyunca uzanan Japon tarzı bir peyzaj bahçesi. Kyūshū Adası’ndaki en iyi Japon bahçelerinden biri olarak biliniyor. Bahçenin en çarpıcı özelliğiyse eşsiz bir Sakurajima ve Kagoshima Körfezi manzarasına sahip olması. Bahçede küçük göletler, akarsular, tapınaklar ve bir bambu korusu var.

Kagoshima

Senganen Bahçesi

Senganen Bahçesi, Edo Dönemi’nin en güçlü feodal klanlarından biri olan yerel Shimazu klanı tarafından 1658’de inşa edilmiş. Bahçenin ortasında Iso Rezidansı var.

Kagoshima

Senganen Bahçesi’ndeki Iso Rezidansı

Bahçedeki Ohkatei Restaurant’ta Sakurajima manzarasında yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Senganen Bahçesi’ndeki Ohkatei Restaurant’ta Sakurajima manzarasında yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz

Bahçenin hemen dışındaki Shoko Shuseikan Müzesi, Japonya’nın ilk batı tarzı fabrikası. 1852’de Lord Shimazu tarafından silah, cam, seramik ve tarım aletleri üretmek üzere kurulmuş. Binası Japonya’da inşaatta kemer kullanımını benimseyen ilk batı tarzı taş bina olduğu için ulusal önemli bir kültürel varlık olarak belirlendi. Müze, Shimazu klanı ve onların ilk sanayileşme çabalarını anlatıyor. Shoko Shuseikan Müzesi, Japonya’nın Meiji Sanayi Devrimi Alanları: Demir ve Çelik, Gemi İnşa ve Kömür Madenciliği dâhilinde UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Senganen’e kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Kagoshima bōsekijo gishikan (Ijinkan), bir tekstil fabrikasının tasarlanmasına ve inşa edilmesine yardımcı olan yabancı mühendislerin ikametgâhıymış. Ijinkan, Japonya’nın Meiji Sanayi Devrimi Alanları: Demir ve Çelik, Gemi İnşa ve Kömür Madenciliği dâhilinde UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Kagoshima Akvaryumu

Kagoshima Akvaryumu (Io World Kagoshima Suizokukan), Sakurajima feribot terminalinin hemen yanında yer alıyor. 1997 yılında açılan akvaryum 7 katlı. Akvaryumda her boyuttan balığı barındıran devasa Kuroshio Tankı oldukça ilgi çekiyor. Tankın içinde küçük balık sürüleri, vatozlar, bir balina köpekbalığı var. Diğer sergi alanları arasında su samurları, dev yengeçler, mercan resifleri, elektrikli yılan balıkları ve mangrovlar yer alıyor.

Reimeikan Müzesi

Reimeikan Müzesi’nde antik çağlardan modern zamanlara kadar Kagoshima’nın tarihi anlatılıyor. Müze, Kagoshima veya Tsurumaru Kalesi olarak bilinen kalenin eski yerinde inşa edilmiş.

Shiroyama Parkı

Shiroyama Parkı, Kagoshima şehir merkezinde, 107 metre yüksekliğindeki Shiroyama Dağı üzerinde uzanıyor. Park en çok Shiroyama Gözlemevi ile ünlü.

Tenmonkan

Tenmonkan’a yerel halk ve turistler alışveriş yapmak veya yemek yemek için geliyor.

Kagoshima’da beni en çok ne etkiledi, biliyor musunuz? Halkının şehirlerine olan sevgisi! Sakurajima gibi aktif bir volkana sahip olmalarına rağmen evlerini çok sevdiklerini, volkanın hareketliliğine alışkın olduklarını, bunun için tedbirlerini aldıklarını söylüyorlar. Dışarıdan gelen birinin endişeli bakışlarının ardında Kagoshimalılar’ın huzuru ve dinginliği var…