Geçmişin en büyük sömürge ülkesi olan İngiltere, dünyanın % 40’ını topraklarına kattığı için “Üzerinde Güneş Batmayan İmparatorluk” olarak anılmış. İngiltere’nin ve Birleşik Krallık’ın başkenti Londra ise hem özgür hem de gelenekçi yapısıyla dikkat çeken bir metropol. Monarşik kültürün yılmaz bekçisi olan Londra, her dilden ve her ırktan insanın yaşadığı bir dünya şehri. Şehirdeki Westminster Sarayı ve Westminster Abbey (Saint Margaret Kilisesi dâhil), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Beyaz Kule, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Londra Metropol Bölgesi’ndeki Greenwich, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Londra Metropol Bölgesi’ndeki Kraliyet Botanik Bahçeleri, Kew; UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Londra

Birleşik Krallık; İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda olmak üzere 4 kurucu ülkeden oluşuyor. Birleşik Krallık, üniter bir parlamenter demokrasi ve anayasal monarşi ie yönetiliyor ama kraliyet ailesinin en önemli rolü Birleşik Krallık’ın tanıtım malzemesi olmak. 1997 yılında ölen Galler Prensesi Diana bile hâlâ konuşulmaya devam ediyor.

Hem Birleşik Krallık’ın hem de İngiltere’nin başkenti olan Londra, dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biri. Uluslararası turizmin kesişme noktasında olduğundan dünyanın en kalabalık hava trafiği de burada. Barındırdığı 5 uluslararası havaalanının en büyüğü olan Heathrow, dünyanın en fazla uluslararası yolcu taşıyan havaalanı kabul ediliyor.

İngiltere mutfağı denince aklınıza ilk olarak fish and chips (balık ve patates kızartması) ve klasik English breakfast (İngiliz kahvaltısı) geliyor olabilir ancak Londra dünyanın tüm mutfaklarının en iyi örneklerini bulabileceğiniz bir gurme başkenti.

Londra gezilecek yerler

Londra’ya birkaç kez geldim. Bu güzel şehir her ziyaretimde beni büyülemeyi başardı.

Burayla ilk tanışmam kardeşim sayesinde oldu. Demet bir kurban bayramı tatilinde Londra’ya gideceklerini söylediğinde ben de yerimde duramadım, Kanada’da tatil olmamasına rağmen hemen ben de kendimi bu bayramı tatil ilan ettim.

Londra

Gece ışıklarında Londra

Demet ve ailesiyle burada yaşayan bir akrabalarının evinde buluştuk. Ne zamandır istememe rağmen bir türlü görmemin kısmet olmadığı bu şehri gezebilmek için 1 haftamız vardı.

1 haftalık programı başlangıçta fazla bulsam da sonradan gördüm ki buraya ayrılan zaman hep eksik kalacaktı. İlk gün başladım, Ben bu şehri çok sevdim, gitmek istemiyorum, demeğe, 1 hafta boyunca da aynı şeyi tekrarladım. Sonunda isteğim oldu ve ben hayatımda ilk kez uçağımı kaçırarak bu şehirden gidemedim. Ondan sonra öğrendim ki evrenden bir şey dilerken eksik bırakmamak gerekiyormuş :-) .

HMS Belfast’tan Tower Bridge manzarası

Londra’da devlet müzeleri ücretsiz. Biz de bundan yararlanıp çok sayıda müze gezdik. Şimdiye kadar hiç bir şehri gezmeye 1 hafta ayırmamışken burada çok yeri gezebilmek uğruna resmen zamanla yarıştım. Yine de yetmedi, Londra’ya doyamadım.

Şehri keşfetmek için en iyi yöntemlerden biri de ücretsiz yürüyüş turlarına katılmak. Sandemans New Europe bu konuda çok başarılı bir şirket. Rehberleri oldukça bilgili. Turları ücretsiz ama bahşiş verirseniz fena olmaz.

1, 2, 3, 6, 10 günlük London Pass satın alırsanız giriş önceliği kazanarak 60’tan fazla etkinlik yapabiliyorsunuz. Ekstra bir ücret ödeyerek London Pass’ınıza metro ve raylı sistemde 6. bölgeye kadar geçerli Travelcard özelliği ekleyebiliyorsunuz.

Şehir dışına çıkmak isterseniz Stonehenge, Windsor, Oxford, Bath, Stratford-Upon-Avon, Cotswolds, Cardiff (Galler), Edinburgh (İskoçya), Belfast (Kuzey İrlanda) gezileri yapabilirsiniz.

Şehir içinde gezilecek yerler listesi için buyrun:

Westminster Sarayı (Houses of Parliament)

Westminster Sarayı (Houses of Parliament), 1016 yılında kraliyet ailesi adına inşa edilmiş. 1512 ve 1834’teki yangın felaketlerinin ardından kullanılamaz hâle gelen bina, günümüzdeki görünümüne 30 yıl süren ve Charles Barry’nin gözetiminde gerçekleştirilen çalışmalarla gelmiş. Tam 1.100 odası var. Westminster Sarayı ve Westminster Abbey (Saint Margaret Kilisesi dâhil), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Westminster Sarayı ya da Parlamento Binası, 1512 yılından beri Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası’ndan oluşan İngiliz Parlamentosu’na ev sahipliği yapıyor. Lordlar Kamarası’nda üyelik babadan oğula geçiyor. Avam Kamarası’nın üyeleri ise Parlamento’nun seçilmiş üyelerinden oluşuyor.

Londra – Westminster Sarayı

Westminster Abbey

Westminster Abbey, 12 Benedikten keşişi tarafından 960 yılında kurulmuş. Günümüzdeki Romanesk stilli yapı ise Günah Çıkartıcı lakaplı İngiltere Kralı Edward’ın emriyle 1042-1052 yılları arasında inşa edilmiş. Pek çok Birleşik Krallık hükümdarının, Newton, Darwin gibi bilim insanlarının mezarlarının bulunduğu tarihi yapıda kraliyete ait değerli eşyalardan oluşan koleksiyonlar sergileniyor. I. Elizabeth döneminden beri de pek çok hükümdarın taç giyme ve evlilik törenleri burada yapılıyor. Westminster Abbey’in içinde bulunan St Margaret Kilisesi, Antakyalı Margaret’e ithaf edilmiş. Westminster Sarayı ve Westminster Abbey (Saint Margaret Kilisesi dâhil), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Londra

Westminster Abbey

Big Ben

Westminster Sarayı’nın saat kulesi olan Big Ben, kentin en önemli simgelerinden biri. Adını 14 tonluk çanından alan kule, Augustus Pugin tarafından tasarlanmış. 11 kata ve 96,3 metrelik yüksekliğe sahip Gotik saat kulesi, inşa edildiğinde dünyanın en büyük saatiymiş. Westminster Sarayı’nın 1834’te çıkan yangında ağır hasar görmesinin ardından yenileme çalışmalarının bir parçası olarak inşa edilmiş, 1859’da kullanılmaya başlanmış.

Westminster Sarayı ve Big Ben

London Eye

London Eye şehrin merkezinde yer alıyor. 135 metre ile dünyanın en büyük dönme dolabı sayılıyor. Kenti tepeden görmek isteyenler için harika bir manzara sunuyor.

London Eye

Londra – Tower Bridge

1886-1894 yılları arasında inşa edilen Tower Bridge’in tasarımı Horace Jones ve John Barry tarafından yapılmış. Köprü dünyanın en ünlü baskül tipi köprüsü olarak anılıyor.

Tower Bridge

Yapının iki kanadı açılabiliyor. Böylelikle limana giriş engellenmiyor. İki katlı köprüde yayalar ve araçlar için ayrı yollar var. İki kule arasındaki cam yürüyüş yoluna çıkarsanız Thames Nehri’nin eşsiz manzarasını izleyebiliyorsunuz.

Tower of London

Thames Nehri kenarındaki yapının en eski ve en önemli kısmı olan Tower of London (Beyaz Kule), I. William’ın emri ile 1078 yılında inşa edilmiş. Kraliyet sarayı ve kraliyet suçlularının tutulduğu bir hapishane olarak tasarlanan kule, Aslan Yürekli Richard döneminde savunma duvarları ile çevrelenmiş. Sonraki dönemlerde yaptırılan bölümler Oliver Cromwell’in emriyle yıkılmış. Beyaz Kule, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Londra – Tower of London

Sansasyonları ile ünlü Tudor Hanedanı zamanında gözden düşen kule, 19. yüzyıldan beri müze olarak açık. Müzede kraliyet mücevherleri sergileniyor.

Buckingham Palace (Buckingham Sarayı)

Kentin en önemli turist çeken yerlerinden biri olan Buckingham Sarayı, Kraliçe II. Elizabeth’e ev sahipliği yapıyor. Kraliçe II. Elizabeth hafta içi Buckingham Sarayı’nda, hafta sonu Windsor Kalesi’nde, ağustos ve eylül aylarında İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde kalıyor. Sarayın bazı kısımları halka açık ve ziyaret ediliyor.

Buckingham Palace (Buckingham Sarayı)

775 odalı sarayın bulunduğu alana 18. yüzyılın ilk yıllarında Westminster Dükü’nün emriyle bir konak inşa edilmiş. 150 yıl kadar özel mülkiyette kalan bu yapı 1763 yılında III. George’un eşi için satın almasının ardından halk arasında Kraliçe’nin Evi olarak anılmaya başlanmış. 19. yüzyılda çeşitli eklemeler yapılan saray Kraliçe Victoria’nın 1837’de tahta çıkmasıyla birlikte kraliyet ailesinin Londra’daki ikametgâhı hâline gelmiş.

St. Paul’s Cathedral (St. Paul Katedrali)

Avrupa’nın en büyük katedrallerinden birisi olan St. Paul’s Cathedral (St. Paul Katedrali), Londra Başpiskoposluğu’nun merkezi konumunda. 1710 yılında tamamlanan kilise, Tarsus doğumlu St Paul’e adanmış.

Londra

St. Paul’s Cathedral (St. Paul Katedrali)

Katedral cenaze, vaftiz ve düğün gibi önemli törenler için birçok defa İngiliz Kraliyet Ailesi tarafından kullanılmış. Bunların arasında 1981’de bu kilisede evlenen Lady Diana ve Prens Charles da var. Katedralin Fısıltı Galerisi ve Yüksek Altar gibi bölümleri yoğun ilgi gösteriyor.

British Museum

Dünyanın en önemli müzelerinden birisi olan British Museum 4 milyondan fazla esere ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en etkileyici arkeolojik eserlerinin sergilendiği müzenin bünyesinde Efes’teki Artemis Tapınağı ve Bodrum’daki mozolenin bazı bölümleri de sergileniyor.

Londra

Londra – British Museum

Victoria & Albert Müzesi

Dünyanın en büyük dekoratif sanat müzesi olan Victoria & Albert Müzesi’nde 4,5 milyondan fazla seramik obje, oyuncak, fotoğraf, tekstil ürünü, geleneksel el sanatları ürünleri sergileniyor.

Londra

Victoria & Albert Müzesi

Tate Modern

Dünyanın en önemli ve popüler modern müzelerinden birisi olan Tate Modern’de 1.500’den fazla eser sergileniyor.

Londra

Tate Modern Kaynak:Wikipedia (Af MasterOfHisOwnDomain – Eget arbejde, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4576074)

Londra – Madame Tussaud’s (Balmumu Müzesi)

Dünyanın en ünlü Balmumu Heykel Müzesi markası Madame Tussauds 1835 yılında ilk olarak Londra’da açıldığı günden beri milyonlarca insan tarafından ziyaret ediliyor. Müzede tarihi şahsiyetlerin, politikacıların, film yıldızlarının, sporcuların balmumu heykelleri gerçeklerinden ayırt edilemeyecek kadar kusursuz. Atamız’ın balmumu heykeli de burada sergilenen eserler arasında.

Burada hemen Atamız’ın balmumu heykelinin hikâyesini de anlatayım: Ata’mızın Madame Tussauds Mumyalar Müzesi’nde ona hiç benzemeyen bir heykeli varmış. Üstelik bu heykel büyük devlet adamlarına ayrılan bölümde sergilenmiyormuş. Sayın Büyükerşen bundan duyduğu rahatsızlıkla balmumu heykel çalışmaya başlamış. Rahmetli Mustafa Koç da bu duruma el koymuş ve Madame Tussaud Müzesi ile görüşmelere başlamış. Müze, heykeltraşlarının Prof. Büyükerşen’le birlikte çalışması ve Koç grubunun £ 70.000 ödemesi koşuluyla bu teklifi kabul etmiş. İşte günümüzde Atamız’ın Londra’da, büyük devlet adamlarına ayrılan bölümde sergilenen heykeli Prof. Büyükerşen’in eseri! Sayın Büyükerşen’in diğer eserleri Eskişehir’de Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi’nde sergileniyor.

Madame Tussaud kimdir?

Tanınmış balmumu sanatçısı Dr. Philippe Curtius’ın gündelikçisinin kızı olan Marie Grosholtz’in çocukluğu Fransa’da geçmiş. Balmumundan heykel yapmayı genç yaşta öğrenmiş. 20 yaşında Fransa Kralı’nın kız kardeşine sanat dersleri vermeye başlamış, 8 yıl Versailles Sarayı’nda kraliyet ailesinin yanında yaşamış. Bu dönemde Marie ve annesi tahta olan bağlılıklarının sorgulanmasının ardından hapse atılmışlar. Ancak Marie’nin becerileri ve Dr. Curtius’un Milli Askerler üzerindeki etkisi ile kurtulmuşlar. Marie serbest kaldıktan sonra giyotin kurbanlarına ölüm maskeleri üretmeye zorlanmış. Daha sonra Londra’ya taşınmış.

Marie Tussaud Kaynak:Wikipedia (By “A Portrait Study by John T. Tussaud” – John Theodore Tussaud (1921). The Romance of Madame Tussaud’s (2nd ed.). London: Odhams Press. p. 120., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11440007)

Trafalgar Square

Trafalgar Meydanı’nın bulunduğu alan uzun yıllar hükümdarların atları için inşa edilen ahırlara ve eğitim alanlarına ev sahipliği yapmış. Adını Amiral Horatio Nelson komutasındaki Birleşik Krallık donanmasının Fransızlar’ı ve İspanyollar’ı yendiği savaştan alıyor. Kral IV. George döneminde Mimar John Nash tarafından tasarlanmış, son şeklini 1845′te Charles Barry gözetimindeki çalışmalar sonucunda elde etmiş. Tarihi boyunca büyük kutlamalara ve protestolara sahne olan meydanın ortasında 1805 yılında Amiral Lod Nelson adına yaptırılan 50 metre yüksekliğindeki Nelson Sütunu yükseliyor.

Londra

Londra – Trafalgar Square

Natural History Museum (Doğa Tarih Müzesi)

1884 yılında kurulan Natural History Museum (Doğa Tarih Müzesi); botanik, entomoloji, paleontoloji, mineraloji ve zooloji konularda eserler sergiliyor. İnsanlık Tarihi Müzesi olarak da anılan müze; teknoloji, uzay, doğa ve bilim olmak üzere 4 bölümden oluşuyor.

Londra

Doğa Tarihi Müzesi

Hyde Park

Dünyanın en ünlü parklarından olan Hyde Park kentin tam merkezinde yer alıyor. 150 hektarlık alanıyla şehirdeki kraliyet parklarının en büyüğü konumundaki park, uzun süre boyunca kraliyet ailesi tarafından avlanma sahası olarak kullanılmış. 1536 yılında park hâline getirilen alan 17. yüzyılda halkın ziyaretine açılmış. İçinde pek çok açık alan ve büyük bir göl var.

Londra

Hyde Park

Piccadilly Circus

Piccadilly Circus, Londra ‘nın en işlek meydanı. Reklam tabelaları ve Eros heykeliyle tanınıyor. 1893’te dikildiğinde olumsuz tepkiler alan Eros Heykeli’ne ev sahipliği yapan meydanın etrafında Tower Record, Madame Tussauds ve Segaworld gibi ilgi çekici cazibe merkezleri var.

Piccadilly Circus

Covent Garden

Orta Çağ’da sebze ve meyve yetiştirilen ve tarlalarla kaplı olan Covent Garden, günümüzde Londra’nın en hareketli yerleşim bölgesi. 17. yüzyılda Mimar Inigo Jones tarafından tasarlanmış. Kapalı pazar yerinin içinde pek çok yeme-içme alanı var. Kapalı pazar yerinin önünde gün boyu sokak sanatçıları, akrobatlar ve müzisyenler canlı performanslarını sergiliyor.

Covent Garden

Millennium Dome (Bininci Yıl Kubbesi)

Millennium Dome (Bininci Yıl Kubbesi) 2000 yılı kutlamaları için inşa edildi.

Londra

Millennium Dome

London Aquarium (Londra Akvaryumu)

London Aquarium, Avrupa’nın en büyük akvaryumlarından biri. Özellikle köpekbalığı çeşitliliği çok etkileyici.

London Aquarium

Harrods

Harrods Londra’nın en ünlü mağazası. Hem ışıklı dış cephesi hem iç dekorasyonu hem de ürün çeşitliliği ile ziyaret eden herkesi etkiliyor.

Harrods

Chinatown

Çin Mahallesi yani Chinatown, Londra merkezindeki Soho bölgesinde bulunuyor. Burası geçmişte Çin’den gelen tüccarların yaşadıkları semtmiş. O dönemlerde şehrin istenmeyen bölgesi olmuş. Günümüzde ise burası turistlerin ilgi gösterdiği yerlerden biri. Burada yüzlerce Çin lokantası, Çin pazarı, Çin marketi var.

Londra

Chinatown

Sky Garden

Sky Garden ücretsiz gezilen bir bahçe. 1 saat için rezervasyon yapıp gezebiliyorsunuz. Biletler 3 hafta öncesine kadar alınabiliyor. Biletiniz sadece rezervasyon yaptığınız saat ve gün için geçerli oluyor. Burada Londra’yı bulutların üzerinden izleyebiliyor, botanik bahçesinde gezebiliyorsunuz. Eğer terastaki restoranlarda yemek yemeyi düşünürseniz restoran rezervasyonu yeterli, ayrıca bahçe rezervasyonu almanıza gerek olmuyor. Hafta içi 10.00-18.00, hafta sonları 11.00-21.00 saatleri arasında açık.

Londra

Sky Garden

Camden Town

Londra merkezinin kuzeyinde yer alan Camden Town hippi merkezi olarak biliniyor. Bölgede hafta sonu kurulan pazardan kitaptan takıya, çiftlik ürünlerinden giyime kadar birçok ürün satın alabilirsiniz. Ayrıca kapalı pazar yeri olan Camden Market’te dünya mutfaklarından seçme lezzetleri tadabilirsiniz.

Londra

Camden Town

Londra ile ilgili izlenimlerime gelince… Metro şehri çepeçevre sarmış durumda. Ulaşım sorununu çözmüş olan kente bu özelliğiyle de hayran olmamak mümkün değil. Kentin havası hep söylendiği gibi kasvetli değil. En azından biz oradayken değildi. Aralık ayında burada olmamıza rağmen gökyüzünü hep bulutsuz gördük, 1 hafta boyunca güneş yüzümüze güldü.

Kentin simgeleri olan Tower Bridge, Big Ben ve London Eye arasında, Thames Nehri kenarında gezinmek, 2 katlı kırmızı otobüslere binmek, dekoru neredeyse bir müzeyi andıran Harrods’ta alışveriş yapmak, güler yüzlü insanlarıyla selamlaşmak, özgürlüğün simgesi Hyde Park’ta yargılanmadan kraliçeye dâhi küfredebilmek, Hint mahallesinde leziz Hint yemeklerini tadabilmek derken burası hepimizin beğenisini ve sevgisini fazlasıyla kazandı. Hatta Londra’yı ister istemez Paris’le karşılaştırdım ve Paris’ten daha çok sevdiğimi düşündüm. Çünkü insan faktörü işin içine girince herşey değişiyor ve Londralılar ile Parisliler arasında baya bi’ güler yüz farkı var.

Londra

Yaptığımız en güzel aktivitelerden biri de müzikale gitmek oldu. Leicester Meydanı’ndaki TKTS bilet gişesinde 1 haftalık indirimli müzikal, tiyatro, opera biletleri satıyor. Biz “We will rock you” müzikaline gittik. Queen’in efsane parçalarının çalındığı müzikalde yerimizde duramadık, tüm seyirciyle birlikte ayakta dans ettik, alkış tuttuk. Benden tavsiye, gelmişken bu müzikalleri kaçırmayın.

Bizi hoplatan müzikal – We Will Rock You Kaynak:Wikipedia (By MisterP1989 – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62992901)

Londra’ya sürekli gidebilirim. Daha fazla müzikal izlemek, her ülkenin mutfağını tatmak, bu dünya kentinin havasını doya doya solumaktan daha güzel ne olabilir? Belki bu sefer temelli kalmak bile isteyebilirim. Kim bilir?