İngiltere’nin Berkshire kontluğunda bulunan Windsor kenti, adını en çok Britanya monarşisinin resmi ikametgâhlarından biri olan Windsor Kalesi ile duyuruyor. Hâlen kullanılan kale/saray binasını gezerken kendinizi âdeta kraliyet ailesinin bir ferdi gibi hissettiğiniz Windsor Kalesi, tarihte en uzun süre ikâmet edilen saray olma özelliğini taşıyor. Eğer Windsor Kalesi’ni ve aynı isimdeki yerleşim yerini Londra gezi planlarınıza dâhil ederseniz bu gezinizden mutlu ayrılacağınıza emin olabilirsiniz.

Windsor

Thames Nehri kenarında bulunan yerleşim, Orta Çağ görünümünü koruyor. 1078 yılında inşa edilen kale İngiliz kraliyetinin neredeyse 1.000 yıldır evi olmuş. Büyük bölümü halka açık olan kale her gün ziyaretçi akınına uğruyor.

Windsor Kalesi

Windsor nerede? Windsor’a nasıl gidilir?

Berkshire kontluğunda bulunan yerleşim, Londra’nın 40 km uzağında bulunuyor.

Windsor

Thames Nehri

Buraya gitmek için en iyi alternatiflerden biri Londra’dan günü birlik organize turlara katılmak. Bu turlar 1 günde Stonehenge, Windsor, Oxford (veya Bath) güzergâhı yapıyorlar. Böylece çok yeri 1 güne sığdırmış oluyorsunuz.

Eğer bireysel gitmek isterseniz Londra’dan buraya ulaşmanın en kolay yollarından biri London Waterloo’dan Windsor & Eton Riverside’a giden direkt trene binmek. Tren 30 dakikada bir kalkıyor ve yolculuk 1 saat sürüyor. Otobüsle gitmek isterseniz National Express veya Megabus otobüsleriyle buraya ulaşabiliyorsunuz.

Eğer farklı bir deneyim yaşamak isterseniz Londra’nın Victoria istasyonundan kalkan bir buharlı trene binmeye ne dersiniz? Royal Windsor Steam Express ile bu deneyimi yaşarsanız yol üzerinde Chelsea Bridge, The Royal Hospital ve Battersea Power Station gibi ünlü yerleri de görebilirsiniz.

Windsor gezilecek yerler

Gezinizde en önemli yer kale olacağı için gezinize buradan başlamanız iyi olacaktır. Kalede pazar hariç her gün 11.00’de gardiyan değişim töreni var. Bu töreni kaçırmak istemezseniz gezinizi ona göre planlamalısınız.

Windsor

Windsor Kalesi gardiyan değişim töreni

Kaleye girişte uzun bir sıra ve sıkı bir güvenlik kontrolu var. Biletinizi önceden online almanızı öneririm.

Windsor Kalesi

Büyük bölümü ziyarete açık olan kale/saray hem kraliyet ailesine ikametgâh görevi yapıyor hem yabancı konukları ağırlıyor hem de önemli törenlere ev sahipliği yapıyor. Prens Harry ve Meghan Markle’nin düğün törenleri de burada yapıldı.

Kale 11. yüzyılda Fatih lakaplı I. William tarafından savunma ve kraliyet ailesinin ikametgâhı olarak yapılmış. II Hanry ve III Edward döneminde güçlendirilmiş, son hâlini 19. yüzyılda IV George döneminde almış.

Kale kompleksi içerisinde görülecek bir çok yapı var. En çok ilgi çeken bina da Kraliçe Mary’nin Bebek Evi. Burada uzun bir sıra olduğu için kaleye girer girmez ilk olarak buraya gelerek sıraya girmenizi tavsiye ederim. Böylece kalan zamanınızı daha kolay değerlendirebilirsiniz.

Windsor Kalesi – Yapılar

Göreceğiniz önemli yapılar arasında bulunan St George Şapeli’nin yapımına 1475 yılında IV Edward döneminde başlanmış, 1529 yılında tamamlanmış. Tarihçi John Martin Robinson burayı “İngiliz dik Gotik tasarımının en büyük başarılarından biri” olarak nitelendirmiş.

St George Şapeli

Devlet başkanları resmi ziyaretlerinde Grand Reception Room (Büyük Tören Odası)’nda kabul ediliyor. 1992 yangınında büyük hasar gören oda aslına uygun yeniden yapılmış.

II Charles döneminde Kraliçe Braganza ve kızları Catherine için yapılan bir dizi odaya Kraliyet Özel Odaları deniyor. Bu odalar içinde en çok Kraliçe’nin Rüzgârdaki Çizim Odası öne çıkıyor.

IV George için oluşturulan özel odalara Semi-State Rooms (Yarı Devlet Odaları) deniliyor.

Moat Room (Hendek Odası)’nda 1080, 1216 ve 1377 yıllarının Windsor Kalesi modellerini görüyorsunuz.

Kraliçe Mary’nin Bebek Evi 1921-1924 yılları arasında V George’un eşi Kraliçe Mary için inşa edilmiş. Tasarımını İngiliz mimar Sir Edwin Lutyens’in yaptığı ev dünyanın en büyük, güzel ve ünlü bebek evi sayılıyor.

Royal Windsor Dönme Dolap

Alexandra Bahçeleri’nde bulunan Royal Windsor Wheel, kalıcı olmayan taşınabilir bir dönme dolap. Yaklaşık 200 metre yüksekliğe ulaşıyor.

Legoland® Windsor Resort

Legoland® Windsor Resort 150 dönümlük bir alana kurulan bir tema parkı.

Eton College

Eton, 1441 yılında Kral VI Henry tarafından kurulmuş. Kurulduğu günden günümüze dek çok üst düzeyde bir eğitim kurumu olarak adını duyurmuş. Kraliyet ve aristokrasi mensubu ailelerin çocuklarına yüksek standartlarda eğitim sunuyor.

Eton College Kaynak:Wikipedia (Alwye – Yükleyenin kendi çalışması, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=105424779)

Ascot Hipodromu

İngiltere’nin en ünlü yarış pisti olan Ascot Hipodromu, safkan at yarışları için kullanılıyor.

Windsor

Ascot Hipodromu

Savill Garden

35 dönümlük araziye sahip olan Savill Garden, kalenin kenarında yer alıyor.

Dorney Court

Tudor mimarisinin en iyi örneklerinden biri kabul edilen Dorney Court, 1440 yılına tarihleniyor.

Dorney Court Kaynak:Wikipedia (By Kevin White, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14236982)

Windsor & Royal Borough Müzesi

Windsor & Royal Borough Müzesi, Doğu Berkshire bölgesinin tarihi hakkında bilgiler veriyor.

Kraliçe II. Elizabeth’in ikamet ettiği üç evinden birini (Kraliçe II. Elizabeth hafta içi Buckingham Sarayı’nda, hafta sonu Windsor Kalesi’nde, ağustos ve eylül aylarında İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde kalıyor) gezmek istiyorsanız buraya bir ziyaret yapmanızı öneririm.

Keşfetmeniz dileğiyle…