İngiltere’nin güneydoğusunda bulunan Oxford, dünyanın en köklü üniversitelerinden Oxford Üniversitesi’ne ev sahipliği yapıyor. Kültürel ve tarihi açıdan oldukça önemli olan yerleşim, bir öğrenci şehri olma özelliğini de yüzyıllardır koruyor. Oxford’da 39 kolej, dini vakıflara bağlı 6 daimi eğitim kurumu var. Bu okulların bir kısmı yönetim açısından bağımsız olsa da hepsi merkezi üniversitenin bir parçası olarak hizmet veriyor. Oxford’un 13 km kuzeybatısındaki Woodstock’ta bulunan Blenheim Sarayı, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Oxford

Oxford nerede? Oxford’a nasıl gidilir?

Oxford, Londra’nın 97 km uzağındaki Oxfordshire kontluğunda bulunuyor.

Randolph Hotel

Buraya gitmek için en iyi alternatiflerden biri Londra’dan günü birlik organize turlara katılmak. Bu turlar 1 günde Stonehenge, Windsor, Oxford (veya Bath) güzergâhı yapıyorlar. Böylece çok yeri 1 güne sığdırmış oluyorsunuz.

University Church of St Mary the Virgin

Eğer bireysel gitmek isterseniz, Londra‘dan Oxford’a trenle 1 saat, otobüsle 1 saat 40 dakikada gidiliyor.

Oxford

Oxford’da gezilecek yerler listesi

Şimdi gelin, Oxford’u ve Oxford Üniversitesi bünyesindeki yapıları görelim.

Oxford

Trinity College

Christ Church

Christ Church 16. yüzyılda Kral 7. Henry tarafından erkek öğrencilerin eğitim görmesi amacıyla yapılmış. Harry Potter filmlerinde sahne olarak kullanılan kilisenin önemli bir resim koleksiyonu var. Kilise kendi korosuna sahip katedrale de ev sahipliği yapıyor.

Oxford

Christ Church

Bodleian Kütüphanesi

Oxford Üniversitesi’nin ana kütüphanesi olan Bodleian Kütüphanesi, Avrupa’nın en eski kütüphanelerinden biri. İngiliz Kütüphanesi’nden sonra İngiltere’nin en büyük ikinci kütüphanesi olan Bodleian Kütüphanesi’nde 12 milyonun üzerinde eser var.

Oxford

Bodleian Kütüphanesi

Pitt Rivers Müzesi

Pitt Rivers Müzesi’nde arkeoloji ve antropoloji koleksiyonları sergileniyor.

Pitt Rivers Müzesi Kaynak:Wikipedia (By Geni – Photo by user:geni, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43537596)

Bilim Tarihi Müzesi (History of Science Museum)

Bilim Tarihi Müzesi, Eski Ashmolean Binası olarak da biliniyor. Müzede Orta Çağ’dan 19. yüzyıla kadar önde gelen bilimsel enstrümanlar sergileniyor.

Oxford

Bilim Tarihi Müzesi (History of Science Museum)

İç Çekme Köprüsü (The Bridge of Sighs)

İç Çekme Köprüsü olarak bilinen Hertford Köprüsü, Hertford College’ın iki bölümünü birleştiriyor.

Oxford

İç Çekme Köprüsü (The Bridge of Sighs)

Radcliffe Camera

Radcliffe Camera, James Gibbs tarafından tasarlanmış. Neo-klasik bina 1737-1749 yıllarında Oxford Üniversitesi için bir bilim kütüphanesi olarak inşa edilmiş.

Radcliffe Camera

New College

New College 1379 yılında William of Wykeham tarafından dik gotik tarzda inşa edilmiş.

Sheldonian Theatre

Sheldonian Tiyatrosu, 1664-1669 yılları arasında Christopher Wren tarafından yapılmış. Bina ismini o dönemin üniversite başkanı ve projenin ana mali destekçisi Gilbert Sheldon’dan alıyor.

Sheldonian Theatre

Ashmolean Müzesi

1689 yılında kurulan Ashmolean Müzesi’nde Mısır mumyaları, İslam sanatı örnekleri, Hint tekstil sanatı gibi pek çok eser sergileniyor.

Ashmolean Müzesi

Cornmarket

Trafiğe kapalı olan Cornmarket ve Queen caddeleri, alışveriş yapmak, yemek yemek için iyi bir fırsat sunuyor. Cadde boyunca güzel kafeler ve restoranlar var.

Cornmarket

Balliol College

1263 yılında kurulan Balliol College mezunları arasında 3 Birleşik Krallık başbakanı, 5 Nobel Ödülü sahibi, pek çok edebiyatçı ve filozof bulunuyor.

Doğa Tarihi Müzesi (Natural History Museum)

Doğa Tarihi Müzesi, Oxford Üniversitesi Müzesi veya OUMNH olarak da biliniyor.

Oxford

Dinazor Galerisi, Doğa Tarihi Müzesi Kaynak:Wikipedia (By Ozeye – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7507917)

Blenheim Sarayı

Blenheim Sarayı, Oxford’un 13 km kuzeybatısındaki Woodstock’ta bulunuyor. Burası 1705-1722 yılları arasında inşa edilmiş. John Churchill’e, Marlborough 1. Dükü’ne ev sahipliği yapmış. İngiltere’de kraliyet dışında ve piskoposluk dışında kullanılıp saray unvanına sahip olan tek saray olma özelliği taşıyor. Blenheim Sarayı, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Blenheim Sarayı

Oxford içime gençlik aşısı doldurdu, gezmekten keyif aldığım bir yer oldu. Sizin de beğeneceğinize eminim.

Carfax Tower

Clarendon

Keşfetmeniz dileğiyle…