İzmir’in en güneyindeki güzel ilçesi Selçuk turistlerin akın akın geldiği âdeta bir açık hava müzesi görünümünde olan bir yerleşim. Selçuk’un tarihçesi Efes Antik Kenti’nin kuruluşu olan M.Ö 7000 yıllarına yani Neolitik Dönem’e kadar iniyor. Efes Büyük İskender’in generallerinden Lysmokhos tarafından M.Ö 300 yıllarında kurulmuş. Helenistik ve Roma çağlarında doğu ile batı arasında bir kapı durumunda olan Efes önemli bir liman kenti imiş. Bu döneme ait sur duvarları ve kentin güneyindeki Bülbül Dağı üzerinde hâlâ ayakta duruyor. 1426 tarihinden sonra Osmanlı hâkimiyetine giren Selçuk aynı zamanda 3 dinin yayılması ve genişlemesinde de rol oynamış. Hatta eski çağlarda putperestlik dünyasının paganizmin merkezi olmuş.

Selçuk gezilecek yerler

Gelin Selçuk gezilecek yerler listesine bir bakalım:

Artemis Tapınağı

Antik dünyanın 7 harikasından birisi sayılan tapınağın temelleri M.Ö 7. yüzyıla kadar uzanıyor. Bereket Tanrıçası Artemis’e ithafen yapılan yapı Lidya Kralı Croesus tarafından yaptırılmış. Tamamıyla mermerden yapılan yapı pazar yeri ve dini müessese olarak kullanılmış. M.Ö 356’da adını ölümsüzleştirmek isteyen Yunanlı Herostratus tarafından yakılmış. O gece Büyük İskender doğmuş. Büyük İskender Anadolu’yu fethettiğinde tapınağın yeniden yapılanmasını istese de bu teklifi reddedilmiş. Bu kudretli ve olağanüstü güzellikteki yapıdan günümüze ne yazık ki sadece 2 mermer sütun parçası ulaşabildi.

Artemis Tapınağı’ndan günümüze kalanlar Kaynak:Wikipedia (By FDV – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65764603)

Artemis kim mi? İlk olarak Sümer yazıtlarında ve sonrasında Homeros’un İliada kitabında bahsi geçen Amazon Kadınları ve liderleri olduğu düşünülen Artemis (Romalılar’daki adı Diana) Homeros’un anlatımı ile erkeğe eşdeğer olan kadın olarak tarihe geçen birisi!

Efes Antik Kenti

Efes’in tarihi M.Ö 7000 yıllarına dayanıyor. Efes’in ilk yerleşimi Selçuk ilçesindeki Çukuriçi Höyük’te başlamış. Şehir M.Ö 560 yılında dünyanın 7 harikasından biri sayılan Artemis Tapınağı çevresine taşınmış. Efes Antik Kenti beraberinde Çukuriçi Höyük, Ayasuluk Tepesi (Selçuk Kalesi, St. John Bazilikası, İsa Bey Hamamı, İsa Bey Camii, Artemision) ve Meryem Ana Evi ile UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Selçuk

Efes Antik Kenti

Meryem Ana Evi ve Kilisesi

Burası Meryem Ana’nın Aziz Yuhanna ile birlikte son yıllarını geçirdiğine inanılan ev. Bu ev ve kilise bir hac yeri.

Selçuk

Selçuk – Meryem Ana Evi ve Kilisesi

Buranın Meryem Ana’nın son evi olduğuna ve Meryem Ana’nın burada öldüğüne inanılıyor. Ev sadece Hristiyanlar tarafından değil, Müslümanlar tarafından da çok ziyaret ediliyor. Hastalıklarına şifa arayanlar ve adakları olanlar bu kutsal yeri sıklıkla ziyaret ediyorlar. Biz de bu kutsal evde adaklarımızı adadık, mumlarımızı yaktık.

Selçuk – Meryem Ana Evi’nde adak mumları

St Jean Kilisesi ve Mezarı

St Jean Kilisesi Hz İsa’nın genç havarisinin adına inşa ettirilen kilise.

Selçuk (Ayasuluk) Kalesi

Ziyarete kapalı olan Selçuk (Ayasuluk) Kalesi Ayasuluk tepesinde yer alıyor.

İsa Bey Camii

İsa Bey Camii 1375’te Aydınoğlu İsa Bey tarafından yaptırılmış. Anadolu Beylikleri dönemine ait en eski eserlerden biri.

Selçuk

Selçuk – İsa Bey Camii

Yedi Uyuyanlar (Ashab-ı Kehf)

Efsaneye göre putperestlerin zulmünden kaçan 7 Hristiyan genç Yedi Uyuyanlar (Ashab-ı Kehf) mağarasına sığınıp 200 yıl uyumuşlar. Bu efsane Hristiyanlıkta yeniden dirilme inancının kanıtı olarak görülüyor.

Bizans Su Kemerleri

Ayasuluk tepesindeki kilise ve yerleşim yerlerinin su ihtiyacını karşılamak üzere yapılan kemerler var.

Efes Müzesi

Efes Artemis heykeli başta olmak üzere Eros heykelleri, Sokrates başı ve çeşitli mitolojik tanrı heykelleri Efes Müzesi’nde sergileniyor. Bu müzenin şimdiye dek gezdiğim müzeler içinde en çok etkilenerek gezdiklerimden biri olduğunu söylemeliyim.

Selçuk

Artemis Ephesia – Selçuk Efes Müzesi

Selçuk

Efes Müzesi

Efes Müzesi

Selçuk’a gelmişken çöp şiş yemek tabii ki boynumuzun borcu. Biz de Petek Çöp Şiş’te leziz mi leziz, ağzımızda dağılan çöp şişleri ve çok sevdiğim közlenmiş soğanı, domatesi, biberi yiyerek midelerimize bayram ettirdik.

Selçuk

Petek Çöp Şiş

Selçuk

Petek Çöp Şiş’te çöp şiş

Şirince

Şirince adı gibi şirin mi şirin bir Rum köyü. Şirince’nin bir ünü de Maya takviminin bitişi olan ve kıyamet gününe işaret eden 21 Aralık 2012’de Dünya üzerinde kurtarılacak birkaç yerden biri olarak gösterilmiş olması.

Şirince

Eski adı Tepedeki Efes olan köyün Aydınoğulları döneminde kurulduğu sanılıyor. 19. yüzyılda Osmanlı yönetimi altındaki bu Rum köyü 1924’teki mübadeleyle boşaltılmış. Selanik ve çevresinden gelen Türk aileleri buraya yerleştirilmiş.

Selçuk – Şirince

Selçuk – Şirince

Şirince meyve şarapları, karadut suyu ve eski evleriyle ön plana çıkmış bir köy. Şaraplarının en popüleri yaban mersini şarabı olsa da böğürtlen, vişne, ahududu, çilek, elma, şeftali, ayva, kavun, nar, kivi gibi pek çok şarap çeşidi var.

Şirince

Buraya geldiğimizde ara sokaklarını gezdik. Evleri daha güzel fotoğraflayabilmek için köyün tepesine doğru tırmandık. St John Kilisesi’ni ziyaret edip manzaralı kafesinde çayımızı yudumladık.

Şirince’de St John Kilisesi

Ülkemizin en kıymetli miraslarından biri olan Selçuk ve Efes’i aynı heyecanı paylaştığım gezgin arkadaşlarımla gezmek benim için oldukça keyifli oldu. Güzel memleketimizde birlikte daha nice gezilerimiz olsun diyerek birbirimizle vedalaştık. Belki kendi rotalarımıza doğru yollandık ama eminim gezgin ruhlar olarak bugün ne güzel anılar biriktirdiğimizi düşünüyorduk.