On İki Adalar’ın en kuzeyinde yer alan Patmos Adası (Batnaz), Holy Island (kutsal ada) unvanıyla biliniyor. Patmos Adası, Tanrı’nın Hz. İsa’nın 12 havarilerinden biri olan Yuhanna’ya göründüğü iddia edilen Apokalipsis Mağarası’na ev sahipliği yapıyor. Bu mağara Yuhanna İncili’nin yazıldığı yer. Bu özellikleri nedeniyle ada Hristiyanlığın 7 hac merkezinden biri kabul ediliyor. Aziz Yuhanna Manastırı ve Kıyamet Mağarası’nın bulunduğu Tarihi Merkez (Chorá), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Patmos Adası

Mitolojiye göre adanın ilk yerleşimcileri denizlerin Tanrısı Neptün ve Tanrıça Diana’nın ta kendisi olan Patmos veya Pantos (Patmos).

Patmos Adası

Ada M.Ö 3000 yılında Karesler, sonra Dorlar, sonra İonyalılar tarafından işgal edilmiş. Romalılar adayı ele geçirdiğinde burayı bir sürgün yeri yapmışlar.

M.S 95 yılında Hz. İsa’nın 12 havarilerinden biri olan St John (Yuhanna) adaya sürgün edilmiş. Burada kendi İncil’ini (Yuhanna İncili) yazdığı sırada Tanrı kendisine görünmüş, ondan gördüklerini yazmasını ve isimlerini saydığı 7 kiliseye göndermesini istemiş. Ona, Gördüklerini kitaba yaz ve 7 kiliseye; Ephesos, Smyrna, Pergamon, Thyateira, Sardeis, Philadelphia, Laodikeia’ya gönder, buyurmuş. Ada bu özelliği nedeniyle Hristiyanlar için bir Hac merkezi sayılıyor.

Patmos Adası

Chora’dan manzara

Hz. İsa’nın müritlerinden Aziz Yuhanna (St John) tarafından kaleme alınan İncil nedeniyle adaya “Ege’nin Kudüs’ü” adı verilmiş.

1912’ye kadar Osmanlı’nın, 1948’e kadar İtalya’nın egemenliğinde kalan 12 Adalar ve ada grubundan biri olan Patmos Adası, 2. Dünya Savaşı’nı kaybeden İtalyanlar tarafından savaş tazminatı olarak Yunanlılar’a verilmiş.

Patmos Adası

Patmos Adası’na nasıl gidilir?

Adaya birkaç yıl önceye kadar sadece Yunan Cruise gemileri seyahatleriyle gelinebiliyordu. Artık Bodrum’dan direkt seferlerle de gelebiliyorsunuz. 2 farklı firmanın seferleriyle ulaşabileceğiniz Patmos adasına tüm seferleri Patmos feribot sayfasından inceleyebilir ve biletinizi online olarak alabilirsiniz.

Patmos Adası

Patmos Adası gezilecek yerler

Adanın ana limanı Skala’dan tarihi merkez Chora’ya belediye otobüsleri veya taksiyle çıkabilirsiniz. Otobüs de taksi de yol üzerindeki Apokalipsis Mağarası’nda durup belli bir süre bekliyor.

Skala

Skala adanın ana limanı. Feribotlar buraya yanaşıyor. Sevimli kafeler ve restoranlarla dolu. Yunan adası klasikleri olan frappe (buzlu kahve) yudumlayabilir, kalamar ızgaranızı afiyetle yiyebilirsiniz.

Patmos Adası

Skala

Apokalipsis Mağarası

İsa’nın Yuhanna’ya göründüğü söylenen Apokalipsis Mağarası (Kıyamet Mağarası veya Vahiy Mağarası) adanın en önemli yeri. Aziz Yuhanna Manastırı ve Kıyamet Mağarası’nın bulunduğu Tarihi Merkez (Chorá), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Apokalipsis Mağarası

Adına efsane mi dersiniz, inanış mı dersiniz bilmem ama Yunanlılar’da onlardan çok sayıda mevcut. Burayla ilgili de bir tane var. Mağaranın çatısındaki çatlağı gösterip, Bakın bu 3 çatlak oluştu, vahiy buradan indi, çatlaklar bunun ispatı, diyorlar.

Patmos Adası – Apokalipsis Mağarası

Mağaranın bulunduğu yerde Kıyamet Manastırı isimli bir de manastır var. Manastırın içinde fotoğraf çekimine izin verilmiyor. O nedenle buradan hiç görsel paylaşamıyorum. Ancak manastırı oldukça süslü, bir o kadar da etkileyici bulduğumu söylemeliyim.

Chora

Adanın başkenti Chora (Hora), St John Manastırı’nın hemen altında yer alıyor. Nefis bir manzarası, çok şirin kafeleri var. Hele Jimmy’s Balcony’de gün batımını izlemeden dönmemenizi öneririm!

Chora’dan manzara

Aziz Yuhanna (St John) Manastırı

Kurulduğu 1088 yılından günümüze dek tarihsel ve manevi yönden varlığını sürdüren Aziz Yuhanna Manastırı, Ortodokslar’ın oldukça önem verdiği bir manastır-şato. Terası ve avlularından bakıldığında nefis bir Skala Limanı ve Chora manzarası var. Aziz Yuhanna Manastırı ve Kıyamet Mağarası’nın bulunduğu Tarihi Merkez (Chorá), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Aziz Yuhanna (St John) Manastırı

Manastırın içindeki müze oldukça güzel. Adaya gittiğinizde kaçırmamalısınız.

Patmos Adası – Aziz Yuhanna (St John) Manastırı

Zoohodos Pigi Kutsal Manastırı

1607 yılında kurulan Zoohodos Pigi Kutsal Manastırı 16. ve 18. yüzyıl ikonaları ile süslenmiş. İçindeki tablolar tahta oyularak yapılmış. Manastırın içinde bir de kilise var. Bu kilisede bulunan Managia Eleousa ikonasının mucizeler yarattığına inanılıyor. Bu nedenle de manastır dünyanın dört bir yanından insanlar tarafından ziyaret ediliyor.

Patmos Adası

Zoohodos Pigi Kutsal Manastırı

Patmos Adası plajları

Ada pırıl pırıl plajları ile de oldukça popüler. En güzel plajları da bunlar:

  • Kampos
  • Agriolivadi
  • Grikos
  • Lampi
  • Vagia
  • Livadi Geranou
  • Liginou Twins
  • Meloi
  • Petra
  • Psili Ammos

Patmos plajları

Patmos çok küçük, çok huzurlu ve çok bakir bir ada. Dini önemi bir yana, size zaten manevi huzuru yaşatmayı da başarıyor. Umarım siz de keşfedersiniz…