Bagrati Krallığı’nın merkezi olan Kutaisi, Gürcistan’ın ikinci büyük kenti. Sovyet döneminde metal sanayi merkezi iken sonradan terk edilen Kutaisi, Gürcü Hükümeti’nin parlamentoyu buraya taşıma kararı almasıyla birlikte tekrar gelişmeye başladı.

Kutaisi

Kente yemyeşil dağlar, ovalar, vadiler aşarak geliyorsunuz. Gözünüz doğal güzelliklere doyuyor, gönlünüz yol boyunca huzura eriyor.

Kutaisi

Sonunda Rioni Nehri kenarında Kolha Ovası’na hâkim tepelere kurulu olan Kutaisi şehrine varıyorsunuz.

Kutaisi

Kutaisi gezilecek yerler

Eski Sovyetler Birliği döneminde yapılıp sonradan kullanılmayan fabrikalarla dolu olan kentin herşeye rağmen eskinin etkisiyle çok güzel ve etkileyici bir havası var. Görülecek, gezilecek yerleri de hiç fena sayıda değil.

Kutaisi’de şehir merkezinden Bagrati Katedrali gözüküyor

Gelati Manastırı

Yapımı Kral IV. David (1089-1125) tarafından 1106 yılında başlanan Gelati Manastırı, 1130 yılında David’in oğlu Kral Demetrius (1125-1156) tarafından tamamlanmış. Kısa sürede politik ve kültürel bir merkez haline gelen manastır, pek çok Gürcü kralının gömüldüğü yer olmuş.

Kutaisi

Gelati Manastırı

Chalcitela Nehri’nin kenarındaki tepe bir noktada bulunan manastırın ana kilisesi haç şeklinde. Yapı UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Gelati Manastırı’ndan Kutaisi manzarası

Bagrati Katedrali

11. yüzyılda Gürcistan’ın ilk Kralı III. Bagrat tarafından yaptırılan Bagrati Katedrali önce UNESCO Dünya Mirası listesine alındı, ancak geçirdiği tadilat sonrasında listeden çıkartıldı.

Kutaisi

Bagrati Katedrali

Katedralde Noel Baba olarak tanıdığımız Aziz Nicholas’ın kemikleri sergileniyor.

Bagrati Katedrali’nde St Nicholas’ın kemikleri var

Prometheus Mağarası

Efsaneye göre Prometheus Mağarası, Kaf Dağları’nda tanrılar tarafından zincire vurulan Prometheus’a atfedilmiş. 1984 yılında keşfedilen mağara Gürcistan’ın en büyük mağarası olma özelliğini taşıyor. İçinde çok büyük göller ve nehirler var. Muhteşem sarkıt ve dikitleri ile göz kamaştırıyor. Sürekli renk değiştiren bir ışıklandırma sistemi ile aydınlatılıyor ve devamlı klasik müzik çalıyor.