Samegrelo, Gürcistan’ın batısında yer alan tarihi bir eyalet. Burası Lazlar’ın anavatanı. İsmini ülkenin ikinci en kalabalık etnik grubundan alıyor ve “Megreller’in ülkesi” anlamına geliyor. Ünlü Dadiani ailesine ait en eski prensliklerden biri olan Samegrelo, birçok seçkin bilim insanı ve kültürel temsilci yetiştirmesiyle de tanınıyor. Samegrelo-Zemo Svaneti, Guria, Adjara’da yer alan Kolşik Yağmur Ormanları ve Sulak Alanlar, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor.

Samegrelo

Nokalakevi’den manzara

Antik çağda Samegrelo, “Altın Post’un ülkesi” olarak ünlenen Colchis (Kolhis) Krallığı’nın büyük bir bölümünü oluşturuyormuş. Kolhis ya da Kolkhis, Antik Çağ’da Kafkas kökenli Tzan kabilelerinin kurduğu bir krallık.

Samegrelo

Gezginler Nokalakevi’de

Samegrelo daha çok tarihi yerleri, mağaraları, maden suyu kaynakları veya kıyı bataklıkları ile adını duyuran bir yer. Büyük kısmı düzlüklerle kaplı. Kuzey kesimlerinde yer alan Egrisi Dağları’nda birçok kayalık tepe, buzul gölleri, geçitler ve şelaleler var.

Samegrelo

Nokalakevi

Samegrelo’da gezilecek yerler listesi

Samegrelo gezilecek yerler listesine bir bakalım.

Zugdudi

Zugdidi, Samegrelo eyaletinin başkenti. Kuruluşu 17. yüzyıla tarihleniyor.

Zugdudi’deki Dadiani Sarayları Tarihi ve Mimari Müzesi, Kafkasya’nın en seçkin saraylarından birisi olarak kabul ediliyor. Burası 19. yüzyılın başında Megrel prenslerinin ikametgâhı olmuş. Daha sonra Prenses Catherine Dadiani’nin emriyle sarayın etrafında bir bahçe düzenlenmiş. Bugün bu bahçeyi Zugdidi’nin botanik bahçesi olarak tanıyoruz.

Samegrelo

Dadiani Sarayı

Bina 1853-1856 Kırım Savaşı sırasında hastane olarak kullanılmış. 1868’de son Megrel kralı ve kızı tarafından terk edilmiş. 1921’den beri etnografya müzesi olarak kullanılıyor.

Samegrelo – Dadiani Sarayı

Sarayda 14. yüzyıl el yazmaları, minyatürler, Dadiani ailesinin anıt eserleri ve Fransa İmparatorluğu’na bağlı nesneler sergileniyor.

Prens Davit Dadiani ve Ekaterine Chavcjavadze’nin kızı Prenses Salome Dadiani, Napoléon Bonaparte’ın yeğeni Askil Murat ile evlenmiş. Bu nedenle sarayda Napoléon’un resmedildiği yağlı boya tabloları ve Napoléon’un ölümünden sonra yapılmış olan 3 maskesinden birisini de görüyorsunuz.

Askil Murat ve Salome Dadiani Kaynak:Wikipedia (By Unidentified photographer – (Original text : из личной коллекции)originally uploaded on ru.wikipedia by Датог (talk · contribs) at 7 November 2009, 19:48. Filename was Salome Murat.jpg.. Transferred from ru.wikipedia to Commons by Geagea using CommonsHelper., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10588700)

Nokalakevi Antik Şehri

Nokalakevi ya da bilenen diğer adıyla Arhaiopolis ve Tsikhegoji, Samegrelo-Zemo Svaneti bölgesinin Senaki belediyesinde yer alan bir arkeolojik sit alanı. Burası Lazika Krallığı’nın başkenti olmuş. Araplar’ın Kafkasya seferleri sırasında 737-738 yıllarında Muhammed bin Mervan tarafından yıkılmış. Burada yaşayan Lazlar da güneye göç etmek zorunda kalmış.

Samegrelo

Nokalakevi

Antik kentten çıkar çıkmaz göreceğiniz Jixa’da bir yemek molası verebilirsiniz. Burası Gürcü mutfağı ve Laz mutfağı tadımı yapmanız için iyi bir adres.

Samegrelo – Jixa

Martvili Kanyonu

Martvili Kanyonu eskiden Dadiani ailesi için bir yüzme yeriymiş. Günümüzdeyse tam bir turist cenneti. İnsanlar buraya şelaleleri görmek ve koyu yeşil renkli nehirde bot gezisine çıkmak için ziyaret ediyor.

Samegrelo – Martvili Kanyonu

Kanyona girişte kanyon + bot turu bileti alarak burayı nehirden gezmenizi öneririm. Gördüğünüz manzaralara bayılacak, burayı gezinizde en güzel yerler sıralamasında önlere alacaksınız. Burası benim de açık ara en beğendiğim yer oldu.

Samegrelo

Martvili Kanyonu

Ayrıca Martvili merkezdeki manastır kompleksi Martvili Manastırı’na da gidebilirsiniz. Bölgenin en yüksek tepesi üzerinde yer alan manastırın muhteşem bir manzarası var.

Kolkheti Millî Parkı

Kolkheti Millî Parkı; Samegrelo ve Guria bölgelerinin arasında kalan, Tikori ve Supsa nehirlerinin ağzında yer alan, Zugdidi, Hobi, Lançhuti, Senaki ve Abaşa yerleşimlerini kapsayan bir park. Phasis’in antik Yunan yerleşimi kalıntılarının üzerinde bulunan Poti’de ziyaretçi merkezi var. Çoğunlukla turist rotaları Poti bölgesi – Paliastomi havzası üzerinde yoğunlaşıyor.

Kolkheti Ulusal Parkı Kaynak:Wikipedia (By Paata vardanashvili – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70224818)

Kolkheti Millî Parkı kuş gözlemcileri için mükemmel geniş bir doğal sulak alana sahip. Parkın kıyı bölgesi, bitişik bir deniz alanıyla birlikte, Afrika ve Avrasya su kuşları ve kuşları için ana göç yollarından birini oluşturuyor. Bölgede 21 göç kuşu türü olmak üzere 194’ün üzerinde farklı kuş türü bulunuyor. Burası efsanevi Kolkhi sülününün anavatanı olarak kabul ediliyor.

Tsalenjikha

Tsalenjikha, Egrisi Dağları’nın eteklerinde, Megreller’le tanışıp misafirperverliklerini deneyimleyebileceğiniz bir yer. Burada subtropikal doğayı ve zengin tarihi mirası ile Samegrelo ovalarını ve Kolketi Vadisi’ni keşfedebilirsiniz.

Gürcistan‘ın Samegrelo bölgesini nasıl bulduğumu soracak olursanız, turistik bir yerleşim olmadığını söyleyeceğim. Ancak yolunuz Svaneti‘ye, Tiflis‘e ya da Kutaisi‘ye düşecekse, Martvili Kanyonu’nu keşfetmeden dönmemelisiniz.