Aydın’ın turistik ilçesi Didim ailemle birlikte birkaç yazımızı geçirdiğimiz bir ilçe. Özellikle upuzun Altınkum plajıyla oldukça gözde olan belde, yaz tatilcilerinin uğrak yerlerinden biri. Yerleşim yeri olarak tarihi Neolitik Devre’ye yani ta M.Ö 8000’lere dayanan Didim ilçesi; Miken, Girit, Aka (Akha), Pers, Roma, Bizans egemenliğine girmesiyle biliniyor. Benim için Didim’de gidilecek en önemli yerlerse tarihin kokusunu alabileceğim Didyma, Miletos (Milet) ve Priene antik alanları.

Didim’de gezilecek yerler listesi

Didim gezilecek yerler listesine bir bakalım.

Altınkum Plajı

Kesintisiz uzunluğu 2 km’yi aşan mavi bayrak ödüllü Altınkum Plajı her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Plajın etrafında bir çok gece kulübü, bar, restoran ve kafe var.

Didim

Didim – Altınkum Plajı

Didyma

İçinde Didyma Apollon Tapınağı‘nı barındıran Didyma, ilçe merkezine yaklaşık 2 km uzaklıkta yer alıyor. Burası antik çağlarda kehanetin merkezi olması ile biliniyor.

Didim

Didim – Didyma

Miletos Antik Kenti

Miletos ya da kısa adıyla Milet; Büyük Menderes Nehri’nin hemen ağzına yakın, deniz kıyısında bir antik liman şehri. Burası antik çağlarda İyonya (Antik Yunan) bölgesinin kalbi hâline gelmiş. Ayrıca felsefenin temellerinin atıldığı bir kent olarak tarihe geçmiş. Didim merkeze 22 km uzakta olan Milet Antik Kenti‘nde tiyatro ve diğer kalıntılar oldukça ilgi çekiyor.

Miletos Antik Kenti

Priene Antik Kenti

Bir İyon şehri olan Priene Antik Kenti; dev sütunları, antik tiyatrosu, çam ormanlarıyla kaplı konumuyla ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor. Burası Didim merkeze yaklaşık 45 km uzaklıkta yer alıyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici listesinde bulunuyor.

Didim – Priene Antik Kenti

Doğanbey Köyü

Söke ilçesine bağlı Doğanbey Köyü âdeta bir açık hava müzesi gibi. Eski adı Domatia olan Doğanbey Köyü‘nün geçmişi M.Ö 7. yüzyıla dek uzanıyor. 1924 yılındaki mübadeleye kadar Rum halkının yaşam sürdüğü köy; sırtını antik adıyla Mykale, günümüzdeki adıyla Dilek (Samsun) Dağları’na yaslıyor. Rumlar’dan kalan ve günümüzde yeni sahipleri tarafından restore edilen taş evleri, dar sokakları ve doğal güzellikleri ile Doğanbey Köyü görülmeye değer güzellikte bir yer.

Didim – Söke – Doğanbey Köyü

Tavşanburnu Tabiat Parkı

15,87 hektar büyüklüğündeki Tavşanburnu Tabiat Parkı’nda ziyaretçilere günü birlik kullanım amaçlı rekreatif faaliyetler ve çadır-karavanlı konaklama imkânı sunuluyor. Doğa ile iç içe, stresten ve şehir gürültüsünden uzak olan ve deniz ve ormanın kucaklaştığı Tavşanburnu Tabiat Parkı doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor.

Bafa Gölü Tabiat Parkı

Antik dönemde Ege Denizi’nin bir körfeziyken Büyük Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlarla denizle bağlantısı kesilip göle dönüşen Bafa Gölü şu anda bir tabiat parkı. Gölün çevresi zeytinlikler ve fıstık çamı ormanlarıyla ile çevrili.

Didim – Bafa Gölü

Latmos

Bafa Gölü’nün doğusunda, Aydın ve Muğla sınırları içerisinde, Batı Menteşe Dağları sisteminde yer alan 124 km² büyüklüğündeki Beşparmak Dağları ya da antik adıyla Latmos, doğal ve kültürel kaynak değerleri bakımından Türkiye’nin en önemli alanlarından birisi. Latmos Dağları‘nda gezinirken bir yanınızda yaklaşık 1.000 yıllık bir kilise, diğer yanınızda 8.000 yıl önceye tarihlenen çizimleri görüyor ve şaşkınlığınızı gizleyemiyorsunuz. Yürüyüşünüz sırasında sıra dışı kaya oluşumlarının üzerinden atlıyorsunuz, büyülü toprakların eşsiz manzaralarını içinize çekiyorsunuz.

Latmos Dağları

Aydın‘ın turistik ilçesi Didim bu kadar tarihi zenginliği barındırırken buranın havasını mutlaka solumanızı öneririm. Ne de olsa dünyanın başka hiç bir yerinde bu kadar zenginliği kolay kolay bir arada bulamazsınız.