Galler’in başkenti olan Cardiff, antik çağın geleneklerini ve günümüzün gereksinimlerini mükemmel bir şekilde harmanlayan bir şehir. Burası hem modern bir üniversite şehri hem de büyük bir liman ve endüstri merkezi. Kentin tam kalbinde yer alan Bute Park ve çevresindeki 5 farklı kalesiyle Cardiff bir “kaleler şehri” olarak da biliniyor.

Cardiff Bay

Birleşik Krallık; İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda olmak üzere 4 kurucu ülkeden oluşuyor. Bu 4 ülkeden biri olan Galler, Britanya Adaları archipelago (takımadaları, adalar grubu) en büyük adası olan Büyük Britanya’nın güney batısında yer alıyor.

Birleşik Krallık, üniter bir parlamenter demokrasi ve anayasal monarşi ile yönetiliyor. Galler’in kendi bayrağı, başkenti ve parlamentosu var. İç işlerinde bağımsız, dış işlerinde Birleşik Krallık’a bağlı. Kraliyet ailesinin en önemli rolü ise Birleşik Krallık’ın tanıtım malzemesi olmak. Prens Charles Galler Prensi unvanını taşıyor. 1997 yılında ölen Galler Prensesi Diana da hâlâ konuşulmaya devam ediyor.

Galler için kullanılan Wales terimi Proto-Cermence’de yabancı anlamına gelen Walhaz kelimesinden ileri geliyor.

Cardiff nerede? Cardiff’e nasıl gidilir?

Cardiff’e Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Aktarmalı uçuşlarla gidilebiliyor. Ben Londra’dan 3,5 saat otobüs yolculuğu yaparak gittim. Tren daha kısa sürüyor ama fiyatları çok yüksek olduğu için otobüsü tercih ettim. Bilete gidiş-dönüş yaklaşık 20 GBP ödedim.

Cardiff gezilecek yerler

Şehir iki bölgeden oluşuyor: Cardiff Kalesi’nin bulunduğu, alışveriş caddelerinin olduğu kısım ile Cardiff Bay ve civarı. İki bölge arası yürüyerek yaklaşık yarım saat sürüyor. Şehrin tamamını rahatlıkla yürüyerek gezebiliyorsunuz.

St John the Baptist

Burası genelde soğuk ve yağmurlu olduğu için hazırlıklı gelmenizde fayda var. Eğer şanslıysanız ve güzel havaya denk gelirseniz 60 dakika süren Cardiff Körfezi tekne turu yapabilirsiniz.

Galler’de G tipi priz, 230 V elektrik prizleri kullanılıyor. Seyahatiniz için adaptör getirmeniz iyi olacaktır.

Buraya geldiğinizde The Parkgate Hotel’de soluklanabilirsiniz. Eski bir postane binası olan otelin üst sınıf bir restoranı var. Cardiff’i çok beğendim ama eğer buraya ait tek bir şey hatırlayacaksam o da The Sorting Room’da yediğim yemek olacaktır.

The Parkgate Hotel – The Sorting Room

Cardiff Kalesi

Cardiff Kalesi şehrin en önemli yeri. Mermer aslan, kurt ve denizaslanı heykelleri ile sembolik olarak korunduğuna inanılıyor. House ve The Keep olarak 2 bölümden oluşuyor. House, madencilik işi ile uğraşan saygıdeğer Bute Ailesinin yaşadığı kısım. The Keep ise kalenin savunma kısmı. Buraları dışarıdan görmek isterseniz ücretsiz ama içine girmek istiyorsanız bilet almanız gerekiyor. Biletinizi de önceden online olarak almanızı öneririm.

Cardiff Kalesi

Cardiff Kalesi

Bute Park

Bute Park, North Road boyunca uzanıyor ve kaleyi çepeçevre sarıyor. Geniş ve yemyeşil park yürüyüş yapıp şehrin havasını solumak için ideal. Parkta en çok Animal Wall adındaki duvar ilgi çekiyor. Duvarda farklı hayvanların heykelleri var.

Cardiff

Bute Park

Cardiff City Hall

Cathays Park içerisinde yer alan Cardiff City Hall 1906’dan beri yönetim binası olarak kullanılıyor. Önündeki 59 m yüksekliğindeki Saat Kulesi ve havuz var.

Cardiff City Hall

Cardiff City Hall

Doctor Who Experience

Doctor Who Experience burada çekilen Doctor Who dizisi hakkında bilgiler veren bir müze. Çok sayıda interaktif gösteri var ve oldukça geniş bir koleksiyona sahip.

St. Fagans National Museum of History

St. Fagans Ulusal Tarih Müzesi eski dönemlerdeki hayatı, Gal geleneklerini, kültürünü tanıtıyor.

Millenium Stadı

1999’da açılan Millenium Stadı modern mimarinin harika bir örneği. Uluslararası yarışmalarına ve en çok rugby maçlarına ev sahipliği yapıyor.

Techniquest

Techniquest bilim adına sergiler, interaktif paylaşımlar gerçekleştirilen bir bilim müzesi.

Mermaid Quay

Mermaid Quay; Cardiff Bay’de içinde restoran, kafe ve butikleri içeren bir kompleks.

Cardiff

Mermaid Quay

Wales Millenium Centre

Cardiff Bay bölgesindeki Wales Millenium Centre ikonik binası ile dikkat çekiyor. Burası birçok tiyatro, opera ve bale performansına ev sahipliği yapan kültürel bir merkez.

Wales Millenium Centre

Pierhead

Marinadaki kiremit renkli Pierhead binası Bute Dock şirketinin merkezi. Bir etkinlik binası olarak hizmet veriyor.

Pierhead

Norwegian Church Arts Centre

Norveç Kilisesi 19. yüzyılda sıklıkla Cardiff’e uğrayan Norveçli denizciler için yapılmış. Günümüzde sanat galerisi olarak hizmet veriyor.

Norwegian Church Arts Centre

Cardiff keyifle gezebileceğiniz bir başkent. Keşfetmeniz dileğiyle…