Chanthaburi, Tayland’ın doğusunda, Kamboçya’nın Battambang ve Pailin sınırlarında yer alan bir kent. Chanthaburi Nehri’nin kıyısındaki yerleşim Chanthaburi Eyaletinin ve Mueang Chanthaburi bölgesinin başkenti. Chanthaburi’nin bir ünü de ülkede en az ziyaret edilen yerlerden birisi olması.

Chanthaburi

Chanthaburi Kaynak:Wikipedia (By Nawit science – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73216897)

Chanthaburi hakkında bilgiler

Bahçe Şehir olarak bilinen kent mangostin (meyvelerin kraliçesi), rambutan ve durian (meyvelerin kralı) gibi meyveler bakımından oldukça verimli topraklara sahip.

Bölgede yakut ve safir taşları çıkarılıyor. Kent bu nedenle önemli bir mücevher ticareti merkezi.

Chanthaburi

Indystone Jewelry Mine’da mücevher arama çalışmaları

Şehirde Tay, Vietnamlı ve Çinli etnik gruplar bir arada yaşıyor.

Kral Narai döneminde inşa edilen kent Kral Rama V döneminde bir ekonomi ve ticaret merkezi haline gelmiş. 19. yüzyılda Fransızlar tarafından işgal edilen şehirde Fransız etkisini bugün bile hissedebiliyorsunuz. Fransız mimarisinden esinlenerek yapılan binaların en önemlisi ise Tayland’ın en büyük katolik kilisesi olan Cathedral of Immaculate Conception.

Chanthaburi gezilecek yerler

Chanthaburi gezilecek yerler listesine bir bakalım.

Wat Bot Muang

Budist tapınağın tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de 1852’de, geç Ayutthaya döneminde yapıldığı sanılıyor. Tapınağın çok fazla enteresanlığı yok, ama Sukhaphiban Road üzerinde yürüyerek Chanthaboon Waterfront’u keşfetmeniz için iyi bir başlangıç noktası olacaktır.

Chanthaburi

Wat Bot Muang

Cathedral of Immaculate Conception

Tayland’ın en büyük katolik kilisesi olan Cathedral of Immaculate Conception 20. yüzyıla tarihleniyor. Şehrin simgesi halindeki yapı Gotik stilinde yapılmış. Yapının kemerli pencereleri ve oyma işlerinde Paris’teki Notre Dame Katedrali taklit edilmiş.

Chanthaburi – Cathedral of Immaculate Conception

Chanthaboon Waterfront

Kentin tarihi bölgesi olan Chantaboon bölgesi nehir kenarında yer alıyor. Chanthaboon aslında Chanthaburi’nin eski adı. 1 km boyunca nehir kenarından yürüyerek şehri keşfedebilirsiniz. Burada yoğunlukla Çin etkisini hissediyorsunuz.

Chanthaboon Waterfront

Sri Chan Yolu

Burası Gem Road yani Mücevher Yolu ile ünlü. Burada Tayland’ın en büyük mücevher pazarını görebilirsiniz. Yaklaşık 120 kadar mücevher dükkânı her cuma, cumartesi, pazar 10.00-15.00 arasında açık. Toptan fiyatına pek çok mücevher satıldığını bilmek kadınlar için pek havalı olsa gerek :-) .

Chanthaburi – Sri Chan Yolu

Namtok Phlio National Park

Şehrin 14 km dışındaki Namtok Phlio National Park dağları ve şelalesi ile göz kamaştırıyor.

Namtok Phlio National Park Kaynak:Wikipedia (By KAlexey – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9776953)

Wat Khao Sukim

1966 yılında Budistler tarafından inşa edilen Wat Khao Sukim bölgesi tepelik bir yerde bulunan bir Budist merkez.

Chanthaburi Restoranları

Şimdi şehrin en heyecan verici özelliğine sıra geldi: Gastronomi!

Baan Naamprik Kao Suay Restaurant

İşte gezime damgasını vuran yer! Saray aşçısının kızının açtığı restoran sunum sanatının en ince detaylarını hissedebileceğiniz bir yer. Gördüğüm en etkileyici süslemeleri en leziz tatlarla birleştirmeyi başaran restoran kesinlikle şehri ziyaret etmeyi sağlayacak kadar özel.

Chanthaburi

Baan Naamprik Kao Suay Restaurant

Bu muhteşem restoranda yemek yemek bir ayrıcalık. Suları bile özel. Yaseminli!

Chanthaburi – Baan Naamprik Kao Suay Restaurant

Baan Naamprik Kao Suay Restaurant (บ้านน้ำพริกข้าวสวย) genelde lokalleri kabul etmiyor. Çoğunlukla turistleri ağırlıyor. 6 kişilik masa fiyatı 5.000 Baht (Haziran 2019 itibariyle 1.000 TRY).

Chanthaburi

Baan Naamprik Kao Suay Restaurant

Yolunuzu sırf burada yemek yemek için bile Chanthaburi’ye düşürebilirsiniz! Benden söylemesi!

Chanthaburi

Baan Naamprik Kao Suay Restaurant

Chanthorn Restaurant

Bu aile işletmesi lokal lezzetleri tatmak için ideal bir yer.

Chanthaburi

Chanthorn Restaurant’ta deniz mahsulleri

Chanthaburi otelleri

Şehirde çok sayıda konaklama yeri olmasa da en iyileri listeledim:

Baan Luang Rajamaitri

Doğu’nun Ham Kauçuk Babası lakaplı Luang Rajamaitri’nin yaşadığı mekân restore edilerek nehir kıyısında çok hoş bir otele döndürülmüş. Burası eski şehir merkezinde konaklamak için en güzel seçenek.

Chanthaburi

Baan Luang Rajamaitri

Maneechan Resort

Burası şehre 10 dakika uzaklıkta oldukça güzel ve şık bir otel. Çok beğenerek hatta böyle bir otel bulduğuma hafiften de şaşırarak burada kaldım.

Chanthaburi

Maneechan Resort

Chanthaburi çok büyük bir yer olmadığından gezilecek çok fazla yeri olduğunu söyleyemeyeceğim. Belki Fransız etkisi bile buranın aklımda kalmasına yeterli olmayacaktı. Ancak yediğim krallara/kraliçelere layık yemekten sonra çok farklı düşündüğüm kesin :-) .