Pardon Eskişehir’de tüplü dalış mı yapılıyor dediğinizi duyar gibiyim. Emin olun, yalnız değilsiniz. 20 yıllık dalgıç olarak ben de bundan habersizdim. Hatta Eskişehirliler bile habersiz. Bu da demektir ki Sakaryabaşı dalış keşfinin vakti gelmiş de geçmiş. Sakaryabaşı, Eskişehir’in Çifteler ilçesinde yer alıyor. Burası ülkemizin üçüncü büyük nehri olan Sakarya Nehri’nin doğduğu yer ve de nehrin en önemli kaynağı.

Fotoğraf: Alp Baranok

Sakaryabaşı dendiğinde Türkiye’nin en güzel dalış noktaları listesine girmeyi hak eden eşi benzeri olmayan bir yeri hayalinize getirebilirsiniz.

Fotoğraf: Alp Baranok

Sakarya Nehri, Eskişehir ili Çifteler ilçesinden ve Afyon ilinin kuzeydoğu kısmında bulunan Bayat Yaylası’ndan doğduktan sonra yaklaşık 800 kilometre yol yapıyor. Geyve Boğazı’ndan sonra Karasu’dan geçerek Karadeniz’e dökülüyor.

Fotoğraf: Alp Baranok

Fotoğraf: Alp Baranok

Sakaryabaşı dalış noktaları

Buranın en büyük özelliğiyse dünyada dağdan değil, yer altından doğan sayılı nehir kaynaklarından biri olması. Zaten dalış sırasında yerden fokurdayan kaynakları yakından görebiliyorsunuz.

Fotoğraf: Alp Baranok

Dalış noktaları arasında Karaburgu, Kırkkız, Gökgöz ve Başkurt sayılabilir.

Fotoğraf: Alp Baranok

Sakaryabaşı su altı florası

Burası tüplü dalış turizmi için çok büyük bir potansiyele sahip. Çünkü su sıcaklığı yaz-kış aynı, 18-21 °C. Görüş inanılmaz berrak. Makro su altı fotoğrafçıları için çok sayıda canlı var. Dalışı tatlı suda yaptığınız için deniz dalışına nazaran daha az ağırlıkla dalıyorsunuz. Bu da dalışı daha konforlu hâle getiriyor. Daha ne olsun?

Çifteler Belediyespor Dalış Kulübü

Eğer daha önce dalış denemediyseniz, burası tam size göre! Çifteler Belediyesi bünyesindeki Çifteler Belediyespor Dalış Kulübü burada dalış hizmeti veriyor. 4-5 metrelerde yapacağınız discover scuba diving (deneme dalışı) ile dalışa güvenli bir başlangıç yapacak, canlılık ve cezbedici görsellik nedeniyle de daha ilk anda su altına âşık olacaksınız.

Fotoğraf: Alp Baranok

Zaten tatlı suda daldığınız için dalıştan çıkınca duşa ihtiyaç bile duymayacaksınız. Ancak benim gibi kışın dalıyorsanız kulübün tesisindeki sıcak suda duş almak size ne kadar iyi gelecek anlatamam.

Fotoğraf: Alp Baranok

Uzun yıllardır tüplü dalış yapmama rağmen burayla yeni tanışmış olmam ise benim ayıbım. Daldığım hiçbir yere benzemeyen dalışım sırasında ise kendimi âdeta Amazon’da dalar gibi hissettiğimi de söylemeliyim. O hisle etrafımda bir timsah ya da pirana sürüsü görmeyi bile bekledim. Ancak sonradan hatırladım ki Sakaryabaşı’ndaydım.

Fotoğraf: Alp Baranok

Kulüpte tüm dalış malzemeleri mevcut. Ancak tabii ki kendi dalış malzemeleriniz varsa kullanıyorsunuz.

Fotoğraf: Alp Baranok

Buraya geldiğinizde tek faaliyetin dalış olduğunu da zannetmeyin. Çifteler Belediyespor Dalış Kulübü’nden kano kiralayarak 12 km uzunluğundaki muhteşem kano parkurunda gezintiye çıkabilirsiniz. Ayrıca etrafındaki tesislerde yemeğinizi yiyebilir veya çimenlere uzanarak doğayı hissedebilirsiniz. Kuş cıvıltılarının bolca duyulduğu Sakaryabaşı’nda su altı da su üstü de sizi kendisine hayran bırakacak. Buna hazırlıklı olarak buraya gelin!

Fotoğraf: Alp Baranok

Fotoğraf: Alp Baranok

Burada beni misafir eden Çifteler Belediye Başkanı Metin Özen’e, Çifteler Belediye Başkan Yardımcısı Hatice Doyuk’a, Çifteler Belediyespor Dalış Kulübü Eğitmeni Ömer Faruk Özen’e ve Çifteler Belediyespor Dalış Kulübü Eğitmeni Varol Altunan’a çok teşekkür ederim. Sayelerinde Türkiye’de daldığım noktalara çok özel bir yer ilave ettim.

Su altı fotoğrafları için de Alp Baranok’a çok teşekkürlerimle. Ödüllü bir su altı fotoğrafçısının çektiği fotoğraflar, eminim buranın güzelliğini daha farklı bir açıdan gözlerinizin önüne serecek.

Fotoğraf: Alp Baranok

Fotoğraf: Alp Baranok

Eskişehir benim çok beğendiğim ve sevdiğim bir şehir. Kültür gezisi için gelinmeyi de kesinlikle hak ediyor. Ancak bu kültür gezisine ilave olarak bir hafta sonunuzu sadece Sakaryabaşı’nda doğayla baş başa kalmaya ve dalışa başlangıç yapmaya ayırmanızı da öneririm.

Fotoğraf: Alp Baranok

Fotoğraf: Alp Baranok

Keşfetmeniz dileğiyle…