Pardon Eskişehir’de tüplü dalış mı yapılıyor dediğinizi duyar gibiyim. Emin olun, yalnız değilsiniz. 20 yıllık dalgıç olarak ben de bundan habersizdim. Hatta Eskişehirliler bile habersiz :-) . Bu da demektir ki Sakaryabaşı dalış keşfinin vakti gelmiş de geçmiş. Sakaryabaşı, Eskişehir’in Çifteler ilçesinde yer alıyor. Burası ülkemizin üçüncü büyük nehri olan Sakarya Nehri’nin doğduğu yer ve de nehrin en önemli kaynağı.

Fotoğraf: Alp Baranok

Sakaryabaşı dendiğinde Türkiye’nin en güzel dalış noktaları listesine girmeyi hak eden eşi benzeri olmayan bir yeri hayalinize getirebilirsiniz.

Fotoğraf: Alp Baranok

Sakarya Nehri Eskişehir ili Çifteler ilçesinden ve Afyon ilinin kuzey doğu kısmında bulunan Bayat Yaylası’ndan doğduktan sonra yaklaşık 800 kilometre yol yapıyor. Geyve Boğazı’ndan sonra Karasu’dan geçerek Karadeniz’e dökülüyor.

Fotoğraf: Alp Baranok

Fotoğraf: Alp Baranok

Sakaryabaşı dalış noktaları

Buranın en büyük özelliği ise dünyada dağdan değil, yer altından doğan sayılı nehir kaynaklarından biri olması. Zaten dalış sırasında yerden fokurdayan kaynakları yakından görebiliyorsunuz.

Fotoğraf: Alp Baranok

Dalış noktaları arasında Karaburgu, Kırkkız, Gökgöz ve Başkurt sayılabilir.

Fotoğraf: Alp Baranok

Sakaryabaşı su altı florası

Burası tüplü dalış turizmi için çok büyük bir potansiyele sahip. Çünkü su sıcaklığı yaz-kış aynı, 18-21 °C. Görüş inanılmaz berrak. Makro su altı fotoğrafçıları için çok sayıda canlı var. Dalışı tatlı suda yaptığınız için deniz dalışına nazaran daha az ağırlıkla dalıyorsunuz. Bu da dalışı daha konforlu hale getiriyor. E daha ne olsun?

Çifteler Belediyespor Dalış Kulübü

Eğer daha önce dalış denemediyseniz burası tam size göre! Çifteler Belediyesi bünyesindeki Çifteler Belediyespor Dalış Kulübü burada dalış hizmeti veriyor. 4-5 metrelerde yapacağınız discover scuba diving (deneme dalışı) ile dalışa güvenli bir başlangıç yapacak, canlılık ve cezbedici görsellik nedeniyle de daha ilk anda su altına âşık olacaksınız.

Fotoğraf: Alp Baranok

Zaten tatlı suda daldığınız için dalıştan çıkınca duşa ihtiyaç bile duymayacaksınız ama benim gibi kışın dalıyorsanız kulübün tesisindeki sıcak suda duş almak size ne kadar iyi gelecek anlatamam.

Fotoğraf: Alp Baranok

Uzun yıllardır tüplü dalış yapmama rağmen burayla yeni tanışmış olmam ise benim ayıbım. Daldığım hiçbir yere benzemeyen dalışım sırasında ise kendimi âdeta Amazon’da dalar gibi hissettiğimi de söylemeliyim. O hisle etrafımda bir timsah ya da pirana sürüsü görmeyi bile bekledim ama sonradan hatırladım ki Sakaryabaşı’ndaydım :-) .

Fotoğraf: Alp Baranok

Kulüpte tüm dalış malzemeleri mevcut. Ancak tabii ki kendi malzemeleriniz varsa kullanıyorsunuz.