Tayvan’ın ortasında yer alan Nantou, ülkenin en güzel manzaralarını sunan bir şehir ve bölge. Tayvan’a neden gelmek gerektiğini soracak olursanız, size Nantou’nun doğal güzelliklerinden bahsetmeliyim. Dağlarda yükselen yemyeşil çay bahçeleri, sık ağaçlar içinde toprağın rengini bile görecek kadar boşluk olmayışı, tropik iklim, aborjin kültürü ve de eşsiz güzellikteki Sun Moon Lake… Hepsini Nantou’da bulmanız mümkün.

Nantou

Sun Moon Lake

Nantou’da gezilecek yerler listesi

Nantou gezilecek yerler listesine bir bakalım.

Taroko Millî Parkı

Mermer kanyonuyla ünlü Taroko Millî Parkı 920 km² alan üzerine kurulu.

Taroko National Park Kaynak:Wikipedia (By Bernard Gagnon – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17717303)

Qingjing Farm

Sisler ardında kaybolan dağlarda ziyaret edeceğiniz Qingjing Farm, âdeta bir cennet bahçesi. Binicilik yapabileceğiniz, kaplıcaya gidebileceğiniz çiftlikte; şehir hayatının stresinden uzaklaşabilirsiniz.

Nantou – Qingjing Farm Kaynak:Wikipedia (By lienyuan lee, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59463241)

Formosan Aboriginal Culture Village

Sun Moon Lake yanında Puli’de yer alan park, Tayvan’da aborjin kültürünün yansıtıldığı tek tema parkı.

Nantou

Formosan Aboriginal Culture Village

Parkta teleferikle en yüksek noktaya çıkıp manzara izleyebilir, burada yaşayan Thao kabilesinin yaşadıkları yerleri yansıtan ev maketlerini gezebilir, Atayal (泰雅族), Saisiyat (賽夏族), Tsou (鄒族), Bunun (布農族), Puyuma (卑南族), Rukai (魯凱族), Yami/Tao (達悟族), Amis (阿美族), Paiwan (排灣族), ve yerel Thao/Ngan (邵族) kabilelerinin kültürünü anlatan müzeyi ziyaret edebilir, sakuraların içinde eşsiz fotoğraflar çekebilir, roller coasterlara binerek adrenalin yüklenebilirsiniz. Burası tam gün geçirebileceğiniz bir tema parkı.

Nantou ve aborjinler

Nantou – Sun Moon Lake

Sun Moon Lake, Tayvan’ın en büyük gölü. Adanın tam ortasında, Nantou Dağları’nın eteklerinde yer alıyor.

Nantou

Sun Moon Lake

Doğudan bakıldığında güneşe, batıdan bakıldığındaysa hilal şeklinde aya benzeyen göl, bu nedenle Güneş Ay Gölü olarak adlandırılıyor.

Nantou

Nantou – Sun Moon Lake

Sun Moon Lake’te yapılacak çok sayıda aktivite var. Teleferikle gölü tepeden izlemeniz mümkün. Bot turlarına katılıp 30 dakika boyunca ışıl ışıl parlayan gölün tadını çıkarabilirsiniz. Bisiklet kiralayıp gölün çevresini dolaşabilirsiniz.

Nantou

Sun Moon Lake

Sun Moon Lake belki de Tayvan’ın en turistik bölgesi. Oldukça kaliteli olan bölge, İsviçre’de Alp Dağları’nın eteklerindeki Leman Gölü’nden farksız. Eğer Alpler’in adını daha önce duyduysanız, burayı da hafızanıza kazıma vakti gelmiş demektir. Sislerin ardında yer yer kaybolan dağlar, buraya apayrı bir güzellik katıyor. Sun Moon Lake tam bir doğa harikası!

Tai Yi Red Maple Resort

Burası 4 mevsim meyve toplayabileceğiniz bir çiftlik. Ayrıca konaklayabileceğiniz bir resort. 104 odalı resortun 3 restoranı var. Restorandaki yemeklerin malzemeleri bu çiftlikte yetiştiriliyor. Yemek tabaklarındaki çiçekler bile sadece süs için değil. Bu çiçekleri yiyebiliyorsunuz!

Nantou

Nantou – Tai Yi Red Maple Resort

Yeni keşfettiğiniz bir ülkede meyve toplamak kulağınıza nasıl geliyor bilemem. Ancak halkın günlük yaşamlarında neler yaptığını merak ediyorsanız, buraya gelmenizi öneririm. Şehir hayatından kaçarak buraya gelenler, topladıkları meyveleri hem yiyorlar hem de evlerine götürüyorlar. Peki benim 13 saatlik uçuşta bile çilekleri evime götürmeme ne demeli?

Tai Yi Red Maple Resort’ta çilek toplarken

Tayvan turu sırasında her günümü güzel geçirdim. Ancak Sun Moon Lake hepsinin önüne geçmeyi başardı. Eğer Tayvan’da tek bir yer seçmem gerekirse, orası Sun Moon Lake olacaktır.

Nantou

Nantou – Sun Moon Lake

Keşfetmeniz dileğiyle…