Tainan kenti Tayvan tarihinde oldukça önemli bir yere sahip. Ülkenin eski başkenti ve en eski şehri bence ülkenin en otantik şehirlerinden de birisi. 1624 yılında ülke Hollanda sömürgesi olduğunda Hollandalılar Tainan’da Zeelandia ve Provintia kalelerini idari merkezleri olarak inşa etmiş. General Zheng Cheng-gong (Koxinga) tarafından Hollandalılar buradan gönderilince şehir Tayvan için önemli bir üs haline gelmiş.

Tainan

Sihcao Green Tunnel

Tainan gezilecek yerler

Tainan gezilecek yerler listesine bir bakalım.

Qigu Salt Mountains (Tuz Dağları)

Bir zamanlar Tayvan’ın en büyük tuz madeni olan yer ülkede tuz üretiminin azalmasıyla birlikte önemini yitirmiş. Sonradan da turistlerin ilgisini çekmek üzere tanıtılmaya başlamış.

Tainan

Qigu Salt Mountains (Tuz Dağları)

Sihcao Dajhong Temple

Tapınak ülkeden Hollandalılar’ın gönderilmesini sağlayan Tayvanlı General Zheng Cheng-gong (Koxinga) adına yapılmış.

Tainan

Sihcao Dajhong Temple

Sichao kanalının hemen yanında yer alan tapınak en çok kanal turu alacak kişiler tarafından ziyaret ediliyor. Onun dışında burası sanki çok fazla öneme sahip değişmiş gibi geçiştiriliyor, ama bence tapınak çok daha fazla ilgiyi hak ediyor.

Sihcao Green Tunnel

750 m uzunluğunda ve 20 m genişliğindeki kanal bir zamanlar ülkede üretilen tuzu kurutulduğu alandan depolara taşımak için kullanılmış.

Kanalda Sihcao Green Tunnel (yeşil tünel) ve Taijiang Boat Ride (bot turu) olmak üzere 2 çeşit gezi yapılıyor. Taijiang bot turunda deniz kıyısına gidiliyor. Yeşil tünel turunda ise kanal boyunca yer alan bitkiler (en çok mangrov) görülüyor.

Tainan – Sihcao Green Tunnel turu

Yeşil tünel gezisinin çok zengin bir doğa güzelliği sunduğunu söylemeliyim. Özellikle de Amazon dedikleri ağaçlardan gökyüzünü göremediğiniz ve yemyeşil suya bakarken içinde kaybolduğunuz yerde…

Tainan

Sihcao Green Tunnel

Anping Treehouse (Ağaç ev)

Bir zamanlar Tait & Co Merchant House’a ait olan depo şimdi burayı yutan banyan (Hint inciri) ağacına teslim olmuş.

Tainan

Anping Treehouse (Ağaç ev)

2. Dünya Savaşı’ndan sonra bu depo Taiwan Salt Corporation tarafından kullanılmış, ama kısa süre sonra terk edilmiş. Bunun üzerinde banyan ağacı kolları ve kökleri ile binayı sararak inanılmaz bir görüntü oluşturmuş.

Tainan – Anping Treehouse (Ağaç ev)

Depoyu ilk gezmeye başladığımızda çok da beğenmediğimi söylemeliyim, ta ki ağaç evi görene kadar. Ağaç evi görür görmez çok değişik bir yere girmiş olmanın verdiği şaşkınlıkla ilk defa karşılaştığım bu manzaranın tadını çıkardım. Doğanın mucizesine karşı duyduğum hayranlığım bu ülkenin güzelliklerini ve sürprizlerini de bir kez daha sevmemi sağlamıştı.

Tainan

Anping Treehouse (Ağaç ev)

Anping Gubao Ancient Street

Şehrin eski caddesi günümüzde sokak satıcılarıyla canlılığını koruyor. Şehrin henüz turistik olmamış egzotik havasını bu cadde üzerinde alabilirsiniz.

Anping Gubao Ancient Street

Fort Zeelandia

Tainan kentindeki Fort Zeelandia 1624-1634 yılları arasında Dutch East India Company (VOC) tarafından yapılmış. Burası ülkenin en eski kalesi.

Tainan – Fort Zeelandia

Anping Kaitai Matsu Temple

Tianhou Tapınağı (Kaitai Tianhou veya Mazu Tapınağı) Çin deniz tanrısı Mazu için 1668 yılında inşa edilmiş. Buranın Tayvan’daki en eski Mazu tapınağı olduğu sanılıyor. İçinde Qing Guangxu İmparatoru ve Çin Cumhuriyeti başkanları Li Denghui ve Chen Shuibian’a ait tabletler var. Tapınak Japonlar tarafından yıkılmış ve tekrar tekrar inşa edilmiş.

Anping Kaitai Matsu Temple

Tainan’ın başka türlü bir havası var. Hem tarih, hem kültür, hem egzotik Uzakdoğu tadını burada alabiliyorsunuz. Eğer siz de Tayvan’ın en kültürel şehrini görmek istiyorsanız buraya mutlaka gelmelisiniz!