Tayvan’ın Chiaiyi kenti; Alishan Dağları’nın eşsiz manzaraları, Ulusal Saray Müzesi’nde tanıtılan Asya kültürü ve üzerinden geçen yengeç dönencesiyle tanınıyor. Amerikan askerleri Kore Savaşı sırasında burayı üs olarak kullanmış ve şükran gününde pişirmek üzere buraya çok sayıda hindi getirmişler. Bu gelenek şehrin kültürüne de yansımış. Günümüzde Chiaiyi, hindi yemekleriyle de ülkede adını duyuruyor.

Chiaiyi

Long Yun Leisure Farm

Burası 2018 yılında Tayvan fener festivaline ev sahipliği yaptı.

Chiaiyi’de gezilecek yerler listesi

Chiaiyi gezilecek yerler listesine bir bakalım.

National Palace Museum (Southern Branch)

2015 yılında açılan müze, Çin kültüründen yola çıkarak Asya kültürlerine entegrasyonu gösteriyor. Müze 70 hektar (700.000 m²) alanı kaplıyor. Bunun 20 hektarı Mimar Kris Yao tarafından tasarlanan müze binası, kalan kısmıysa park ve göl. Müzedeki galeriler içinde Chiayi Galerisi, Budist Sanat Galerisi, Tekstil Galerisi, Çay Kültürü Galerisi sayılabilir. Müze oldukça etkileyici ve ülke hakkında bilgilendirici.

Chiaiyi – National Palace Museum (Southern Branch)

Müzede en çok Buda heykellerini beğendiğimi söylemeliyim. Galerilerin hepsi ayrı güzellikteydi. Ancak Buda koleksiyonu yapma eğiliminde biri olarak buradaki eserleri oldukça etkileyici buldum.

Chiaiyi

National Palace Museum (Southern Branch)

Solar Exploration Center

Yengeç Dönencesi, yeryüzünün kuzey yarım küresinde Ekvator çizgisinin 23° 27′ kuzeyinden geçtiği varsayılan enlem.

Chiaiyi

Solar Exploration Center

Dönencenin geçtiği yerde güneş sistemini anlatan bir merkez var. Merkezde bulunan anıtların üzerinde Yengeç Dönencesi’nde olduğunuz yazıyor. Bana sorarsanız burada olmak oldukça heyecan verici.

Chiaiyi

Chiaiyi – Solar Exploration Center

Alishan Dağı (Ali Dağı)

415 km²’lik park, 1.400-2.600 metre yükseklikte yer alıyor. Zigzag çizerek dağlara tırmandığımız bölge tropikal bitki örtüsüyle birlikte nefis bir manzaraya sahip.

Chiaiyi

Alishan Dağı

Ali Dağı’nda bulunan YuYuPas Tsou Village Culture Field aborjin kültürünün tanıtıldığı ve Tsou kabilesinin yaşadığı bir köy. Köydeki restoranda yemek yiyebilir, günde 2 kez düzenledikleri 40 dakikalık şovu izleyebilirsiniz. Şovun büyük kısmı Mandarin dilinde olduğu için zaman zaman sıkılıyorsunuz ama dansları ve şarkıları gayet güzel.

Chiaiyi

YuYuPas Tsou Village Culture Field

Chiaiyi

YuYuPas Tsou Village Culture Field

Tsou kabilesi Ali Dağı’nda yaşayan tek aborjinler. Hollanda sömürge döneminde Hollandalılar’la karışıp melez bir ırk olmuşlar. Görünüşleri bu nedenle Tayvanlılar’a çok benzemiyor. Geleneksel kıyafetleriyse hâlâ ilgi çekici.

Chiaiyi

Chiaiyi

Long Yun Leisure Farm

İşte şehir hayatından kaçıp dağ havası almak için gelinebilecek şahane bir çiftlik! Çiftlikte herşey tabii ki organik yetiştiriliyor ve de bu ürünler burada yiyeceğiniz yemeklerin ana malzemesini oluşturuyor.

Long Yun Leisure Farm

Tayvan‘ın Chiaiyi şehri 2018 yılı fener festivaline ev sahipliği yapmasıyla adını duyurdu. Ancak burası ziyaretçilerine çok daha fazlasını sunan bir şehir. Ali Dağları’nın eşsiz manzarasında kaybolacağınıza, Ulusal Saray Müzesi’nde Çin ve Asya kültürünün etkisini derinden hissedeceğinize garanti veriyorum!