Kabarık gezi haritamda Küba en sevdiğim ülkeler arasında yer alıyor. Buraya her gidişimde daha çok bağlanıyor, her ayrıldığımda kalbimi bırakıp dönüyorum. Ülkenin bir de su altıyla tanışmak ise bu eşi benzeri olmayan ülkeyi daha da çok sevmemi sağlıyor, kendimi buraya daha fazla ait hissetmeme neden oluyor. Bu yazımda ise size ülkenin özel bir bölgesi olan Santa Lucia’dan (St Lucia) ve St Lucia dalış (scuba) maceralarımdan bahsedeceğim.

Denizatı Fotoğraf: Tacettin Sağlar

St Lucia dalış (scuba)

Küba’yı defalarca ziyaret ettim. Ancak bir keresinde sadece tüplü dalış yapmak için geldim. Niyetim burada mümkün olduğunca fazla sayıda dalış yapmak, St Lucia su altı ile yakından tanışmaktı.

Deniz tavşanı Fotoğraf: Tacettin Sağlar

Aslan balığı Fotoğraf: Tacettin Sağlar

St Lucia su altı

Santa Lucia’da konakladığım otelin önünde upuzun bir mercan resifi uzanıyordu. Resif boyunca tam 30 dalış noktası vardı. Hatta buranın Avustralya’nın Great Barrier Reef’inden sonra dünyanın en büyük mercan resifi olduğunu söyleyenler bile vardı.

St Lucia dalış – Deniz tavşanı Fotoğraf: Tacettin Sağlar

Buradaki dalışlar gerçekten güzeldi. Karayip adaların havasını hissettiren dalışlarda bolca tropik balık görme şansı vardı. Su sıcaklığı yıl boyunca 23-30 C arasında değişiyordu. Akıntı yok denecek kadar azdı. Görüş oldukça iyiydi, 40 metrenin altına düşmüyordu.

Manta Fotoğraf: Tacettin Sağlar

Sahile sığınan ve sonradan batan korsan gemileri doğal hayata yuva olmuş, dalgıçlara da eşsiz görüntüler sunuyordu. Keşfedecek çok sayıda gemi batığı dalışları da zenginleştiriyordu.

St Lucia dalış – Fotoğraf: Tacettin Sağlar

Buranın bir özelliği daha vardı: Burası Küba’da boğa köpekbalığı dalışı yapılan tek dalış noktasıydı. Benim de buraya tatil planlarken isteğim bu boğa köpekbalığı (bullshark – Carcharhinus leucas) dalışını yapabilmekti.

Köpekbalığı Fotoğraf: Tacettin Sağlar

Ne yazık ki köpekbalığı dalışı yapmayı planladığım günden 1 gün önce kulağımı dalış sırasında eşitleyemedim. Doktora gidip antibiyotikli kulak damlası kullanmak zorunda kaldım. Doğal olarak bir süre tekrar dalış yapmam yasaklandı. Bu arada gördüğüm doktor bana 1 hafta önce olan bir olayı anlattı. Söylediğine göre köpekbalığı dalışı sırasında dalgıç köpekbalığını beslerken yemi yanlışlıkla koluna düşürmüş, köpekbalığı da yeme yönlenmiş olduğu için dalgıçın kolunu koparmıştı. Galiba ben ucuz atlatmıştım.

St Lucia dalış

St Lucia dalış – Mandarin balıkları Fotoğraf: Tacettin Sağlar

Uzun lafın kısası, benim dalış tatili olarak hayal ettiğim 1 hafta sadece deniz-kum-güneş üçlüsüyle kısıtlı kalacaktı.

St Lucia dalış

Akya sürüsü Fotoğraf: Tacettin Sağlar

St Lucia dalış

Deniz tavşanı Fotoğraf: Tacettin Sağlar

Bu yazım için fotoğraflarını veren değerli su altı fotoğrafçılarından Tacettin Sağlar’a da eşsiz görseller için buradan teşekkürlerimi gönderiyorum.

St Lucia dalış

St Lucia dalış – Sarı mercanlar Fotoğraf: Tacettin Sağlar

St Lucia dalış

Anemon Fotoğraf: Tacettin Sağlar

Küba’nın bende kelimelerle anlatamadığım bir etkisi var. Havası, suyu, kültürü, insanları, beni sürekli kendine çekiyor. Kim bilir dalış için tekrar ne zaman gidebileceğim? Ancak eminim bir gün yine derin maviliklerinde buluşacağız…