Uçaktan iner inmez burnuma gelen okyanus kokusu yok mu, işte bu yüzden seviyorum Karayip tatillerini. Küba’nın da Karayip adaları içinde apayrı bir yeri var bende. Bu güzel ülkeye adımımı attığım anda hissettiğim enerji, gittiğim boyut bambaşka… Şimdi de her şey dahil tatil yerleriyle tanınan ve ülkenin merkezinde yer alan bir adadayım: Cayo Coco. O zaman gelin hep beraber bakalım Cayo Coco Adası nasıl bir yermiş…

Cayo Coco

Cayo Coco hakkında bilgiler

Cayo Coco Adası, Ciego de Ávila eyaletindeki Jardines del Rey archipelago (takımadalar, adalar grubu) içinde, flamingoların ürediği bir doğal rezerv alanında bulunuyor. Sahil boyunca hem flamingolar hem de mangrov bataklıkları göze çarpıyor.

Cayo Coco Adası

Aslında bu ada pek de gitmeyi tercih etmeyeceğim bir yerdi. Çünkü Küba’ya gitmişken Küba’yı fazla yaşamama fikri bana cazip gelmiyordu. Arkadaşlarım Mustafa ve Figen burada bir otele rezervasyon yapmasalardı Noel tatilini muhtemelen başka bir diyarda geçiriyor olacaktım. Ancak iyi ki burayı planlamışlar. Neden mi? Hemen anlatayım…

Cayo Coco Adası

Onlardan habersiz ben de gidecekleri otel Tryp Cayo Coco’ya rezervasyon yaptım. Onlardan bir gün sonra da adaya vardım. Onları da tahmin ettiğim yerde yani otelin diskosunda bastım. Beni gördükleri zamanki şaşkınlıklarını ise anlatmam mümkün değil. Mustafa bana 10 saniye kadar boş gözlerle baktı. Sonra da hayret ve heyecanla sarıldılar. Hayatlarının sürprizini de tatilin geri kalanında hep konuştular.

Otelde yemekler beklentimizin çok üzerinde güzel çıktı. Malum, Küba çok da iyi olmayan yemekleriyle meşhur. Otelin alakart restoranlarının çok güzel olduğunu söyleyemem ama açık büfesi oldukça zengindi. Hele hele Noel gecesi hazırlanan yemeği tarif edebilmem mümkün değil. Hepimizin gözü döndü desem yeter mi acaba?

Cayo Coco Adası

Bu mevsimde Karayip adalarının kuzey kısmı biraz rüzgârlı oluyor. Bir daha Noel zamanı tatile gidersem kesinlikle gideceğim adanın güney tarafında kalmayı tercih ederim. Ne de olsa insanoğlu nankör. Azıcık rüzgâr olsa, hava biraz bulutlansa keyfimiz kaçıveriyor. Toronto’da hava 0 °C’ye vurdu mu kendimizi hava ısındı diye sokağa atarken Küba’da hava 25 °C iken biraz rüzgârlıysa söylenmeye başlayıveriyoruz. Artık şımarıklı mı, bilmem.

Cayo Coco gezilecek yerler

Burası çok da Küba’nın hissedilmeyeceği bir yer dedim ya…  Nedenini şimdi açıklayım. Burası Küba’nın kuzeyinde, sadece turistlerin gittiği bir ada. Varadero kadar popüler bir tatil beldesi de değil. Yerli halkın yaşamadığı bu küçük ada, sadece herşey dahil otellere ayrılmış durumda.


Cayo Coco Adası – Tüplü dalış

Otelde dinlenmek, bembeyaz kumların keyfini çıkarmak ve de bolca yemek dışında bir de tüplü dalış (scuba diving) yaptık. Mustafa ilk dalışta balık beslemek için otelden aldığı muzlardan bana da verdi. Hesapta muzu balıklara yedirecektim, fakat piranamsı bu balıklar kesin dişleri öylesine geçirdiler ki muzu çığlıklar atarak elimden fırlattım. Daha sonra Mustafa’nın kanattıkları ellerine bakmayı ve de benden uzak durmalarını tercih ettim. Isırılmak dışında dalışlardan çok keyif aldık. Dalış kariyerime uzun süre ara verdikten sonra tekrar su altında olmak benim için inanılmaz mutluluk verici oldu.

Playa Pilar

Bir günümüzü de indi-bindi (hop-on and hop-off) yapılan otobüslerle diğer ada Cayo Guillermo’ya gidip Playa Pilar’da yüzmeye ayırdık. Filmlerde görüp de iç geçirilen plajlar var ya. İşte burası da onlardan. Yöre halkı buranın Küba’nın en iyi plajlarından olduğunu söylemekte haklıymış. Çift katlı turist otobüsüyle bir saat süren bu yolculuk hepimizde keyifli bir anı olarak kalacak.

Adada başka da yapacak bir şey bulamadık. Dedim ya, burası sırf otellerin olduğu, gerçek Küba kültürünü yansıtmayan bir ada. Burada Küba’dan bulabileceğiniz şeyler ise parlayan güneş, incecik kumlu sahiller ve otelden yükselen salsa nameleri 🎶🎶🎶. Onun dışında buraya gelecekseniz kültürü yaşamaya değil, dinlemeye geleceğinizi bilin.

Yine de kültürünü yaşatmayan bölgelerinde bile Küba’nın tadı bambaşka. Her gelişimde aklımı ve kalbimi bırakarak ayrıldığım ada, gezi haritamda en sevdiğim ülkelerin başında yer alıyor. Biliyorum ki en kısa zamanda buraya tekrar ayak da basacağım. Ne de olsa bir kez kanıma işledikten sonra buranın üstüne gül koklamam çok zor…