Şimdi size Küba’nın özel bir yerinden bahsedeceğim: Santa Lucia. Burası tropik adanın otel merkezlerinden biri. Aynı zamanda zengin su altı yaşamı nedeniyle dalış meraklılarını kendine çekiyor. Özellikle de boğa köpekbalığı dalışlarıyla…

Santa Lucia

Bölgenin tam 21 km uzunluğunda bir sahili var. Kıyının denizden 3 km uzağındaysa upuzun bir mercan kayalığı uzanıyor. Buranın Avustralya Great Barrier Reef’inden sonra dünyanın en büyük ikinci mercan kayalığı olduğunu söyleyenler bile var. Bu mercan kayalığı, Canal Viejo de Bahamas’tan gelen akıntıyı durduruyor. Bu nedenle bölgenin suları sakin. Böyle olunca da burası özellikle çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor.

Santa Lucia

St Lucia’da dalış gerçekten özel bir deneyim. Çünkü burası Küba’da boğa köpekbalığı dalışı yapabileceğiniz tek yer. Ben de buraya boğa köpekbalığı dalışı yapabilmek ve de carcharinus leucas cinsi bullshark yani boğa köpekbalıklarını ellerimle beslemek için gelmiştim. Şimdi kısaca başıma ne geldiğini anlatayım:

Shark’s Friends Dive Center

Gezimi dalış ağırlıklı yapmak istediğim için soluğu hemen Shark’s Friends Dive Center’da aldım. Kaydımı oldum. Hatta köpekbalıklarını besledikleri fotoğrafı elimde tutarak fotoğraf çekildim. İşin gerçeğini yapmaya artık çok yaklaşmıştım.

Santa Lucia – Shark’s Friends Dive Center

Ne yazık ki evdeki hesabım çarşıya uymadı. Dalışlar gayet keyifli geçerken köpekbalığı dalışı yapmayı planladığım günden 1 gün önce kulağımı dalış sırasında eşitleyemedim. Ağrı çekmeye başlayınca doktora gittim. Antibiyotikli kulak damlası verdi ve bir süre dalış yapmamı yasakladı. Bu arada doktor bana 1 hafta önce yaşanan bir olayı da anlatmayı ihmal etmedi. Köpekbalığı dalışı sırasında dalgıç köpekbalığını beslerken yemi yanlışlıkla koluna düşürmüş, köpekbalığı da yeme yönlenmiş olduğu için dalgıcın kolunu koparmıştı. Ucuz atlatmışım diyerek sevinmeli miydim acaba?

Tüplü dalış yapma hayallerim suya düşünce ben de kalan zamanımı yüzerek ve kızgın kumlara yatıp güneşlenerek geçirdim. Kendimi avutmak için daha başka ne yapabilirdim ki?

Santa Lucia’da gezilecek yerler listesi

St Lucia’da konakladığım Hotel Club Amigo Mayanabo oldukça averaj bir oteldi. Bense tüm tatilimi su altında geçirmeyi planladığım için otelde lüks falan aramamıştım. Dalışlar artık hayal olduğuna göre yapacak bir şey yoktu. Kalan günlerimde keyif almalıydım. Ben de kendimi yollara attım.

Santa Lucia

Claro de Luna

Eğer eğlence arıyorsanız (ki bence Küba’da olduğunuza göre arayın) buradaki şovu kaçırmayın. Tamamen yerel halkın gittiği bu kabare, hem ucuz hem eğlenceli hem de kalbinizi kıpır kıpır yapacak bir yer. Bolca dans ve müzik eşliğinde yerinizde duramayacaksınız.

Santa Lucia

Claro de Luna

Playa Los Cocos

Nuevitas koyu boyunca, merkezin 6 km batısında, balıkçı köyü La Boca’nın sahili Playa Los Cocos görülmeye değer güzellikte. Bembeyaz kumsal ve turkuaz rengi sular için buraya mutlaka gelmelisiniz.

Santa Lucia – Playa Los Cocos

Camagüey

Otelden 1 gün araba kiralayıp Camagüey‘e gittim. Şehir 1515 yılında Santa Maria del Puerto del Principe tarafından kurulmuş. Yoğun korsan saldırıları nedeniyle 1528 yılında daha içeri bir konuma taşınmış. Burası Küba’nın üçüncü büyük şehri. Küba havasını almak, salsa yapanlara katılmak için de oldukça güzel.

Camagüey sokakları

Küba’nın bende kelimelerle anlatamayacağım bir etkisi var. Havası, suyu, kültürü, insanları, beni sürekli kendine çekiyor. Hangi bölgesine giderim bilinmez ama bir yerinde tekrar buluşacağımıza da eminim.