Kızıldeniz yıllarca derinliklerinde kaybolduğumu hayal ettiğim, sonsuzluğunun içinde neler keşfedebileceğimi düşündükçe heyecana kapıldığım ve nihayetinde bana dalışa başlama kararını aldırtan büyülü sular… Burası dünyanın en güzel dalış noktaları arasında yer alan bir yer. Evet, ben bu sularda köpekbalığı dalışı yapabilmek uğruna dalışa başladım. Nihayetinde de bir gün geldi ve Kızıldeniz dalış hayalimi gerçekleştirdim. Bu dalışlardan birisi de Elphinstone Reef adı verilen bir noktada oldu.

Daha dalışa başlamadan önce bile Kızıldeniz’de dalmayı hayal ederdim. Eğitimlerimi tamamlayıp yeterince tecrübelendikten sonra Hurghada’da dalışa da gittim. Ne yazık ki 12 yıl süren Kanada maceram nedeniyle dalış kariyerime ara vermek durumunda kalmıştım ama memleketime dönüş yapar yapmaz da kendimi yeniden maviliklere attım. Kader ağlarını örmüştü. Ben artık Kızıldeniz’de bir dalış safarisindeydim :-) .

Kızıldeniz dalış safarisi – Elphinstone Reef dalışı

Kızıldeniz’in en zengin yerlerini barındıran Mısır’da yaptığım Güney Kızıldeniz dalış safarisi her ânıyla muhteşem geçti ama kuşkusuz ki en heyecanlı dalışımız Elphinstone Reef’de yaptığımız, dalgalarla boğuştuğumuz için biraz da komando dalışına dönen dalışımız oldu.

Bu dalış noktası 80 metrelere kadar inen bir uçurumdaydı. Bizim dalışımız ise 30 metrelerde seyrediyordu. Sakin sakin dalışa devam ederken birden uzaklardan gelen bir longimanus gördük. Heyecandan hepimiz birbirimize bu eşsiz hayvanı göstermeye başladık. Artık dalışın seyri belli olmuştu. Biz artık sadece bu longimanusun etrafında gezinecektik (ya da o bizim etrafımızda :-) ).

Elphinstone Reef dalış

Bu heybetli hayvan âdeta ben buraların efendisiyim pozlarına büründü. Kendine güvenli halleriyle gayet sakin bir şekilde süzüldü durdu. Bizim tek yaptığımız ise onu hayranlıkla izlemek oldu.

Bu videoyu izleyen herkes bana o anda korkup korkmadığımı soruyor. İtiraf ediyorum, ben ki çoğu zaman çok ödlek biriyimdir, bu kocaman canlıdan hiç mi hiç korkmadım. Hatta Elphinstone Reef dalışımda bu yakışıklı longimanusla el ele tutuşup derin maviliklere açılasım bile geldi ama ne yazık ki o bana yüz vermedi.

Yüzerken zaman zaman acaba köpekbalığına yem olur muyum diye düşünürüm ama derinlerdeyken bu düşünce aklımın ucundan bile geçmedi. Köpekbalıkları sizi yüzerken fok sanıp yem olarak algıladıkları için aslında daha çok risk altındasınız. Yani dalgıçlar bu canlılarla aynı enlemde olduklarından ötürü daha güvendeler.

Dalış yapmamdan, hele ki bu tarz videoları paylaşmamdan annemin hiç memnun olmadığı kesin. Ama ben bu ânı yaşayabildiğim için çok mutluyum. Dalış arkadaşlarımdan Hasan Tan’a da Elphinstone Reef dalışındaki bu videoyu çektiği ve bu unutulmaz dalışı belgelediği için teşekkürlerimi gönderiyorum.