Sri Lanka, Hint Okyanusu’nun ortasındaki konumu, tropik iklimi, doğal güzellikleri ile dünyanın en özel ülkelerinden biri. Ancak güzellikleri su üstüyle kısıtlı değil, su altında da bambaşka bir dünyayla tanışıyorsunuz. Sri Lanka dalış rehberi niteliğindeki bu yazımda ülkenin dalış bölgelerini tanıtacak, buradaki dalışlar hakkında bilgiler vereceğim.

Sri Lanka su altında scuba dalış yapanlar için tam bir cennet. Keşfedilecek yaklaşık 1.600 km uzunluğunda kıyı şeridi var. Bu kıyılarda mercan resiflerinde dalabilir, batıkları keşfedebilirsiniz. Su altı fotoğrafçısıysanız makro çekimler yapabileceğiniz gibi mavi balinaları fotoğraflama şansı bile yakalayabilirsiniz.

Sri Lanka dalış rehberi

Sri Lanka’da Dalış Bölgeleri

Mevsimsel muson yağmurları Sri Lanka dalış turunuzu etkileyecektir. Ancak ne zaman gelirseniz gelin unutamayacağınız dalışlar yapacağınıza emin olabilirsiniz. Ekim ortasından mart sonuna kadar adanın batı ve güney kıyıları dalış yapmak için ideal. Bu bölgelerde renkli mercan resiflerinde ve batıklarda dalış yapabiliyorsunuz. Mayıs ayından ekim ayına kadarsa kuzeydoğu kıyıları en iyi koşulları sunuyor. Adada en iyi görüş açısı ve canlılık da burada. Tek bölgede dalış yapacaksanız mayıs-ekim arasında buraya gelmenizi öneririm. Bölgedeki Trincomalee & Batticaloa, dünyanın en büyük memelilerini doğal ortamlarında görmek için ideal yerler.

Sri Lanka‘ya ülkenin tanıtım gezisine davetli olarak geldim. Turumuzu yerel Resfeber Holidays şirketi organize etti. Turun ardından geri dönmedim ve Resfeber Holidays benim için özel Sri Lanka dalış turu organize etti. Eğer siz de Sri Lanka dalış turu organize etmek istiyorsanız Resfeber Holidays ile gönül rahatlığıyla iletişime geçebilirsiniz.

Sewwandhi Rajapakse (GM)
www.resfeberholidays.com
info@resfeberholidays.com
sales@resfeberholidays.com
+94 76 436 8000

Sri Lanka dalış rehberi

Kolombo / Negombo

Kolombo’daki Gorgonian Bahçeleri, yaklaşık 35 metre derinlikte bir dalış noktası. Derin dalış yapabilen tecrübeli dalgıçlara öneriliyor.

Kolombo’daki Barracuda Reef, Sri Lanka’nın en bilinen resiflerinden biri. Bol türde ve miktarda su altı yaşamına ev sahipliği yapan noktada makro canlılardan büyük avcılara kadar canlı gözlemleniyor.

Kolombo’daki Kargo Batığı (Pecheur Breton Batığı), 90 metre uzunluğunda bir batık. En sığ noktası 20 metrede, en derin yeri 33 metrede yatıyor. Batık çok sayıda resif balığına ev sahipliği yapıyor.

Negombo’daki Üçüncü Resif, karadan 22 km açıkta bulunuyor ve yunus gözlemleriyle tanınıyor. İkinci Resif, vatozlar, ahtapotlar, mercanlara ev sahipliği yapıyor.

Sri Lanka dalış rehberi

Sri Lanka dalış rehberi

Hikkaduwa / Unawatuna

Weligama’daki Prince Heinrich Patch (PHP), kıyı şeridinin yaklaşık 30 dakika güneyinde, 20 metre derinlikte yer alıyor. Buradaki devasa kayalarda sayısız canlı yaşıyor. Yakındaki Mirissa’da mavi balinaları görüyor, Galle’de su altı müzesine dalabiliyorsunuz.

Hikkaduwa’daki SS Conch, 1892’de inşa edilen 3.555 tonluk bir buharlı gemi. Dünyanın ilk petrol tankerlerinden biri olan gemi 1903’te Akurala Resifi’ne çarpıp petrolünü dökmüş ve sonra 21 metreye batmış. İkiye bölünen gemide yarı gömülü bir pervane, üç büyük kazan ve metal mağaralar yer alıyor.

Güneydoğu kıyısının 10 km açığında yer alan Great Basses Resifi; Hint Okyanusu, Antarktika ve Güneydoğu Asya arasında bağlantı noktası oluşturuyor. Burada batıklar, mağaralar, resifler olmak üzere çok çeşitli dalış noktaları bulunuyor. Akıntıda dalabilen tecrübeli dalgıçlar için uygun.

Kalpitiya

Kalpitiya’daki Bull Dog Resifi, makro deniz yaşamına ilgi duyan dalgıçlar tarafından tercih ediliyor.

Trincomalee

Trincomalee’deki Swami Kayası (Taprobane Resifi), 17. yüzyılda yıkılan bir tapınaktaki heykellere, büyük vatozlara, sürü balıklarına ev sahipliği yapıyor. Bölge aynı zamanda yunus ve balina gözlemciliği açısından da oldukça popüler.

Trincomalee’deki Navy Island, sığ bir resif ve her seviyede dalgıç için uygun. Dalış noktasında çok türde müren görülüyor.

Sri Lanka dalış rehberi

Trincomalee’deki Güvercin Kayası, Güvercin Adası Ulusal Deniz Parkı içinde yer alıyor. Sert ve yumuşak mercan, nudibranch, resif balığı, kaplumbağa, yengeç, mürekkepbalığı, aslan balığı, baraküda, siyah uçlu resif köpek balığı görülüyor. Burası doğu kıyısındaki Sri Lanka dalış noktaları arasında en iyisi.

Batıklar

Yukarıda saydığım dalış noktalarına ilaveten bu batık dalışları da oldukça popüler:

HMS Hermes, Batticaloa
The “Boiler Wrecks” of the SS Brennus and SS Sir John Jackson, Batticaloa
British Sergeant, Pasikuda
MV Cordiality, Trincomalee
The Taprobane East and North Wrecks, Colombo
Thermopylae Sierra, Colombo
SS Rangoon, Galle
Panadura Nilkete Wreck, Panadura

Dalış noktalarınından çok etkileneceğinize, Sri Lanka dalış tatili yaptığınız için mutlu olacağınıza eminim.

Derin mavilerde buluşmak dileğiyle…