Dans etmeyi sevseniz de sevmeseniz de eminim müziklerinden ve dans edenleri izlemekten etkileniyorsunuzdur. Peki ruhu olan Arjantin tango dansı hakkında ne düşünüyorsunuz? Tango, Arjantin’in başkenti Buenos Aires kökenli bir dans ve müzik türü. Tango adının Afrika tamtamlarının çıkardığı tan-go seslerinden ya da Latince dokunmak anlamına gelen tangere fiilinden türediği sanılıyor.

1800’lü yıllarda işçi sınıfından birçok kişi, büyük umutlarla Avrupa’dan Güney Amerika’ya göç etmiş. Ancak yabancı oldukları bir kıtada, büyük ekonomik ve sosyal sıkıntılar yaşamışlar. Hayal kırıklıklarını, geleceğe ait büyük umutlar ve geçmişten getirilen kültürle harmanlamışlar. Zaman içinde de tango müziği oluşmuş.

Arjantin tango

Tango 20. yüzyılın başında gemilerle Fransa’ya gelen Arjantinli tangocular tarafından Avrupa’ya taşınmış. İlk kez 1917 yılında Carlos Gardel’in smokin giyerek her türlü argo ve erotizmden uzak sözlerle tango söylemesi, müziğin üst kesimlerce değer kazanmasını hızlandırmış.

1920-1940 yılları arasında tango, Buenos Aires’te üst sınıf tarafından benimsenmiş. Zaman içinde de salon tangosu hâlini almış.

Milongalarda herkes birbiriyle dans ediyor

Kanada benim ikinci memleketim. Göçmen olarak gidip oralı olduğum ama 12 yıldan sonra doğduğum topraklarda yaşlanmayı seçtiğim için kalbimin bir parçasını bırakarak terk ettiğim ülkem. Bana sunduğu zorluklar ve güzelliklerin içinde benim çok değerli bir kazancım var Toronto’da: Tango!

Toronto’da yıllarımı yer yer zorluklarıyla, yer yer – 47 °C‘de buz fırtınalarıyla, kar ve buz doğadan elini çeker çekmez de gittiğim doğa gezilerim ve bisiklet turlarımla ama en önemlisi dans ederek geçirdim. Kış mevsimini sevmediğimden, tabii bir de pistlerde olmaktan çok keyif aldığımdan, dans benim vazgeçilmez bir tutkum oldu. Dans sayesinde Toronto günlerim zenginleşti, hayatım renklendi.

Milonga nedir?

Dans gecelerine milonga deniyor. İnsanlar birbirini hiç tanımasalar bile milongalarda bir araya gelerek dans ediyorlar. Genelde erkekler kadınları göz teması ve baş hareketi ile dansa davet ediyor.

Dansa tek bir partnerle başlamadıysanız hiç üzülmeyin. Milongalara sürekli giderseniz gördüğünüz yüzler artık tanıdık olmaya başlıyor. Çünkü bu dansın bir ruhu ve kültürü var. Bu ruhu taşıyan insanlar da düzenli olarak milongalara gidiyorlar ve aynı ruhu taşıyan insanlarla dans etmekten keyif alıyorlar.

Biz de TTTM (Toronto Turkish Tango Mafia) olarak adlandırdığımız grubumuzla birlikte sahnelerde Türklüğümüzü ispat edercesine dans ederek kışlara meydan okuduk ve mevsimler geldi geçti, içimizi ısıtarak…

Arjantin Tango dansı ne kadar zamanda öğrenilir?

Dansa başlarken ilk duyduğum şey beni ürkütmüştü. Çünkü dediklerine göre kadınların bu dansı öğrenmesi 1 yıl, erkeklerin öğrenmesi 3 yıl sürüyordu. Çünkü kadın follower (takip eden), erkekse leader (lider) yani dansı yöneten kişiydi. Kadının erkeğin figürlerine göre hareket etmesi yani yönetimi erkeğe bırakması gerekiyordu ki bu çok da kolay değildi :-) .

Arjantin tango

Yine de dans etmek çok güzel, öğrenmek de imkânsız değil. Zaten maksat dans ederken keyif almak değil mi?

Tango dansının çeşitleri

Tango dansının 3 çeşidi var: Tango, vals ve milonga. Arka arkaya 3 veya 4 şarkı çalınarak dans edilen tandalar oluyor. Her tandada tek çeşit müzik çalıyor: Tango, valz ve milonga. Milonga gecelerinde genelde 2 tango tandası, 1 vals tandası, 2 tango tandası ve 1 milonga tandası şeklinde oluyor. Tanda aralarında yani cortina sırasında da partner değiştiriliyor.

Cortina’da salsa yapıyoruz

Tanda sırasında kadının rahatsızlık verici bir durum olmadığı sürece dansı yarıda bırakıp oturması hiç etik değil. Böyle bir durumda partneriniz sizi rahatsız ettiğini ya da dansını beğenmediğinizi düşünebilir. Bu nedenle partner değişimleri sadece tanda bitiminde yapılıyor. Ayrıca tanda sonunda karşılıklı olarak partnerlerin birbirine teşekkür etmesi çok önemli. Unutmayın! Bu dansın bir kültürü var.

Tango

Tango en klasik ve yavaş olan dans. Benim de en sevmediğim. Kanımızda Türklük olunca kıpır kıpırız doğal olarak.

Vals

Tango valsi, Viyana valsinden farklı ama yine de çok ritmik ve keyifli.

Milonga

Milonga en kıpır kıpır olanı. Benim de en sevdiğim. (Sadece benim değil, bütün Türklerin en sevdiği)

Dansın kültüründe bir de özel danslar var. Şöyle ki: Doğum gününüzse ya da özel bir misafirseniz, milongalarda size özel bir dans organize ediliyor. Partnerler sıraya girerek sizinle dans ediyorlar. Kısa süreli değişen partnerlerde bütün pist sadece size ait oluyor.

İşte böyle bir milongada arkadaşlarım bana da özel bir dans organize etti. 12 yıllık ikinci evime veda ederken geldiğim son milongamda, seneler boyunca dans ettiğim partnerlerim sıraya girdi. Birlikte veda dansımı ettik.

Şimdi de diyorum ki Torontom’a veda dansımı tekrar izleyim, pistlerde süzülmemi görerek güzel şehrime bir selam göndereyim. Ne dersiniz, siz de izlemek ister misiniz?

Hayatınız dans ve müzikle dolu olsun… Bir de sevgiyle…