Viyana uzun dönem Habsburg Hanedanı’nın yerleşim yeri olmuş bir kent. Mozart’ın doğduğu, klasik batı müziğinin her köşesinde yankılandığı, Freud’un yetiştiği, tarihte imparatorluklara, günümüzde Avusturya’ya başkentlik yapan Viyana ülkenin doğusunda ve Tuna Nehri kıyısında yer alıyor. Avusturya dünya yaşam standartları sıralamasında en üst sıralarda yer alırken başkent Viyana da dünyanın en yaşanılası şehirleri sıralamasında en üst sıralarda yerini koruyor.

Viyana

Avusturya hakkında bilgiler

Azıcık Avusturya’dan bahsedeyim dersem bu küçük ülkenin 1914’te Saraybosna’da öldürülen veliahtı Franz Ferdinand nedeniyle 1. Dünya Savaşı’na, bu topraklarda doğan Adolf Hitler nedeniyle de 2. Dünya Savaşı’na neden olduğunu hatırlatırım. Yani kendi küçük, etkisi dev bir ülkeden bahsediyoruz!

Gelelim başka bir mevzuya: Kahve! Yemen Valisi Özdemir Paşa Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul’a kahverengi kahve çekirdekleri yollarmış. Hatta kahve Yemen’den gelir atasözü o günlerden günümüze ulaşıyor. Osmanlı İmparatorluğu başarısızlıkla sonuçlanan 1683 yılındaki 2. kuşatmasından sonra yanlarında götürdükleri bu çekirdekleri çuvallarıyla birlikte geride bırakmış. Viyana bu sayede kahveyle tanışmış. Şimdi de kahvesi ile ünlü.

Viyana’nın önemli bir ünü daha var: Viyana Güzel Sanatlar Akademisi (Akademie der Bildenden) Adolf Hitler adlı genç bir ressamı okula kabul etmemiş!

Viyana gezilecek yerler

Buraya hem Orta Avrupa turu hem de genç gezginlerle yaptığım otobüsle Avrupa turu sırasında geldim. 11.000 km’lik otobüsle Avrupa turundan enteresan bir şekilde memnunum. Bir gece önce otelde konaklamış, uykumu almış ve vücudumu dinlendirip ayaklarımın şişini indirmiş olmamın da bunda etkisi büyük ama asıl nedeni geziye katılan benim gibi genç arkadaşlarımla kaynaşmış olmam. Herkes gidilecek yerin merakı içinde. Kaptıkları seyahat virüsü sayesinde onlar da benim gibi heyecanlı birer gezgin olmuş durumdalar. Benim dilimi anlayan, belki de hafiften deli (bu rota akıllı insanların yapacağı bir rota değil) insanlarla bir arada olmak ise benim için paha biçilmez bir mutluluk :-) .

Katnerstrasse ve Mariahilf caddeleri

Trafiğe kapalı olan Katnerstrasse aynı bizim İstiklal Caddesi gibi. Şehrin can alıcı alışveriş yerlerini ve restoranlarını barındıran bu caddeler buranın ne kadar güzel bir şehir olduğu ispat ediyorlar.

Viyana – Katnerstrasse ve Mariahilf caddeleri

Stadtpark

Şehir merkezindeki Stadtpark Landstrasse ve Innere Stadt arasında kalıyor. Devasa parkın ortasından Viyana Nehri geçiyor. Parkı çevreleyen Ringstrasse etrafında tarihi binalar var.

Stadtpark

Staatsoper (Opera Binası)

Staatsoper (Opera Binası) bana göre dünya operasının merkezi. Genci yaşlısı ile Viyanalılar en şık kıyafetlerini giyerek buraya koşuyorlar. Sanatın ruhu onların coşkusu ve heyecanı ile burada birleşiyor. Viyana’ya gelmişken burada mutlaka opera izlemelisiniz. Üstelik son dakika satılan ayakta izleme biletleri sadece 3 EUR!

Staatsoper

Kursalon

City Park yanındaki Kursalon 1865-1867 yıllarında Johann Garben tarafından İtalyan Rönesans tarzında yapılmış. Günümüzde klasik müzik konserlerine ve özel etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Viyana

Kursalon

Stephansdom (St Stephen’s Katedrali)

14. yüzyılda gotik tarzda inşa edilen Stephansdom (St Stephen’s Katedrali) kentin simgesi konumunda. Şehrin en önemli yapılarından olan Stephansdom’un Kuzey Kulesi hiç tamamlanamamış. Nedeni de bir efsaneye göre şöyle:

Kuleyi yapan usta Hans Puchsbaum şeytanla bir anlaşma yapmış. Ancak şeytan kutsal bir ismi telaffuz ederek anlaşmayı bozan ustanın kuleden düşüp ölmesine sebep olunca kulenin inşaatı yarım kalmış.

Viyana

Stephansdom

Peterskirche (St Peter Kilisesi)

Peterskirche (St Peter Kilisesi) Barok tarzı bir Roma Katolik kilisesi.

Peterskirche (St Peter Kilisesi)

Franziskaner Kilisesi (St Jerome Kilisesi)

17. yüzyıl Roman ve Katolik kilisesi olarak bilinen Franziskaner Kilisesi (St Jerome Kilisesi) Rönesans ve Barok mimarisi karışımında bir tarza sahip. Kilisenin mihrap kısmı ve Meryem ana freskleri göz alıcı.

Franziskaner Kilisesi (St Jerome Kilisesi)

Pestsaule (Kutsal Teslis Anıtı)

Veba salgını nedeniyle ölenlerin anısına yapılan Pestsaule (Kutsal Teslis Anıtı), Graben Meydanı’nda yükseliyor.

Viyana

Pestsaule (Kutsal Teslis Anıtı)

Museumsquartier (Müzeler Bölgesi)

Museumsquartier (Müzeler Bölgesi) Ludwig Vakfı Viyana Modern Sanatlar Müzesi, Zoom Çocuk Müzesi, Leopold Müzesi, Mimarlık Müzesi, Doğal Tarih Müzesi, Viyana Sanat Tarihi Müzesi (müzenin bir bölümü Efes Müzesi) gibi birçok müzeye ev sahipliği yapıyor.

Viyana

Museumsquartier (Müzeler Bölgesi) Kaynak:Wikipedia (Bwag – Yükleyenin kendi çalışması, CC BY-SA 3.0 at, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35516973)

Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayı 1683’te Osmanlı’nın çekilmesini sağlayan Savoy Prensi Eugene’e teşekkür olarak yaptırılmış. İçindeki köşkler Osmanlı çadırları şeklinde planlanmış. Yukarı ve aşağı saray birbirine bir bahçeyle bağlı. Sarayda ayrıca Klimt, Oskar Kokoschka ve Egon Schiele’nin resimlerinin sergilendiği bir koleksiyon var.

Viyana

Belvedere Sarayı Kaynak:Wikipedia (By Bobby-John de Bot – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81939657)

Schönbrunn (Güzel Çeşme) Yazlık Kraliyet Sarayı

1.441 odalı Schönbrunn (Güzel Çeşme) Yazlık Kraliyet Sarayı adını burada bulunan bir su kaynağından alıyor. Avusturya’nın en çok ziyaret edilen sarayı 1683 yılında Osmanlı’nın Viyana kuşatması sona erdikten sonra İmparator Leopold tarafından zafer kutlaması olarak yaptırılmış. Saraydaki Aynalı Salon’da 6 yaşındaki Mozart konser vermiş. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu zamanında yazlık saray olarak kullanılan sarayın sadece bahçesini görmek bile çok etkileyici.

Viyana

Schönbrunn (Güzel Çeşme) Yazlık Kraliyet Sarayı

Hofburg Kışlık Sarayı

Hofburg Kışlık Sarayı 1275 ile 1918 yılları arasında farklı imparatorların yaptırdıkları değişik mimari tarzdaki yapılardan oluşuyor. Sarayda Habsburg Hanedanı başta olmak üzere Avusturya tarihinin en güçlü aileleri yaşamış. Sisi diye tanınan İmparatoriçe Elizabeth’in 1854-1898 yılları arasında kullandığı bölüm çok ilgi çekici. Hitler’in 2. Dünya Savaşı zamanlarında bu sarayın balkonundan konuşma yaptığı biliniyor. Saray günümüzde başbakanlık binası olarak hizmet veriyor.

Viyana

Hofburg Kışlık Sarayı

Hundert Wasser Village

Çakma Gaudi olarak bilinen Hundert Wasser’in sıra dışı mimarisini tanımak için şehir merkezinin biraz dışındaki bu yeri görmeye değer. 52 evden oluşan bina kompleksi rengârenk seramikleriyle göz kamaştırıyor.

Hundert-Wasser-Village

Hundert Wasser Village

Viyana’da nerede yemek yenir?

Şimdi şehrin en ünlü mekânlarına bakalım:

Figlmüller

Figlmüller’de dana veya tavuk şinitzel ile çok ünlü. İncecik bir unla sadece 1 kez kullanılan özel bir yağda kızartılarak hazırlanan etler ballı hardallı patates salatası ile servis ediliyor.

Viyana

Figlmüller Kaynak:Wikipedia (By Brücke-Osteuropa – Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25779972)

Rote Bar

Rote Bar’da mum ışığında gümüş takımlar ve güllerle romantik bir akşam yemeği yeniyor. Burası Viyana’nın en eski ve en şık restoranı. Ancak en az 1 ay önceden rezervasyon yaptırmanız gerektiğini göz önünde bulundurun.

Otel Sacher

Otel Sacher’de sacher torte yemek bir gelenek. Üzerinde erimiş bitter çikolata ile kaplı olan tatlı tam bir Avusturya klasiği.

Otel Sacher’de sacher torte

Buranın apfelstrudel’i de pek leziz.

Otel Sacher’de apfelstrudel

Demel

Viyana’nın en iyi pastanelerinden bir olan Demel’de apfelstrudel tatmalısınız. Geleneksel elmalı cevizli tart buranın sacher torteden sonraki diğer klasiği. Gerçi sacher torteyi de yapıyorlar ama üzerindeki çikolatadaki imzayı isim hakkı nedeniyle atamıyorlar. Kuruluşu 1876 yılına uzanan Demel kraliyet pastacısı olarak biliniyor. Burada hepsi uluslararası pasta şefleri olarak yetişen genç yeteneklerin elinden ekler, tartoletler ve çikolatalar yiyebilirsiniz.

Viyana

Demel Kaynak:Wikipedia (By No machine-readable author provided. Gryffindor assumed (based on copyright claims). – No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims)., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=654529)

Cafe Mozart

Cafe Mozart W. A. Mozart öldükten 3 yıl sonra 1794 yılında açılmış. Bir kaç defa el değiştirerek bugüne kadar gelmiş.

Cafe Mozart

Viyanalılar’ın en ünlü buluşma noktaları olan kaffeehaus denilen kafelerde kahve içmek buranın bir geleneği. Çünkü onlar için gemütlichkeit dedikleri keyif yapma ve sosyalleşme çok önemli. Dışarılara kadar taşan bekleme kuyruğu da bu kaffehaus’ların ne kadar popüler olduğunun ispatı. Kahve diyarı olarak bilinen şehirde kahvenin yanında ünlü tatlılarını denemenizi de öneririm.

Viyana’da yapmadan dönme!

Bunları yapmadan Viyana’dan ayrılmamalısınız!

  • Operaya git

Dünyanın sanat merkezi olan Viyana’ya gelmişken opera izlememek olmaz. Staatsoper’de son dakika satılan ayakta izleme biletleri ise sadece € 3! Ben şanslıydım ve bu son dakika biletlerinden gezi arkadaşım Fırat’la kendime alabildim. Operaya beraber gittiğim üniversite öğrencisi Fırat ilk kez operaya gidiyormuş. Onun heyecanını ve mutluluğunu görmek de beni iyice heyecanlandırdı ve Viyana’da opera deneyimimi iyice keyiflendirdi. Operaya oldukça şık gelen insanları gözlemlemek ve sanata verilen değeri görmekse hafiften üzüntü ve kıskançlık duymama sebep oldu.

Viyana

Staatsoper

Kente daha önceki gelişimde Kursalon’da turistler için özel organize edilmiş konseri izlemiştim. Strauss, Mozart, Beethoven’ın eserlerini bale şovu eşliğinde dinlemek bende derin izler bıraktı. 2 saatlik bu şöleni izlerken ülkemde yavaş yavaş yitirilen sanat aşkının burada capcanlı oluşunu gördüm. Heyecan ve hüznü birlikte hissettim.

Kursalon

  • Müzeleri ziyaret et

Şehirde tam 152 tane müze var. Hepsini ziyaret edebilmek için çok uzun zaman burada kalmalısınız. Ancak en dikkat çekici müzeleri Albertina (Monet’den Picasso’ya çok zengin eserler sergileniyor), Freud Müzesi (Sigmund Freud’un evinde 5 çayı içebilirsiniz) ve Sanat Tarihi Müzesi (Avusturya, Mısır, Yakındoğu, Antik Yunan ve Roma eserleri sergileniyor) olarak sayılabilir.

  • St Stephen’s Katedrali’nde pazar ayinine katıl

Kentin simgesi olan 14. yüzyıl yapımı gotik katedral Stephansdom’da bir pazar ayinine tanık olmak oldukça etkileyici.

Viyana

Stephansdom Kaynak:Wikipedia (By Bwag – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63261003)

Viyana’da yapmadan dönme! – Şehir dışı aktiviteleri

  • Seegrotto’ya git

Seegrotto yerin 60 metre altında 6.000 m²’lik bir alanda bulunan Avrupa’nın en büyük yer altı gölü. Burası 2. Dünya Savaşı sırasında ilk jet fabrikasının kurulduğu ve yahudilerin çalıştırıldığı yer olmuş. 3 silahşörler filmi burada çekilmiş. Buraya geldiğimde gölü botla gezdik ve 9 °C olan suyuna düşmeden turumuzu tamamlamayı başardık.

seegrotto

Seegrotto

  • Mayerling’e git

Mayerling İmparator Franz Joseph ve İmparatoriçe Elisabeth (Sissy)’in tek oğlu veliaht Prens Rudolp’un avcılığa merakı nedeniyle alınmış ve av köşküne dönüştürülmüş. Mayerling’de daha sonra bir facia olmuş ve Prens Rudolp sevgilisiyle birlikte yatak odasında ölü olarak bulunmuş. Ölüm sebebinin intihar mı, cinayet mi olduğu anlaşılamamış. Bu faciadan sonra Mayerling, Carmelite rahibelerinin manastırına dönüştürülmüş. Günümüzde manastırda halen 10 rahibe yaşıyor.

mayerling

Mayerling

  • Baden’e git

Baden kaplıcalarıyla ünlü, ormanın içinde konumlandırılmış bir yer. Beethoven’ın 9. senfonisini bestelediği evi burada.

baden

Baden

Viyana’ya yine doyamadan veda etmek durumundayım. Turdaki arkadaşlarımla ortak birleştiğimiz bir nokta da herkesin burayı çok sevmesi ve de doyamamış olması. Tek tesellim ise yarın Prag‘da uyanacak olmam.