Şimdi size en ünlü Viyana mutfak spesiyalitelerinden birini tanıtacağım: Sacher torte. 1832 yılında Viyana’da icat edilen çikolatalı turta o yıllarda henüz çıraklığının başında olan 16 yaşındaki Franz Sacher tarafından Prens Klemens Wenzel von Metternich için hazırlanmış. Tarihçesi ve tarifi ile buyrun sacher torte yazıma…

Sacher torte nasıl bulundu?

Fransız devrimi sonrasında Avrupalı devletler aralarındaki sorunları çözmek, siyasi ilişkilerini güçlendirmek ve Avrupa’nın gelecekte izleyeceği stratejiyi belirlemek üzere 1815’te Avusturya’da Büyük Viyana Kongresi organize etmişler. Uluslararası düzeyde yüksek katılım olan bu kongre süresince Viyana’da özel yemekler ve balolar düzenlenmiş.

Bu özel yemeklerde aşçılar ve pasta şefleri adeta birbirleriyle yarışmış. Usta şefi hasta olan 16 yaşındaki Franz Sacher ise henüz 2 yıldır aşçı çıraklığı yapmasına rağmen ustasının imdadına yetişerek kayısı marmelatlı (marillenmarmelade) çikolatalı pastasını yapmış.

Genç pastacının tarifine dönemin diğer pastacıları çok itibar etmemiş. Çünkü kayısı marmelatının tadının çikolatayla uyum sağlamayacağını düşünmüşler. Ancak yine de davetlerden birinde bu pasta ikram edilmiş. Toplantıya gelen üst düzey misafirler tarafından da çok beğenilmiş.

Tatlının ünü bu kadarla da kalmamış. Kral 1. Joseph bu tatlıyı pek beğenmiş. Franz Sacher de her gün bu tatlıyı yapıp saraya yollamış. Böylece sacher torte Franz Joseph’in en sevdiği pasta olarak ünlenmiş.

Günümüzde ise Viyana’da Franz Sacher’in torunlarının elinden Otel Sacher’de sacher torte yemek bir gelenek.

Sacher torte

Sacher torte

Bu ünlü tatlının tarifini bulduğum için sizinle de paylaşayım.

Sacher torte tarifi

Krallara layık olan bu ünlü tart 2 kat yoğun çikolatalı pandispanyadan (sponge cake) oluşuyor. 2 kat kekin arasına kayısı marmeladı konuyor. Kayısı marmeladı bu pastayı klasik yapan en önemli malzeme. Tartın üzeri erimiş bitter çikolata ile kaplanıyor. Eğer bu tartı Viyana’da Otel Sacher’de yerseniz üzerinde Sacher imzası göreceksiniz. Evinizde kendiniz yaparsanız çikolata toplarıyla süslemek ise sizin kendi özel imzanız olacak.

Malzemeler

Keki için

 • 150 gr. doğranmış bitter çikolata
 • 90 gr. oda sıcaklığında tereyağı
 • 100 gr. toz şeker
 • 100 gr. un
 • 5 adet akı ve sarısı ayrılmış yumurta
 • 75 gr. kayısı reçelinin suyu ve bir miktar kayısı marmelatı

Kreması için

 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 125 gr. doğranmış bitter çikolata
 • 90 ml. soğuk koyu kahve
 • 300 gr. pudra şekeri
 • 1 yemek kaşığı vanilya

Sacher torte nasıl yapılır?

Fırınınızı 160 °C’de ısıtın. 23 cm çapında kek kalıbı hazırlayın. Çikolatayı eritin. Soğuması için bir kenarda bekletin. Tereyağı ve şekeri geniş bir kabın içinde mikser ile orta hızda krema kıvamına gelinceye dek çırpın. Yumurtaların sarısını teker teker karışıma ekleyin ve karıştırın. Erimiş çikolatayı ve unu karışıma yedirin. Mikseri yüksek hızda çalıştırarak başka bir geniş kabın içine yumurtaların akını sert tepecikler oluşturuncaya dek çırpın. Yumurtaların akını çikolatalı karışıma yedirin. Hazırladığınız hamuru kalıba aktarıp yaklaşık 60 dakika pişirin. Yeterince pişmiş olup olmadığını anlamak için keke bir kürdan batırın. Dışarı çektiğinizde kürdan temiz kalmalıdır. 20 dakika bekletin. Kalıbın kenarlarını gevşetip çıkarın. Tamamen soğumaya bırakın. Keki yatay olarak ikiye bölün. Beyaz parçayı servis tabağına yerleştirin ve üzerine kayısı reçelinin suyunu yayın. Bir miktar kayısı marmelatını alt parça kekin üzerine yayın. Üst parçayı üzerine kapatın.

Sacher torte kreması için

Tereyağı ve çikolatayı eritin. Kahve, pudra şekeri ve vanilyayı da içine ekleyerek karıştırın. Hazırladığınız kremayı kekin üzerine ve kenarlarına sürün.

Dilerseniz tartın üzerini çikolata toplarıyla süsleyin. Sacher torte artık emrinize amade.

Afiyet olsun!