Karlovy Vary 17. ve 18. yüzyıl Avrupa sosyetesinin uğrak yeri. Burası Prag’dan 110 km uzakta bir yerleşim. Rivayete göre kral IV. Karl (Charles) av sırasında vurduğu geyiği takip etmiş. Geyik kendisini sıcak suyun içine atıp kurtarınca buradaki sıcak su kaynaklarını keşfetmiş. Şehre bu nedenle Karl’ın Banyosu anlamına gelen Karlovy Vary ismi verilmiş.

Karlovy Vary

Karlovy Vary – Termal kaplıcalar ve festivaller

Dünyanın en sağlıklı şehri olarak bilinen yerleşimde yer altında binlerce mineral yatağı var. 12 farklı termal su çıkan termal kaplıcaları ve doğal kaynaklarıyla ünlü şehre dünyanın her yerinden tedavi amaçlı geliniyor.

Karlovy Vary

Yuri Gagarin heykelinin arkasındaki modern binanın içinden çıkan kaynak 20 metreye kadar fışkırıyor. Burası dünyanın en büyük sıcak su kaynaklarından birisi. Sıcaklığı 41-72 °C arasında değişen su vücut için gerekli olan hemen her minerali içeriyor, iltihapları iyileştiriyor, sindirim organlarının fonksiyonunu arttırıyor, vücuttaki toksinleri atıp bağışıklığı güçlendiriyor.

Karlovy Vary su kaynakları

Şehirdeki çeşmelerden her birinden akan su farklı hastalıkların tedavisinde doktor kontrolünde içiliyor. Biz suyun sadece tadına baktık. Nasıl etki yapacağını bilemediğimizden çok fazla içmedik.

Karlovy Vary

Hitler burayı çok sevdiği için II. Dünya Savaşı sırasında bombalatmamış. Mozart, Dali, Rus Çarı I. Petro, Stalin gibi kişiler tarafından ziyaret edilen şehirde Atatürk de tedavi amacıyla bir süre kalmış. Kaldığı otelin önünde de burada kaldığını belirten bir tabela var.

Avrupa’nın Cannes’dan sonra 2. büyük film festivaline ev sahipliği yapan yerleşim her yıl festival döneminde bir çok ünlüyü ağırlıyor.

Hem doğasının güzelliği hem termal kaynaklarının şifalı oluşu hem de kendine has mimarisiyle Karlovy Vary eşsiz bir Avrupa şehri. Kaldığımız süre boyunca ayrılmak istemediğim ve fırsat yaratırsam defalarca geleceğim şehir ününü sonuna dek hak ediyor. Burası Cesky Krumlov ile birlikte Orta Avrupa turlarının başrolünü oynuyor.

Karlovy Vary evleri

Keşfetmeniz dileğiyle…