Český Krumlov, Çekya’nın Güney Bohemya bölgesinde bulunuyor. Český Krumlov (Cesky Krumlov) ismi Almanca’da “Krumme Aue” kelimesinden geliyor. Anlamı da “çarpık çayır”. Kıvrılıp uzayan Vltava Nehri’nin oluşturduğu menderes üzerine kurulu olan kasabaya kaleden baktığınızda neden bu ismi aldığı hemen anlıyorsunuz. 13. yüzyılda kurulan Cesky Krumlov sırasıyla Rozmberk, Eggenberg ve Schwarzenberg aileleri tarafından yönetilmiş. Český Krumlov Tarihi Şehir Merkezi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Cesky Krumlov

Cesky Krumlov’da gezilecek yerler listesi

Şehre su kemerlerini geçerek giriyorsunuz. Şehrin tarihi bölümünde Vltava Nehri’nin kenarındaki sarp kayalık alanda bulunan kale, kalenin bulunduğu alanda yer alan Latran, Latran’a bir köprüyle bağlanan bir yarımada var.

Cesky Krumlov

Su kemerleri

Namesti Svornosti

Český Krumlov Tarihi Şehir Merkezi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Namesti Svornosti de Eski Şehir’in ana meydanı.

Namesti Svornosti

Belediye Binası

Meydandaki en önemli bina Radnice, 2 gotik evin birleştirilmesi ile oluşuyor.

Radnice

Veba Anıtı

Meydanın ortasında 1716’da yapılan Veba Anıtı yükseliyor.

Cesky Krumlov

Veba Anıtı Namesti Svornosti’da yükseliyor

Meydana geldiğinizde otel Zlaty Andel’de yemek molası vermenizi tavsiye ederim. Oldukça keyifli bir mekân.

Cesky Krumlov Kalesi

Şehrin kalesi Avrupa’nın en büyük kalelerinden biri. Tarih boyunca hem kale olarak kullanılmış hem de Bohemya Krallığı’nın ve Prag’ın önde gelen aileleri burada kalmış. Günümüzde ziyarete açık bir müze görevi görüyor.

Kale

Kale

Kaleden eşsiz bir şehir manzarası var.

Cesky Krumlov

Kaleden manzara izlemeye doyum olmuyor

14.-17. yüzyıllarda yapılan Barok, Rönesans ve Gotik tarzındaki binaların arasında gezinirken kendimi zaman yolculuğu yapıp Orta Çağ devrine gitmiş gibi hissettim. Birbirinden estetik binaların ve doğanın beyaz örtüsüyle kaplanması, benim gözümde burayı daha da eşsiz kıldı. Yağan karı burada izlemek de bana soğuk havada sıcak hisler yaşattı.

Cesky Krumlov

Taş döşeli sokaklarda sağlı sollu birebirinden güzel dekorasyona ve tabelalara sahip kafelere, restoranlara, hediyelik eşya dükkânlarına bakakaldım. Hani birine bakayım desem sanki diğerinin hatırı kalacaktı. Kent gerçekten de masal tadındaydı.

Cesky Krumlov

Burası Orta Avrupa turu sırasında mutlaka uğranması gereken bir şehir. Demedi demeyin, yolunuz Orta Avrupa’ya düşerse sakın burayı görmeden dönmeyin. Benim 1 haftalık Orta Avrupa seyahatimde de başrollerde Prag yakınlarındaki Karlovy Vary ve Cesky Krumlov var.