Elbe Nehri kıyısındaki Dresden, Kuzeyin Floransa’sı olarak anılıyor. Kentin ismi bataklık ormanları sakinlerinin yeri anlamına gelen drezdane isminden geliyor. Burası 2. Dünya Savaşı sırasında yıkılan ve Almanlar’ın titizliği sayesinde aslına uygun olarak küllerinden yeniden inşa edilen bir şehir. Dresden eskiden Saksonya krallarının ikametgâhı olarak ünlenen günümüzde ise yemyeşil parkları ve ilgi çekici mimarisi ile Almanya’nın gözbebeği olan bir kent.

Dresden

Dresden tarihi

Geçmişte Alman Demokratik Cumhuriyeti topraklarında yer alan şehir 13-14 Şubat 1945 Bombardımanı ile yerle bir olmuş. Bu bombardıman savaşın sona ermesi ve Almanya’nın teslim olması için müteffik devletler tarafından gerçekleştirilmiş. Bombardımanda 135.000 kişi ölmüş.

Bombardıman sırasında yıkılan tarihi binaların bir bölümü aslına uygun şekilde sonradan tekrar inşa edilmiş. Bu nedenle sınırlı bir alanı kaplayan Eski Şehir’i gezerken sokak satıcılarından şehrin bombalanmış halini gösteren kartpostal veya kitapçıklardan almanızda bunları inceledikten sonra muhteşem tarihi binalara bakmanızda yarar var.

Dresden

Dresden gezilecek yerler

Dresden’e yolum katıldığım Orta Avrupa turu sırasında düştü. Dresden gezilecek yerleri de aşağıda listeledim.

Hofkirche

1738-1751 yılların arasında yapılan Barok Katolik kilise 1980 yılından beri katedral olarak hizmet veriyor.

Dresden

Hofkirche

Rezidenzschloss (Eski Kraliyet Sarayı)

Wettin Hanedanlığı’nın konutu olan Rezidenzschloss (Eski Kraliyet Sarayı) 15-17. yüzyıllar arasında yapılmış. Sürekli genişletilen saray bu nedenle farklı mimari tarzları bir arada barındırıyor. Sarayın 100 metre yüksekliğindeki güzel görünümlü bir kulesi var. Kuleden şehir seyredilebiliyor. Bina halen farklı sergilerin yer aldığı müze olarak kullanılıyor.

Dresden – Rezidenzschloss

Fürstenzug

Bu muhteşem duvar panosu Langer Gang olarak bilinen binanın 102 metre uzunluğundaki arka duvarı üzerine yapılmış. Panoda Sakson Krallığı’nın tarihi geçmişi resimlerle anlatılıyor.

Dresden

Fürstenzug

Frauenkirche (Kadınlar Kilisesi)

1726-1743 yılları arasında yapılan Frauenkirche (Kadınlar Kilisesi) 13-14 Şubat 1945 Bombardımanı’nda tahrip olmuş ve 1993 yılında yeniden yapılmış. Kilisenin arka tarafında girişi bulunan kulesinden muhteşem bir şehir manzarası var.

Frauenkirche

Zwinger Sarayı

Şehrin en önemli binası olan Zwinger 1709-1719 yılları arasında Kral Güçlü August tarafından yaptırılmış. Bombardıman sırasında yıkılan saray 20 yılda onarılmış. Saray günümüzde müze olarak kullanılıyor.

Dresden – Zwinger Sarayı

Dresden

Zwinger Sarayı

Dresden

Zwinger Sarayı

Sakson Devlet Operası (Semperoper – Sächsishe Staatsoper)

Sakson Devlet Operası (Semperoper – Sächsishe Staatsoper) 1838-1841 yılları arasında yapılmış, 1869 yılında yanmış. İkinci defa 1878 yılında tamamlanmış, 13-14 Şubat Bombardımanı ile yıkılmış ve 1985 yılında onarılmış. Semper Opera Binası’nın bulunduğu meydan şehrin en güzel yerlerinden biri.

Dresden Semperoper

Almanya’nın diğer şehirlerinde gördüğüm çok hareketli olmayan havayı Dresden’de de hissettiğimi söylemeden edemeyeceğim. Her ne kadar Barok mimarisindeki binaları güzel olsa da şehrin genel havasını aynı şekilde etkileyici bulmadığımı söylemeliyim. Ben de bu yüzden burayı klasik bir Alman şehri olarak hafızama kaydettim. Zaten nedenini bilmediğim bir şekilde Almanya’ya pek ısınamıyorum. Belki sonradan fikrim değişir. Kim bilir?