Prag (Çekçe Praha) o kadar çok isimle anılıyor ki ben içlerinden hangisinin ona daha çok yakıştığını seçemedim: Avrupa’nın Kalbi, Masal Şehri, Altın Şehir, 90’ların Sol Bankası, Şehirlerin Anası. Bu kadar çok ismi hak eden bir kenti elimde olmadan merakla hayalimde canlandırdım. Ne zaman ki Prag’ı kendi gözlerimle gördüm, o zaman şehrin bu kadar ismin etkisinde kalmasını anlayabildim.

Prag

Prag hakkında bilgiler

Çek Cumhuriyeti EUR yerine kendi para birimini kullanmayı tercih eden ülkeler arasında. 1 € = 26 CZK (koruna) civarında. Yalnız bazı döviz bürolarında alış-satış kuru arasında ciddi fark var ve döviz bozdururken çok dikkatli olmak gerekiyor. 100 € bozdurmak üzereydik ki alış kurunun 18 CZK, satış kurunun ise 25 CZK olduğunu fark ettik. Hatta sonradan gördük ki bu kuru ancak belirli bir miktar satışın üzerinde uyguluyorlar. Yani mesela 1000 €’nun altındaki satışlarda bu kur 10 CZK’ya kadar bile düşebiliyor. Bundan faydalanmak isteyen ve döviz bürolarının dışında bekleyen bazı uyanıklar da görünüşü kuronaya benzeyen, tedavülden kalkmış Bulgar Leva’larını satmaya çalışıyor. Biz rehberimizin yönlendirdiği ve Türkler’in işlettiği Euro Gold Centre’a dönüp 26 CZK’dan EUR’muzu bozdurmayı başardık. Elimizde kalan kurona olursa da aynı fiyattan geri alacaklarını garanti ettiler.

Kentin geçmişi M.Ö 4000 yıllarına dayanıyor. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag, Vltava Nehri’nin iki yanına kurulmuş. Orta Avrupa’nın gotik kraliçesi olarak bilinen kent 2. Dünya Savaşı’nda pek zarar görmemiş. Bu sayede de içinde birçok tarihi ev ve mekânı barındırıyor. Prag’ın tarihi merkezi 1992’den beri UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü)’nün Dünya Mirasları listesinde yer alıyor.

Prag

Prag gezilecek yerler

Buraya hem Orta Avrupa turu hem de genç gezginlerle yaptığım otobüsle Avrupa turu sırasında geldim. 11.000 km’lik otobüsle Avrupa turunda gece hiç uyumadan geçen yolculuk nedeniyle modumun burayı yeniden keşfetmeye yetecek kadar iyi olmayacağını düşünüyordum ama Prag beni karşılaştığımız anda hemencecik kucakladı ve de enerjik yaptı :-) .

Prag

Staromestske Namesti (Eski Şehir Meydanı)

Staromestske Namesti (Eski Şehir Meydanı) kentin kalbi konumunda. Meydanı Astronomik Saat, Tyn Kilisesi, Eski Belediye Sarayı gibi önemli yapılar çevreliyor. Meydanda saatler geçirebilir, meydanı çevreleyen kafe ve restoranlarda kenti doyasıya yaşayabilirsiniz.

Prag

Staromestske Namesti

Kostel Svateho Mikulase (St Nicholas Kilisesi)

Kostel Svateho Mikulase (St Nicholas Kilisesi) Eski Şehir Meydanı’nda yer alıyor. Ateist nüfusun çok yüksek olduğu Çek Cumhuriyeti’nde kiliselerin ibadethane değil konser salonu olarak kullanıldığını burada bizzat gözlemlediğimi söylemeden edemeyeceğim.

Kostel Svateho Mikulase (St Nicholas Kilisesi)

Astronomik Saat (Astronomical Clock)

Eski Şehir Meydanı’nda şehirle birlikte anılan bir saat var. Neredeyse tüm Prag fotoğraflarında görülen Avrupa’nın en büyük ve ilginç Saat Kulesi olan Astronomik Saat (Astronomical Clock) 15. yüzyılda Charles Üniversitesi profesörlerinden Hunus Usta tarafından yapılmış.

Astronomik Saat

Astronomik Saat 12 saat dilimini ve 12 burcun sembollerini taşıyor. Ayrıca Güneş’in, Dünya’nın ve Ay’ın konumlarını gösteriyor. Saatin sağ ve sol tarafında 2’şer tane olmak üzere 4 küçük heykel var. Elinde ayna tutan heykel kibiri, altın kesesi tutan heykel cimriliği, mandolin tutan ve Türkler’e benzetilen heykel zevki ve sefayı, iskelet ise ölümü temsil ediyor. Saatin altında ise 4 kukla var. Bunlar da bilim, adalet, astronomi ve eğitimi temsil ediyor. Saatin dış tarafındaki rakamlar İbranice ve bu Babil saatini gösteriyor. Saat Kulesi Old Town’da Yahudi Mahallesi yakınlarında bulunduğundan Hunus Usta’nın saati yaparken Yahudilere de bir sevgi işareti olarak bu yazıları eklediği düşünülüyor. Saatin üst kısmı ayları gösterirken alt kısmı ise zamanı gösteriyor. Saatteki mavi kısım gökyüzünün sonsuzluğunu, kahverengi kısım ise yeryüzünü temsil ediyor. Bu saati tasarlayan Hunus Usta benzerini bir daha yapamaması için sonradan kör edilmiş. Her saat başında saatin üzerinde 12 havari ile şovlar yapılıyor.

Saatin bulunduğu meydandaki restoranlardan birinde yemeğimizi yerken bir patlama sesi duyduk. Bir süre sonra sirenler çalmaya başladı ve ortalık polis kaynadı. Sonradan öğrendik ki, bir madde bağımlısı Astronomik Saat’in kulesinden aşağıya atlayıp intihar etmiş! Çekler’de meğer madde bağımlılığı çok fazlaymış ve buna benzer olaylar çok oluyormuş.

Kostel Matky Bozi Pred Tyem (Tyn Kilisesi)

Eski Şehir Meydanı’ndaki Kostel Matky Bozi Pred Tyem (Tyn Kilisesi)’nin yapımına 14. yüzyılda başlanmış. Kilise Bohemya dini reform hareketinin, sonra da Hus Kilisesi’nin merkezi olmuş. Karşı reform sonrasında ise Katolik kilisesini dönüştürülmüş. Bu gotik kilise Walt Disney’e logosunu hazırlarken ilham vermiş. Asimetrik kulelerinin yeryüzündeki dişi ve erkek özellikleri temsil ettiğine inanılıyor.

Kostel Matky Bozi Pred Tyem (Tyn Kilisesi)

Staromestske Radnice (Old Town Hall – Eski Belediye Sarayı)

Staromestske Radnice (Eski Belediye Sarayı) Prag Eski Şehir Meydanı’nda yer alıyor.

Prag

Staromestske Radnice (Old Town Hall – Eski Belediye Sarayı) Kaynak:Wikipedia (By Hans Peter Schaefer, http://www.reserv-a-rt.de – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=663497)

Prazky Hrad (Prag Kalesi)

Prazky Hrad (Prag Kalesi) Guinness Rekorlar Kitabı’na Avrupa’nın en büyük kalesi olarak girmiş. İçinde pek çok yapıyı barındırıyor.

Prazky Hrad (Prag Kalesi)

Kalenin içindeki bazı yapılar ise şunlar:

 • Konser salonu olarak kullanılan Lobkoviç Sarayı
 • Kafka’nın ablasının bir dönem yaşadığı Altın Sokak (Zlata Ulicka)
 • Günümüzde konser salonu olarak kullanılan St George Bazilikası
 • Avrupa’nın en eski oyuncak müzesi
 • Prag Kale Tarih Müzesi
 • Eski Kraliyet Sarayı (Stary Kralovsky Palac)
 • Yapımına 14. yüzyılda başlanıp 580 senede tamamlanan, pek çok kral ve kraliçenin taç giyme törenine ev sahipliği yapan, içinde Aziz Vitus, Aziz Wenceslas, Aziz Adalbert, Aziz John Nepomuk gibi birçok azizin kemikleri olan gotik yapı St Vitus Katedrali

Strahovský Klášter (Strahov Manastırı)

Strahovský Klášter (Strahov Manastırı) 1140 yılında Premonstratensia Kardeşliği tarafından Petrin Tepesi’nde kurulmuş. 1258 yılı yangınında zarar görmüş, sonra Barok tarzında yenilenmiş. Manastırdaki Teoloji Müzesi mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Strahovský Klášter (Strahov Manastırı)

Avrupa’nın en dar sokağı Vinarna Certovka

Certovka Restoran’a girerken geçilen sokakta 2 kişinin aynı anda yürümesi imkânsız. Geçiş trafik ışıklarıyla sağlanıyor.

Vinarna Certovka

Karluv Most (Charles Köprüsü)

Karluv Most (Charles Köprüsü) 13. yüzyıl başında baş mimar Peter Parler tarafından yaptırılmış. Araç trafiğine kapalı olan köprünün üzerinde 31 Aziz heykeli var. Prag’ın en etkileyici yerlerinden birisi bence bu köprü. Enerjisi ve hareketliliği ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan köprü şehrin büyüsünü de yaşatıyor.

Charles Köprüsü

Josefov (Yahudi mahallesi)

Yahudiler 11. yüzyıldan itibaren Josefov’a yerleştirilmiş. Buranın dışına çıkmalarına hiç izin verilmemiş.

Josefov’da Yahudi mezarlığı Kaynak:Wikipedia (By © Jorge Royan / http://www.royan.com.ar, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19147325)

Narodni Muzeum (Ulusal Müze)

Narodni Muzeum (Ulusal Müze) Yeni Şehir (Nove Mesto) olarak adlandırılan Vaclav (Wenceslas) Meydanı’nda yer alıyor.

Prag

Narodni Muzeum (Ulusal Müze) Kaynak:Wikipedia (By Jorge Láscar – originally posted to Flickr as Národní muzeum (National Museum), CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10619860)

Prag’da yapmadan dönme!

Bunları yapmadan Prag’dan ayrılmayın!

 • Vltava Nehri boyunca yürü

Charles Köprüsü’nün ayağından başlayarak Dancing House (Dans Eden Ev)’e kadar yürümek oldukça keyifli.

Prag

Vltava Nehri

Hollandalı bir sigorta şirketinin inşa ettirdiği Dans Eden Ev (diğer adıyla Sarhoş Ev) dans eden 2 partneri sembolize ediyor.

Prag

Dans Eden Ev

 • Trdlo (trdelnik) ye

Çeklerin ünlü tatlılarının tadına bakmadan buradan gitmeyin.

 • Bohemya kristali satın al

Prag ve Çekya Bohemia kristalleriyle ünlü. Eğer merakınız varsa buradan kristal alabilirsiniz.

 • Kafka Müzesi’nin bahçesini gör

Çok etkileyici bulmadığım müzenin tek enteresanlığı Kafka’nın el yazılarını sergilemesiydi. Bahçesindeki işeyen adamlar heykeli ise görmeye değer.

Prag

Kafka Müzesi

 • İşkence Müzesi’ne git

Orta Çağ’daki utanç günlerini yakından tanımak için gidilmesi gereken eşi benzeri bulunmayacak bir müze.

Prag

İşkence Müzesi

 • Orta Çağ gecesi yaşa

Bir masal şehri olan Prag’da masal tadında bir Orta Çağ gecesi yaşamalısınız. Akşam yemeği ve eğlenceyi bir arada arıyorsanız U Pavouka iyi bir tercih.

 • Gece kulüplerine git

Burası sadece masalsı havasıyla değil, hareketli gece hayatıyla da nam salmış bir şehir. Karlovy Lazne, James Dean, Ice Pub, Cross Club denenmesi gereken kulüpler arasında.

 • Cesky Krumlov’a gidip Orta Çağ havası al

İşte benim gözümde Orta Avrupa’daki en güzel yer! Cesky Krumlov’da 14.-17. yüzyıllarda yapılmış Barok, Rönesans ve Gotik tarzdaki binaların arasında gezinirken kendinizi zaman yolculuğu yapıp Orta Çağ’a ışınlanmış gibi hissediyorsunuz.

Prag turu Cesky Krumlov olmadan olmaz

 • Karlovy Vary’de şifalı sularla tanış

17. ve 18. yüzyıl Avrupa sosyetesinin uğrak yeri olan, Atamız’ın da bir süre tedavi için geldiği Karlovy Vary eşsiz güzellikte bir kasaba.

Karlovy Vary

 • Terezin toplama kampına gidip yapılan insanlık suçlarına tanıklık et

Terezin boğazınız düğümlenerek gezeceğiniz, günlerce etkisinden çıkamayacağınız, utancın adresi toplama ve yok etme kampı.

Terezin

Prag’ın Avrupa’nın masal şehri ilan edilmesi beni hiç şaşırtmıyor. Burası Orta Çağ havasını her köşede hissettiren, oldukça etkileyici ve de romantik bir şehir. Bu kadar turistik olması da beraberinde kalabalığı getiriyor. Yollarda itiş kakış yürümeye, meydanlarda kalabalığa karışmaya hazırlıklı olduğunuz sürece Prag’ın büyüsünü yaşar ve de şehre doyamazsınız.