Cannes, Fransa’nın güneyindeki Fransız Riviera’sında yer alıyor. Eskinin balıkçı kasabası günümüzün en gözde ve çekici yerleşimlerinden birisi. Cannes özellikle yaz aylarında kumsal tatili ve film festivali için gelenlerle dolup taşıyor. Buradaki Cannes Film Festivali ise kaçırılmayacak bir festival. Her yıl mayıs ayındaki 2 haftalık festival süresince Cote d’Azur ünlülere ve paparazzilere ev sahipliği yapıyor. Ünlülerin kostümlerini sergilediği festival neredeyse Hollywood’u bile geçmiş durumda. Peki sizce ünlülerin yürüdüğü kırmızı halıda benim yürümemem mümkün mü? :-)

Cannes’da kırmızı halı

Cannes hakkında bilgiler

Cannes Film Festivali demişken 2014 yılında en iyi filme verilen Palme d’Or (Golden Palm-Altın Palmiye) ödülüne Nuri Bilge Ceylan’ın Kış Uykusu adlı filmiyle layık görüldüğünü hatırlatayım.

Cannes

Burada Le Suquet bölgesinde kaliteli ama bir o kadar da yüksek fiyatlı çok sayıda restoran var. Eski balıkçı kasabası olduğundan şehirde bu kültür hâlâ devam ediyor. Levrek, ıstakoz, istiridye, karides ve ringa gibi deniz ürünleri oldukça fazla tüketiliyor.

Cannes

Cannes gece hayatı ve casinolarıyla da adından söz ettiriyor. Gece kulüpleri ve barlar Le Croisette Caddesi ve şehir merkezinde toplanıyor.

Cannes

Cannes gezilecek yerler

Gençlerle yaptığım otobüsle Avrupa turunda bütün gece yol alarak Cote D’Azur’a geldik. Şimdi Fransız Rivierası’nı keşfetme zamanıydı. Maviliklerin ardında uzanan sahil oldukça ihtişamlıydı. Zaten Cote D’Azur’un anlamı da Mavi Sahil değil miydi?

La Croisette

2 km boyunca uzanan yolun bir tarafı kumsal, diğer yanı lüks mağazalar, restoranlar, kafeler ve otellerle çevrili.

Boulevard de la Croisette Kaynak:Wikipedia (Joseph Plotz – Yükleyenin kendi çalışması, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7814495)

Cannes Old Town

Burası bir Roma kampı olarak kurulan şehrin ilk yerleşim yeri.

Cannes

Cannes – Old Town

Plajlar

İncecik kumu ve parlayan güneşiyle plajlar dolup taşıyor.

Cannes

The Iles de Lerins

Tekneyle 20 dakika uzakta bulunan The Iles de Lerins sakinlik arayanlar tarafından tercih ediliyor. Adada 16. yüzyıldan kalma bir keşiş manastırı da var.

The Iles de Lerins Kaynak:Wikipedia (Par И. Максим Массалитин — https://www.flickr.com/photos/massalim/6882288790, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18896255)

Marche Forville (Kapalı Pazar)

Marche Forville (Kapalı Pazar)’da gıda ürünleri, çiçekler, hediyelik eşya ürünleri, onlarca çeşit peynir ve Provence şarabı satılıyor.

Marche Forville (Kapalı Pazar) Kaynak:Wikipedia (By MOSSOT – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12563684)

Vieux Marina

Vieux yat marinası lüks yatlara ev sahipliği yapıyor.

Vieux yat marinası Kaynak:Wikipedia (By Spike – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80456582)

Cannes’da nerede yemek yenir?

Denediğim mekânları sizin için listeledim.

  • The Kingdom Pub
  • Morrison Irish Pub
  • Be First
  • Gotha Club
  • Le Bar a Vin

Denizi, güneşi, kumu ve de tabii ki dillere destan film festivali ile gelinip görülesi bir yer Cannes. Beni çok etkiledi mi diye düşündüğümde ise cevabım hayır olacak. Burası şüphesiz cazibesi olan bir şehir ama beni derinden etkileyecek kadar da özel değil. Ne yalan söyleyim, bana göre Bodrum buradan bile güzel. Nedenini soracak olursanız, işte onu tam net olarak bilmiyorum. Sadece bir his, kalbime bir dokunuş eksik buradan…