Akdeniz’in tuz kokusu eşliğinde ve palmiye ağaçlarının gölgesinde büyüleyici bir şehirdir Barselona (Barcelona). İspanya’nın bu güzel şehri aynı zamanda otonom Katalonya bölgesinin de başkentidir. Edebiyat dalında UNESCO yaratıcı şehirler ağına kabul edilmesiyle adını duyurur. Barselona aynı zamanda Gaudi demektir. Eserlerinden 7 tanesi UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine giren ünlü mimarin ismi âdeta kentle özdeşleşmiş gibidir. Eserleri içinde en çok isim yapanları Parc Guell, La Sagrada Familia, Casa Battlo, Casa Mia kente gelenlerin en ilgi gösterdiği yerlerdir. Sadece bunlar mı? Katalan Modernizmi ve Art Nouveau/Jugendstil akımıyla yakından ilgilenen Katalan mimar ve Katalan politikacı Lluís Domènech i Montaner’in 2 eseri olan Palau de la Música Catalana ve Hospital de Sant Pau de UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindedir.

M.Ö 2. yüzyılda Kartacalılar tarafından kurulan şehir, Orta Çağ’da Barselona Devleti’nin başkenti olmuş. Daha sonra Aragon Krallığı ile birleşmiş ve krallığın en önemli kenti hâline gelmiş. Zengin kültürel mirası, ılıman iklimi ve de Gaudi’nin dokunuşuyla birleşince de burası çok etkileyici bir şehir olmuş.

1976 yılında başlayan kentsel dönüşüm çalışması ile Barselona’da açık alanlar yaratıldı, meydanlar tasarlandı. Böylece tarihi ve modern kesimler güzel bir uyumla birleştirilmiş oldu.

Barselona

Plaça d’Espanya

Barselona’da gezilecek yerler listesi

Gaudi’nin şehrine hoş geldiniz! Şehirdeki Gaudi eserleri (Park Güell, Palau Güell, Casa Milà, Casa Vicens, Sagrada Familia’nın mahzen ve doğuş cephesi, Casa Batlló, Colònia Güell’deki mahzen), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Bu eserleri Barselona’ya gelince mutlaka görmelisiniz.

Havaalanından şehre Aerobus’la inebilirsiniz. Bu otobüs şirketi Plaza Espanola ve Plaza Catalonya’da duruyor. Eğer hemen gezmeye başlayacaksanız, Plaza Catalonya’da inip La Rambla’da geziye başlayabilirsiniz.

Şehri tanımak için Runner Bean Tours’un ücretsiz yürüyüş turlarına katılabilirsiniz.

Sagrada Familia (Kutsal Aile Katedrali)

Gaudi, Barselona’nın simgesi olan bu ünlü eserinin yapımına 1882’de başlamış. Ancak eser mimarın ölümü nedeniyle tamamlanamadan yarım kalmış. Sagrada Familia’nın mahzen ve doğuş cephesi, Gaudi eserleri kategorisi içinde UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Sagrada Familia

1926 yılında bu en büyük eserine uzaktan bakmak isteyen Gaudi bir tramvayın altında kalarak ölmüş ve bu katedrale gömülmüş.

Sagrada Familia

Bazilikanın iç yapısını ayakta tutan kolonlar dallanıp budaklanan ağaçlar şeklinde tasarlanmış. Bu nedenle yapının içine girince insan kendini ormanda dolaşıyormuş gibi hissediyor. İçine girebilmek için online bilet almak gerekiyor, kapıda bilet satılmıyor.

Sagrada Familia

Plaça de Catalunya

Plaça de Catalunya, Barselona’nın en ünlü caddelerinden La Rambla’nın başlangıcı. Eski şehir ve Eixample bölgesi arasında kalan Plaça de Catalunya, aynı zamanda Barselona’nın en yoğun meydanı.

Barselona

Plaça de Catalunya

Barselona – La Rambla Caddesi

Barselona’nın kalbi La Rambla’da atıyor. Trafiğe kapalı olan caddede gezip sokak sanatçılarını izlerken, Barselona’nın tam anlamıyla keyfine varıyorsunuz. Cadde, Plaça de Catalunya ve Port Vell’i birleştiriyor.

Barselona

La Rambla

La Rambla cıvıl cıvıl bir cadde. Bana kendimi Beyoğlu’nda hissettirdi, ara sokakları da aynı Cihangir gibiydi. Tek farkı Beyoğlu’ndan daha temiz ve hareketli oluşuydu. Sanki İstanbul’un bütün güzellikleri bütün çirkinliklerinden arınarak burada toplanmıştı. La Rambla’da gezip Akdeniz kokusunu içime çekebileceğim limana indim. Buradaki yatlar Akdeniz kıyısında süzüle süzüle salınırken, bana sanki burada kal der gibiydiler.

Barselona

La Rambla’dan Port Vell’e çıkış

Mercat de la Boqueria

Barselona’nın en ünlü yiyecek marketi işte burası. Mercat de la Boqueria’da kent çevresine yetiştirilen taze sebze ve meyveler, çiftlik ürünleri, et-balık çeşitleri, tatlı ve çikolatalar satılıyor.

Mercat de la Boqueria

Barri Gotic

Barri Gotic kentin Orta Çağ döneminden kalma bölgesi. La Seu Cathedral bu gotik bölgenin merkezinde yer alıyor.

Barselona

Barri Gotik bölgesindeki Plaça Reial

Barselona Katedrali

Barselona Katedrali sırasıyla Roma tapınağının, Vizigot bazilikasının, caminin üzerine yapılmış. Günümüze ulaşan yapı 14. yüzyılda II. Jaume’nin emriyle inşa edilmeye başlanmış. Tasarımında Fransız Mimar Charles Walters’ın 1408 tarihli planlarına sadık kalınmış. Katedral aynı zamanda başpiskoposluk merkezi olduğu için La Seu adıyla da anılıyor.

Barselona

Barri Gotik bölgesindeki Barselona Katedrali (La Seu Cathedral)

Guell Park

Gaudi’nin en ünlü eserlerinden olan Guell Park, Carmel Tepesi’nde yer alıyor. Park Güell, Gaudi eserleri kategorisi içinde UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Eusebio Güell isimli işadamı 1910 yılında 17 hektarlık arazisinde 60 evlik bir site inşa etmesi için Mimar Gaudi’yi görevlendirmiş. Ancak 1. Dünya Savaşı’nın başlaması nedeniyle sitede sadece 2 ev bitirilmiş. 1918 yılında arazi devlete geçmiş. Bahçeler 1922 yılında halkın kullanımına açılmış.

Barselona

Guell Park

Buraya gelince Gaudi’nin ne kadar büyük sanatçı ve deha olduğunu görüyor, kendinizi bir masal diyarında hissediyorsunuz. Gerçek üstü bir mimari, kentin ruhuyla mükemmel bir birliktelik yaşıyor.

Barselona Modernist Binaları

Barselona’da pek çok sıra dışı modernist bina var. Passeig de Gracia Sokağı’nda yer alan 3 tanesi Illa de la Discordia (Uyumsuz Bloklar) adıyla anılıyor. Bunlardan Casa Batllo (Kemikler Evi) ve Casa Lleo-Morera Gaudi tarafından, Casa Amatller ise Josep Puig Cadafalch tarafından yapılmış. Casa Batlló, Gaudi eserleri kategorisi içinde UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Casa Battlo

Bu binaların bulunduğu sokağın biraz uzağında Antoni Gaudi’nin en alışılmadık binalarından Casa Mila bulunuyor. Casa Mila’ya La Pedrera yani Taşocağı deniyor. Ön cephesinde dalgalı deniz ve deniz yosunları canlandırılan bina sanat meraklısı politikacı Pere Mila için inşa edilmiş. Burası Gaudi’nin Sagrada Familia’ya başlamadan önceki son eseri. Casa Milà, Gaudi eserleri kategorisi içinde UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Casa Mila

Montaner Yapıları

Katalan Modernizmi ve Art Nouveau/Jugendstil akımıyla yakından ilgilenen Katalan mimar ve Katalan politikacı Lluís Domènech i Montaner, Barselona şehrine adından söz ettirecek yapılar bırakmış. En ünlü 2 eseri olan Palau de la Música Catalana ve Hospital de Sant Pau, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Barselona

Hospital de Sant Pau

Plaça d’Espanya

Plaça d’Espanya, Monjuïc tepesinin altındaki büyük meydan. Buradan şelaleyi geçerek tepede yer alan Palau National’a yürüyebilirsiniz.

Barselona

Plaça d’Espanya

Montjüic Tepesi

1992 olimpiyatlarının yapıldığı Montjüic tepesinden muhteşem bir Barselona manzarası var.

montjuic

Montjüic Tepesi

Poble Espanyol Köyü

Poble Espanyol Köyü, Montjüic tepesinde 1929 Barselona Dünya Fuarı ve Uluslararası Fuarı için inşa edilmiş. Günümüzde restoran, bar ve alışveriş mekânlarıyla Barselona şehrine gelen turistlerin çok ziyaret ettiği yerlerden.

Lluís Companys Olimpiyat Stadyumu

Montjüic tepesindeki Lluís Companys Olimpiyat Stadyumu 1929 yılındaki Dünya Ticaret Fuarı ve aday olunan fakat alınamayan 1936 Yaz Olimpiyatları için inşa edilmiş. 56.000 kişi kapasiteli stadyum 60 yıllık bekleyişin ardından 1992 Yaz Olimpiyatları için yenilendi. Olimpiyat açılış ve kapanış gösterileri bu stadyumda yapıldı.

Olimpiyat Stadyumu

Lluís Companys Olimpiyat Stadyumu

Magic Fountain

Montjüic tepesine çıkarken görülen Magic Fountain (Sihirli Çeşme), 1929’da yapılmış. Yazın ışıklı gösteri yapılan çeşme, yılda tahmini 2,5 milyon ziyaretçi alıyor.

magic-fountain

Montjüic Tepesi Magic Fountain

Museu Nacional d’Art de Catalunya (Katalan Ulusal Sanat Müzesi)

Barselona şehrinin en gösterişli yapılarından Palau Nacional’ın içinde faaliyet gösteren müze, EXPO 1929’un hemen öncesinde ziyarete açılmış. O dönem Katalonya pavilyonu olarak ziyaretçi kabul eden görkemli yapı, günümüzde özerk bölgenin en önemli ve zengin karma sanat müzesi kabul ediliyor.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi

Müzede Kuzey Katalonya’daki kiliselerden toplanan Romanesk sanat koleksiyonunun tamamını ve İspanya’nın değişik bölgelerinden getirilen Gotik, Rönesans, Barok eserleri görebilirsiniz.

Barselona

Katalan Ulusal Sanat Müzesi

Arenas de Barcelona

Arenas de Barcelona boğa güreşi arenası olarak inşa edilmiş. Günümüzdeyse modern bir AVM olarak kullanılıyor.

Arenas de Barcelona

Parc Joan Miro

Parc Joan Miro, adından anlaşılacağı üzere Joan Miro anısına yapılmış. Parkı modern heykeller süslüyor.

Barselona

Barselona – Arenas de Barcelona’nın tepesinden Parc Joan Miro manzarası

Parc de la Ciutadella

14 hektarlık Parc de la Ciutadella’ın içinde Hayvanat Bahçesi, müzeler ve Katalan Parlamentosu binası var.

Barselona

Parc de la Ciutadella Kaynak:Wikipedia (By Bernard Gagnon – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8674158)

Arc de Triomf

Zafer Takı 1888’de Evrensel Sergi’nin giriş kapısı olarak yapılmış.

Arc de Triomf

Bu Zafer Takı’nı ister istemez Paris‘teki Zafer Takı’yla karşılaştırdım. Hangisi daha güzel bilemem ama ikisinin de kendine has bir havası olduğu kesin.

Eixample

Eixample modern binaların ve Gaudi’nin pek çok eserinin bulunduğu bölge.

Barselona

Eixample Kaynak:Wikipedia (Alhzeiia – https://www.flickr.com/photos/ilak/3187655762/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7363603)

Barselona – Picasso Müzesi

Picasso Müzesi’nde Picasso’nun çok ünlü olmayan ve ilk yıllarındaki az bilinen eskizleri sergileniyor.

Barselona

Picasso Müzesi Kaynak:Wikipedia (By LPLT – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10651252)

Parc de l’Espanya

Parc de l’Espanya içinde pek çok heykel var.

Barselona

Parc de l’Espanya Kaynak:Wikipedia (By Zarateman – Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50400983)

Pedralbes Manastırı

Pedralbes Manastırı, Barselona’nın kuzey bölgesinde bulunan bir gotik manastır.

Barselona

Pedralbes Manastırı Kaynak:Wikipedia (By Pex Cornel – https://www.flickr.com/photos/pexcornel/533763080/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3496422)

Salvador Dali Müzesi

Salvador Dali Müzesi, Barselona şehir merkezinin 140 km dışındaki Figueres şehrinde yer alıyor. Müzede Dali’nin eşsiz eserleri sergileniyor. Aynı zamanda Dali’nin ilk sergisini açtığı yer de burası. Bina İspanyol iç savaşında harap olmuş. Daha sonra Figueres Belediyesi tarafından 1960 yılında Dali’ye hibe edilmiş. Dali binayı genişleterek baştan tasarlamış ve 1974’te müze olarak açmış. Müzede Dali’nin kendi koleksiyonundan 4.000 eser sergileniyor. Bu müze gerçeküstünün sanatla buluştuğu ender yerlerden biri.

figueres

Salvador Dali Müzesi

Dali, sanat yapmak için aklı devre dışı bırakmak gerekir, demiş. Bunu söylerken amacı, günlük işleri alaycı bir tavırla düşsel hâle getirmekmiş. Sürrealizm yani gerçeküstücülük akımının en önde gelen sanatçısı Salvador Dali bir de şöyle söylemiş: Diğer dünyaların olduğu kesin ama benim sıkça söylediğim gibi bu diğer dünyalar bizimkinin içinde, yani yeryüzünde ikamet ediyorlar. Dali Müzesi de aslında sürrealizmin şüphe götürmeyen sanrısal merkezi konumundaki bir müze.

figueres-dali-muzesi

Salvador Dali Müzesi

dali-muzesi

Figueres

Barselona’da yapmadan dönme!

Bunları yapmadan Barselona’dan ayrılmayın!

 • Tapasların tadına bak

Bizim mezelerin adı İspanya’da tapas. Lezzetleri ise enfes. İki çeşit tapas var: Bask tapası ve Katalan tapası. Bask tapasının Katalan tapasından farkı ekmek üzerine sürülmüş olması. En ünlü tapasçılar ise Cerveseria Catalana ve Ciudad Condal. Bunlar en uygun fiyatlı ve lezzetli Katalan tapaslarını yapıyor. Ayrıca Vinitus ve La Flauta da çok iyi. Bu mekânlara gittiğinizde huevos cabreaos, crispy camambert, pimientos de padron ve ballı alliolili bacalao yemeyi de unutmayın.

tapas

Barselona ve tapaslar

 • İspanyol mutfağının lezzetlerini tatmadan dönme

Barselona’da ne yenir?

 • Gazpacho (soğuk domates çorbası)
 • Salmorejo (Endülüs bölgesinden çıkan, yoğun kıvamlı soğuk domates çorbası. Domates püresi kıvamındaki çorbanın üzerine ibérico ham ve küçük parçalar hâline getirilen haşlanmış yumurta konuluyor.)
 • Iberian jambon (domuz bacağı)
 • Paella (deniz ürünlü pilav-ana yemek olarak söylemelisiniz)
 • Octopus (ahtapot)
 • Manchego cheese (peynir)
 • Pimientos padron (közlenmiş yeşil biber)
 • Chipirones (yavru kalamar)
 • Mejillones (midye)
 • Caracoles llauna (salyangoz)
paella

Paella

Barselona’da ne içilir?

 • Sangria. Bu içeceğin içinde kırmızı şarap, meyve parçaları, şeker veya bal gibi bir tatlandırıcı ve rom ya da votka gibi kuvvetli bir içki bulunuyor.
Sangria

Sangria

 • Flamenko izle

Barselona’ya gelince flamenko izlemeden dönülmez. Flamenko için tavsiye edilen yerler de Tablao de Carmen, La Rumbeta, Palacio del Flamenco, Los Tarantos.

Flamenko, Endülüs halk müziği ve bu müziğin eşliğinde yapılan dansın adı. Yoğun kültürel geleneğe sahip olan dansın kökenleri hakkında birçok soru işareti var ama bölgedeki İberik halklar, Berberi-Arap Müslümanlar, İspanyol Yahudileri ve Çingeneler tarafından beraberce ortaya çıkarılan bir tür olarak kabul ediliyor. Bu dans 2010 yılından beri UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesinde yer alıyor. İspanya’nın bu eşsiz dansını izlerken insanın içi kıpır kıpır oluyor.

Flamenko

Flamenko

 • Barceloneta halk plajında yüz

Buraya gelip Akdeniz’in tuzunu tatmamak olur mu? Hele gece ışıklarında Barceloneta kumsalına gelmenin keyfine diyecek yok.

Barselona

Barceloneta

Gezdiğim her yerde, acaba burada yaşayabilir miyim, diye kendimi sorguluyorum. Uzun yıllar yurt dışında Toronto‘da yaşamış olmamın etkisiyle artık Türkiye dışında yaşamaya hiç isteğim yok. Ancak hani olur da bir gün böyle bir karar vermem gerekirse, Barselona bu şehirlerin başında gelecek. Akdeniz havasını her köşesinde hissettiren, yemekleri yemeklerimize, insanı insanımıza benzeyen huzur dolu şehri çok ama çok seviyorum.

Keşfetmeniz dileğiyle…