Slovakya’nın başkenti Bratislava; ülkenin güneybatısında, Küçük Karpatlar’ın eteklerinde, Tuna Nehri’nin her iki kıyısında yer alıyor. Slav ve Germen kültürlerinden etkilenen Bratislava, komünizmden de izler taşıyarak bugünkü geleneksel yapısını oluşturuyor. 1563-1783 yılları arasında burası Macaristan Krallığı’nın taç giyme yeri, yasama merkezi ve başkenti olmuş. Almanya, Avusturya, Slovakya içinde kalan Roma İmparatorluğu’nun Sınırları – Danube Limes (Batı Segmenti), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

1. yüzyılda bugünkü yerinde Posonium ismiyle kurulmuş olan kent; sırasıyla Büyük Moravya İmparatorluğu’nun, Macaristan’ın ve Çekoslovakya’nın egemenliğine girmiş. Çekoslovakya’ya bağlıyken başkent Prag’ın gölgesinde kalan şehir, Çekoslovakya dağılınca Slovakya topraklarında kalmış ve kendi kimliğini bulmuş.

Bratislava sokakları

Bratislava’da gezilecek yerler listesi

Tuna Nehri kıyısında yer alan şehir, hem Avusturya hem de Macaristan sınırında yer alıyor. Bu konumuyla da dünyada 2 devlete sınırı olan tek başkent olma özelliğini taşıyor.

Burada hemen Bratislava’nın kıyısında bulunduğu Tuna Nehri turlarının, dünyanın en güzel nehir turlarından biri olduğunu da söyleyeyim. İsmini Roma Nehir Tanrısı Danuibius ya da Danube’den alan Danube Nehri (Tuna Nehri), Avrupa’dan 10 ülkeden geçerek dünyada en fazla ülkeden geçen nehir olma konusunda bir rekor kırıyor.

Burası yürüyerek gezilecek kadar küçük bir şehir.

Bratislava

Man at Work – Čumil

Eski Şehir (Stare Mesto)

Araç trafiğine kapalı olan tarihi bölgeyi yürüyerek gezebilirsiniz. Burada pek çok ünlünün heykeli ile karşılaşacak, Bratislava Kalesi, St. Martin Katedrali gibi tarihi mekânları ziyaret edebileceksiniz.

Bratislava

Stare Mesto

Bratislava Şehir Müzesi (Mestske Muzeum)

Hlavne Meydanı’ndaki Bratislava Şehir Müzesi’nde tarih öncesi devirlerden günümüze dek Slovakya tarihi ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Bratislava

Mestske Muzeum

St Martin’s Katedrali

Tarihi şehir merkezinin batısında yer alan St. Martin Katedrali, 1452 yılında ibadete açılmış. Kentin en büyük dini yapısı olan katedral, kral ve kraliçelerin taç giyme törenlerine ev sahipliği yapmış. Tam 11 Macar kralı ve 8 kraliçe, Aziz Martin Katedrali’nde taç giymiş. Kulesinin tepesinde Aziz Stephen’ın tacının replikası duruyor.

Bratislava

St Martin’s Katedrali

Yeni Köprü (Novy Most)

Tuna Nehri’nin 2 kıyısını birbirine bağlayan çelikten yapılmış Yeni Köprü (Novy Most)’ye gidip köprü kulesinin üzerindeki pahalı UFO restoranda yemek yiyebilirsiniz.

Bratislava

Novy Most

Bratislava Kalesi

Şehrin panoramik fotoğraflarını çekmek için kalesine çıkabilirsiniz. Rengârenk boyanarak üzerlerindeki komünizm kasvetini kısmen gidermiş olan binaları ve Eski Şehri tepeden izleyebilirsiniz.

Bratislava Kalesi

Napolyon askeri heykeli

Bratislava şehrinde en beğendiğim şeylerden biri de Fransız konsolosluğuna arkasını dönen Napolyon askerinin heykeli oldu. 1805 Napolyon istilasını hatırlatmak ve savaşın gereksizliğini göstermek için yapılan heykel, Merkez Meydanı’nda amacına destek veriyor.

Bratislava

Danube Limes

Tuna Nehri boyunca uzanan bir tahkimat ağı olan Danube (Tuna) Limes, Roma İmparatorluğu’nun sınırlarını koruyormuş. Almanya, Avusturya, Slovakya (Bratislava ve Nitra bölgelerinde) içinde kalan Roma İmparatorluğu’nun Sınırları – Danube Limes (Batı Segmenti), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Bir geleneksel Slovak yemeği olan halusky (lapamsı makarna)’yı denemememiz önerildi ama biz Türk damak tadına uymayan bu tadsız tuzsuz makarnayı yemeden Bratislava’dan ayrıldık.

Bana göre Bratislava diğer Orta Avrupa başkentleriyle karşılaştırıldığında biraz sönük bir havaya sahip. Yine de yolunuz buradan geçiyorsa komünizm kokusu alacağınız bu şehirde duraklayabilirsiniz.