Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye geldiğinizde şehir gezisi yaptıktan sonra eminim civarındaki yerleri de keşfetmek isteyeceksiniz. İşte bu yazımda günü birlik bir gezi ile keşfedebileceğiniz yerlerden bahsedeceğim: Estergon, Visegrad ve Szentendre. Tarih kokulu bu yerler, Orta Avrupa turlarına renk katan, oldukça güzel ve de tarihi önemi olan yerleşimler.

Budapeşte’nin dışına çıkar çıkmaz ilk olarak sosyalizm etkisinde yapılmış binalar gözünüze çarpacak. Bu binalar değişik renklerde boyanmış, bu nedenle de nispeten az kasvetli görünen yapılar. Bu binalar canınızı sıkmasın. Birazdan bambaşka güzelliklerle tanışacaksınız.

Estergon gezilecek yerler

Esztergom, başkent Budapeşte’nin 50 km kuzey batısında, Komárom-Esztergom bölgesinde yer alan bir kent. Tuna Nehri’nin sahilindeki yerleşim, Slovakya’nın Štúrovo kenti ile birlikte Macaristan-Slovakya sınırını oluşturuyor.

Estergon Kalesi

Slovakya’dan Macaristan’a bir bakış

Estergon Kalesi

Macaristan’ı kuran kral Istvan’ın burada doğduğuna inanılıyor.

Estergon Kalesi

Kaledeki bazilikaya girişte onun anısına yapılmış bir heykel var.

Estergon Kalesi

Burası ilk kez 1543’te Kanuni Sultan Süleyman zamanında Osmanlı hükümdarlığına girmiş. Osmanlı’nın en batıda ulaştığı noktada olması nedeniyle Osmanlı tarihinde büyük önem taşımış.

Estergon Kalesi

Macaristan’ın en büyük bazilikası türkülere bile esin kaynağı olmuş.

Estergon Estergon
Yedi krala saray olan Estergon
Biz seni Nemçel illerine Allah emaneti edip verdik
Ve işte şimdi geri almaya geldik

Serhaddin hali böyledir
Yiğid başından Ali eksik olmaz
Rumeli gazileri
Kelle verilir, aman verilmez

Estergon kalası bre dilber aman
Subaşı durak aman
Kemirir gönlümü bre dilber aman
Bir sinsi firak

Gönül yar peşinde bre dilber aman
Yar ondan ırak aman
Akma Tuna akma bre şahin aman
Ben bir dertliyim
Yar peşinden aman da gezer koşar
Yandım kara bahtlıyım

Estergon’u aldık bre şahin aman
Vermeyiz ele aman
Akma Tuna akma bre şahin aman
Ben bir dertliyim
Yar peşinden aman da gezer koşar
Yandım kara bahtlıyım

Estergon Kalesi

Visegrad

Visegrad Tuna Nehri kıyısında küçük bir köy. Tuna’yı gören kalesi Yüksek Kale olarak anılıyor. Bölge termal otellerle dolu. Eğer vaktiniz varsa termal tesislerde de zaman geçirebilirsiniz.

Renaissance Restaurant’ta yöresel kıyafetlerle

Burada davul-zurna ile karşılanabilirsiniz. Biz öyle karşılanmıştık. Renaissance Restaurant’ta yöreye has ceylan çorbası içmeyi aman ihmal etmeyin. Çok lezzetli olan bu çorbayı denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Szentendre

Szentendre Osmanlı’dan kaçan Sırplar’ın yerleştiği bölge. Sanatçılar Kasabası olarak anılan kasabanın Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezinmeye bayılacaksınız.

Blagovestenka ve Belgrade Kiliseleri’ni görmeyi ihmal etmeyin.


Estergon – Visegrad – Szentendre gezisi eminim size de oldukça keyifli gelecek. Hem yörenin güzellikleriyle tanışacak hem tarihine tanıklık edecek hem de yöresel lezzetleri özellikle de ceylan çorbasını tatmış olacaksınız.

Keşfetmeniz dileğiyle…