Tüplü dalış (scuba diving) yapmak benim için bedenimi evrenin sonsuz derinliklerine bırakmak, özgürleşmek, hayatımı akışında yaşamaktır. Derin mavilerde kaybolmak benim hayat tarzımdır. İşte Cayman Adaları’nda dalış yapmak da bu tutkumu gerçekleştirdiğim anlar arasında yer alır. O zaman buyrun, size Cayman dalış maceralarımı anlatayım…

Cayman dalış rehberi

Cayman’da kaplumbağa

Cayman dalış noktaları

Cayman Adaları’nda yılın her günü farklı bir noktadan dalış yapma imkânınız var. Çünkü burada tam 365 dalış noktası bulunuyor. Bunların 240 dalış noktası Grand Cayman’de, 65 dalış noktası Cayman Brac’de ve 60 dalış noktası Little Cayman’de. Bu dalış noktalarının bazılarına kıyıdan, bazılarınaysa tekneyle ulaşılıyor. Eğer kıyı dalışı yapmak isterseniz, resiflerin hemen önündeki sahillerde bulunan çok sayıda dalış kulübünden tüp ve diğer malzemelerinizi kiralayabiliyorsunuz. Hatta dalış eşi (buddy)’niz yoksa listelerine kaydolup buddy bulabiliyorsunuz.

En popüler Cayman Adaları dalış noktaları listesi için buyrun:

  • Ghost Mountain. Grand Cayman’deki Ghost Mountain mantar şeklinde bir çukur.
  • Stingray City. Grand Cayman’deki Stingray City adanın en önemli dalış noktası. Burada 5 metre sığ sularda vatozları ellerinizle besleyebilirsiniz.
  • Babylon. Grand Cayman’deki Babylon rengârenk mercanlara, hammerhead köpekbalıklarına, baraküdalara ve hawksbill kaplumbağalarına ev sahipliği yapıyor.
  • USS Kittiwake. Grand Cayman’deki USS Kittiwake (ASR-13) 1946-1994 yılları arasında ABD Deniz Kuvvetleri Chanticleer sınıfı denizaltı kurtarma gemisiymiş. Seven Mile Beach’e yakın bir noktadaki batık 20 metrelerde bulunuyor.
  • Bloody Bay Wall. Little Cayman’deki Bloody Bay Wall 2.000 metre derinliğe ulaşan duvar dalışı ile biliniyor.
  • Devil’s Grotto ve Eden Rock. Grand Cayman’de Georgetown’ın güneyindeki Devil’s Grotto ve Eden Rock mağaraları ile biliniyor.
  • Sunset Reef. Grand Cayman’deki Sunset House Resort’un önünde bulunan Sunset Reef tabanındaki 3 metre yükseklikteki deniz kızı heykeli ile biliniyor.
  • MV Captain Keith Tibbetts. Cayman Brac’deki MV Captain Keith Tibbetts Sovyet yapımı 100 metre uzunlukta bir firkateyn. Küba’nın sahip olduğu firkateyn yapay resif yapılması için Cayman’a verildi.

Tüplü dalış deneyimi

Tüplü dalış yaptığımı duyanlardan hep aynı soruyu alırım: Kaç metreye dalıyorsun? Oysa dalışın güzelliğini yaptığım derinlik değil, yaşadığım tecrübenin enginliği belirler. Derinlerin aksine gökyüzüne yakın olan metrelerde renkler daha bir canlıdır, ışık mercanların üzerine çok daha güzel vurur. Buna en güzel örnek de Cayman Adaları’nda Stingray City (Vatoz Şehri) adlı dalış noktasında 5 metre gibi sığ sularda yaptığım dalıştır.

Cayman dalış rehberi

Cayman dalış rehberi – Vatoz Şehri

Stingray City’de neredeyse elimi kaldırsam su yüzüne çıkaracağım kadar sığ olan bir dalış noktasında hayatımın en unutulmaz deneyimlerinden birini yaşayarak vatozları ellerimle besledim. Onlarla âdeta dans edercesine kucaklaştım.

Cayman Adaları | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Cayman dalış rehberi

Stingray City’de dalış öncesi tek bir uyarı yapıyorlar. Vatozları beslemeniz için elinize verilen yemler bittiğinde ellerinizi üzerinize sürmeyin. Ellerinizi önce kumlarla temizleyin diyorlar. Çünkü ele sinmiş kokuyu mesela kola dokunarak kolunuza sindirirseniz vatozlar yemin kokusunu alıp kolu emmeye kalkabiliyorlar.

Bu dalış sırasında o kadar kendimden geçtim ki 1 saat sonunda su yüzeyine çıkmak bile istemedim. Çünkü biliyordum ki etrafımı saran vatozlarla bu denli yakınlaşmak, onların yumuşacık bedenlerine bu kadar özgürce dokunmak belki de bir daha hiç mümkün olmayacaktı.

Cayman dalış rehberi

Stingray City kuşkusuz sadece dalgıçlar tarafından tercih edilmiyor. Bu eşi benzeri olmayan yerde şnorkel yaparak da bu canlıları gözlemlemek mümkün. Dalışta onlarla aynı enlemde bu deneyimi yaşamak şüphesiz ki inanılmaz ama suyun üzerinde bir kaç metre uzaklarından onlara yakınlaşmanın da bir o kadar muhteşem olduğunu söyleyebilirim.

Cayman dalış rehberi

İzmirliliğin etkisiyle çocukluğumdan beri deniz, güneş, kum ve palmiye takıntım hep vardı ama dalışa başlayınca hayatıma bunlara ilaveten bambaşka güzellikler katıldı. Özellikle de Stingray City’de vatozlarla yaptığım dansımdan sonra bambaşka biri oldum. Ben artık eski “ben” değildim. Bu büyülü dünyanın içinde kaybolmuş, denizleri paylaştığımız güzel canlılarla bütünleşmiş başka bir ruhtum…