Filipinler’in Visayas Takımadaları içinde yer alan Bohol, ülkenin en büyük onuncu adası. Bohol Adası, dünyanın en küçük maymunu olarak tanımlanan Tarsier maymunları, Ulusal Coğrafik Anıtı olarak UNESCO Dünya Mirası listesine dâhil edilen Çikolata Tepeleri ve Cadapdapan pirinç terasları ile ünlü. Ancak çoğu kişinin bilmediği bir özelliği daha var: Burada rengârenk mercan kayalıkları arasında scuba dalış yapabiliyorsunuz. Dünyanın belki de en renkli mercanlarına ev sahipliği yapan Bohol, bu özelliğiyle de dalgıçları ve su altı fotoğrafçılarını (özellikle de makro çekim yapmayı sevenleri) kendine çekiyor. Bohol Adası dalış rehberi niteliğindeki bu yazımda size bu dalış noktaları hakkında bilgiler vereceğim.

Balicasag Adası Fotoğraf: Paolo Fonacier

Bohol Adası nerede? Bohol Adası’na nasıl gidilir?

Bohol Adası, Filipinler’in Visayas Takımadaları içinde yer alıyor. Adaya gelmek için önce Filipinler’in başkenti Manila’ya gelmek, oradan iç hat uçuşu ile Panglao Adası’ndaki Bohol-Panglao Uluslararası Havalimanı’na gelmek gerekiyor. Manila-Panglao uçuşları 70 dakika sürüyor. Adaya ayrıca Cebu’dan ulaşım var. Cebu-Panglao uçuşları 30 dakika, Cebu-Panglao feribotları 90 dakika sürüyor.

Bohol Dalış Rehberi – Bohol Adası dalış noktaları

Filipinler‘in Bohol Adası’na Filipinler Turizm Bakanlığı’nın organizasyonuyla dalış yapmak üzere geldim. Adanın dalış potansiyeli hakkında gelmeden önce hiç bir fikrim yoktu ama dalışları yapınca gördüm ki doğru yerdeydim!

Adada Bohol Beach Club’da konakladım. Dalışlarımı da otelin dalış kulübü Club Aquasports (CASI) ile yaptım. Dalışları en iyi bölgeler arasında sayılan Balicasag, Pamilacan, Puntod ve Panglao adaları ile Cervera Shoal bölgelerinde yaptık.

Bohol dalış rehberi

Balicasag Adası’nda dalıyorum Fotoğraf: Paolo Fonacier

Dalış kulübünün en önemli özelliği, dalış saatlerini kişiye özel ayarlaması oldu. İstediğiniz saatte dalışa götürüyorlar; saat 6:00, 9:00, gün kararmadan önce veya gece. Son derece ilgililer. Malzemeleri kuşanmanıza yardımcı oluyorlar ve de çok profesyoneller. Malzemeleri de oldukça kaliteli.

CASI Ofisi

Panglao Adası’nda konakladığım için otelin civarındaki dalış noktalarına speed boat (sürat teknesi) ile gittik. Bu dalış noktaları en fazla 10 dakika uzaklıkta bulunuyor. Daha uzak yerdeki adalara büyük teknelerle ulaştık. Bu adalar da en fazla 1 saat uzaklıkta bulunuyor.

Speed boat (sürat teknesi) ile yakın dalış noktalarına gittik

Bohol Dalış Rehberi – Bohol Adası dalış noktaları

Bohol Adası yıl boyunca dalış yapmaya uygun. Su sıcaklığı 29 °C civarında seyrediyor. Sadece aralık-ocak aylarında 25 °C’ye kadar düşüyor.

Burası dünyanın en güzel dalış bölgelerinden biri. Su altı rengârenk mercan resifleriyle kaplı. Duvar dalışlarında dev yelpaze mercanları ve çok sayıda makro yaşamı görüyorsunuz. Eğer şanslıysanız, ocak-haziran ayları arasında Cabilao’da çekiç kafa köpekbalıklarını görme ihtimaliniz var.

Bohol Adası dalış haritası

Anda

Anda; mağaralar, derin duvarlar ve mercan bahçeleriyle kaplı bir dalış bölgesi. Burada küçük bir deniz atı görebileceğiniz gibi göç eden bir balina köpekbalığıyla da karşılaşabilirsiniz.

Balicasag

Balicasag rengârenk mercanlara ve çok sayıda ve çeşitte balığa ev sahipliği yapan bir dalış bölgesi. Ben özellikle “Divers Heaven” yani “Dalgıçların Cenneti” olarak adlandırılan noktasını çok beğendim.

Bohol dalış rehberi

Divers Heaven, Balicasag Adası Fotoğraf: Paolo Fonacier

Cervera Shoal / Snake Island (Yılan Adası)

Pamilacan Adası’na giderken okyanusun ortasında Cervera Shoal veya Snake Island (Yılan Adası) olarak anılan batık bir plato var. Akıntının güçlü olmadığı zamanlarda burada özel dalışlar yapılıyor. Dalışların en önemli özelliği ise siyah-beyaz şeritli deniz yılanlarını, nudibranch’leri, kova süngerlerini, kelebek balıklarını görmek. Şanslı kişiler balina köpekbalıklarını veya manta ray’leri bile görebiliyor.

Bohol dalış rehberi

Cervera Shoal / Snake Island (Yılan Adası) Fotoğraf: Paolo Fonacier

Pamilacan

Pamilacan en çok pelajik balıkları ve muhteşem görüş açısı ile ünlü bir bölge. Pelajik balıklar okyanusların pelajik bölgesinde ya da göl sularında yaşayan balıklara deniyor. Kıyıya ve tabana yakın yaşayan demersal balıkların aksine pelajik balıklar kıyıya da tabana da yakın yaşamıyor. Bölgede baraküda, eğer şanslıysanız yunus veya balina görülebiliyor.

Bohol dalış rehberi

Pamilacan Adası Fotoğraf: Paolo Fonacier

Panglao

Panglao Adası, Bohol Adası’na 2 köprü ile bağlı. Yumuşak mercanlara, deniz yılanlarına, kaplumbağalara, kurbağa balıklarına ev sahipliği yapıyor. Eğer şanslıysanız manta ray veya balina köpekbalığı görebiliyorsunuz.

Bohol dalış rehberi

Bohol Beach Club House Reef, Panglao Adası Fotoğraf: Paolo Fonacier

Bohol’da oldukça renkli dalışlar yaptım. Su altı o kadar canlıydı ki dalışları sonlandırıp çıkmayı hiç istemedim. Dalışlarda renk görmeyi çok sevdiğimden Bohol benim gözümde dünyanın en iyi dalış bölgeleri arasında ilk 5’te yerini aldı.

Kimilerine göre lüks yaşamak pahalı arabalara binmek, marka kıyafetler giymek, her gün farklı mekânlarda takılmaktır. Bana göre lüks yaşamaksa dünyanın diğer ucundaki bir dalış teknesinde kağıt bardakta kahve içmektir. Bohol’da da tekneyle gerçekleştirdiğimiz seyirleri ve yaptığım dalışları unutmam asla mümkün olmayacak.

Bohol’a yolunuz düştüğünde mutlaka su altını da keşfedin. Renklerin canlılığına hayran kalacak, kendinizi National Geographic belgesellerinin içine ışınlanmış hissedeceksiniz.