Su altı dünyası ile tanışmak benim hayatımda yeni pencereler açtı. Derin maviliklere kendimi bıraktığım ilk günden beri stresten arındım. Dalış yapmak (scuba diving) benim için âdeta meditasyon yapmak gibi oldu. Şimdi ise J Dive (OKYANUS JD – Cruises (Blue Cruise Diving Yoga/Pilates Freediving)) ile hem dalacağım, hem de bu dalışları mavi yolculuk ile taçlandıracağım bir guletteyim.  O zaman buyrun J Dive ile mavi yolculuk + tüplü dalış + yoga tatili ile ilgili herşeyi anlattığım yazıma…

Fotoğraf: Cem Özoral

Jürgen Janning ve Ahmet Durmaz farklı kültürlerin ve milletlerin harika arkadaşlığı üzerine J Dive – J Dalış Merkezi’ni kurmuşlar. 2012 yılında teknelerini alan 2 ortak MSY Okyanus JD tekneleriyle Marmaris – Datça – Bodrum arasında mavi yolculuk turlarını yürütüyor.

Fotoğraf: Cem Özoral

Ege ve Akdeniz sahillerimizde yeşil ve mavi kucaklaşırken birbirinden güzel koylarda yüzmek / dalmak, tekne yaşamının ve yelkenli ile seyrin keyfine varmak, açık havada yoga yapmak, yıldızlar altında uyumak ve uyanır uyanmaz da bedenini masmavi sulara atmak kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? İşte bunların hepsini bu mavi yolculukta yaşamak mümkün. Ayrıca unutmayalım ki bu rota Türkiye’nin en güzel dalış noktaları arasında sayılıyor.

Fotoğraf: Cem Özoral

J Dive ile mavi yolculuk + dalış + yoga

Evet, MSY Okyanus JD guletinde diğer mavi yolculuklara ilaveten dalış ve yoga da yapabiliyorsunuz. Sessizliğin içinde yelkenli ile ilerlerken yoga seanslarına katılıyor, turkuaz rengi koylara yanaştığınızda ise su altını keşfe çıkıyorsunuz. Eğer dalış veya yoga yapmak istemezseniz de sorun değil. Selimiye – Hisarönü – Datça – Bozburun – Bodrum arasındaki değişik rotalarda sadece yüzmek bile size unutulmaz bir tatil yaşatacak. 16 kişi kapasiteli gulette 12 kişi konaklayacağınız için de teknede kendinizi çok rahat hissedeceğinize eminim.

Bozburun – Datça arasındaki dalış noktaları

Ben şimdi size neden tüplü dalış + yoga yapabileceğim bir mavi yolculuk turunu tercih ettiğimden bahsedeyim.

J Dive ile mavi yolculuk + tüplü dalış + yoga yapmak için 10 neden

Mavi yolculuk turu neden bu kadar özel?

Fotoğraf: Cem Özoral

Malzeme taşımadan konforlu dalış yapmak

Tüplü dalış tutkunları bilirler. Eğer kendi malzemenizle dalıyorsanız günlük dalışlarda her gün malzemenizi taşımak durumunda kalıyorsunuz. Oysa mavi yolculukta malzemenizi kurulu olarak bırakıp sabah kalktığınızda hemen dalmaya hazır hâle gelebilirsiniz.

Güvenli dalışlar yapmak

Dalış pek çok kişi için ürkütücü olsa da güvenlik kurallarına uyulduğu takdirde son derece emniyetli bir spor. J Dive ile dalış öncesi briefing (bilgilendirme) toplantılarında dalış yerini yakından tanıyabilir, ardından da kuralların uygulandığı güvenli dalışlar yapabilirsiniz.

Açık havada yoga yapmak

Yoga insanı rahatlatan, esneme hareketleriyle kaslarını gevşetirken bir yandan da huzura erdiren bir aktivite. Peki bunu açık havada yapmayı merak ediyor musunuz? O zaman buyrun sizi guletin üst katına alalım :-) .

Yüzen otel rahatlığı

Mavi yolculuk turlarının en önemli özelliği bavul açma-kapama olmadan her gün başka bir koyda uyanabilmektir. Hele bizim kristal berraklığındaki denizlerimizi düşündüğümüzde bunun ne kadar eşsiz olduğunu hayal edebilirsiniz.

J Dive – Teknede gün batımı

Her zaman manzara

Selimiye – Hisarönü – Datça – Bozburun – Bodrum arasındaki koylarda gezinizin olduğu rotada giderken her zaman açık havada olacak, her zaman farklı bir manzara göreceksiniz.

J Dive

Yıldızların altında uyumak

Mavi yolculuk turuna katılanların büyük çoğunluğu kamaralarında değil güvertede yıldızların altında uyudu. Bunun bir kötü yanı olduğunu söylemeden edemeyeceğim: İnsan bu geziden sonra şehir hayatına adapte olamıyor!

J Dive

Teknede gün doğumu

Butik tur

Sadece 12 kişiyle yapılan bu mavi yolculuk butik turların en güzel örneklerinden biri.

J Dive

Yelkenli ile seyir

Sadece rüzgârın ve yelkenlinin sesini dinleyerek seyir yapmak nasıl bir his merak ediyorsanız bunu neden denemiyorsunuz?

J Dive

Gurme restoran lezzetinde yemekler yemek

Bu mavi yolculuk turunun en önemli özelliklerinden birisi 5 yıldızlı otelleri aratmayacak lezzetteki yemeklerini yemekti. 2 gece rakı-balık keyfi, bir gece mangal ziyafeti, diğer gecelerde ise köfte, kuzu şiş, tavuk sote yemekleri ve zeytinyağlı mezeler derken bu mavi yolculukta gerçekten çok leziz yemekler yediğimi söylemeliyim. Bu yemekleri açık havada yemekse tabii ki ayrı bir keyif oldu.

J Dive

Sosyalleşmek

Benim için seyahat etmenin en güzel yanı yollarda edindiğim dostlarımdır. Bu mavi yolculuk turuna da tek başına çıktım ama Türk-Alman-Hollandalı grubumuzla kaynaşarak çok keyifli günler geçirdim. Çok güzel dostlar edindim. Diyeceğim o ki eğer kapalı bir grupla mavi yolculuk yapmıyorsanız mavi yolculuk sırasında güzel arkadaşlıklara başlangıç yapacaksınız.

J Dive

15 yıl aradan sonra tekrar mavi yolculuk yapabilmiştim. Bölgenin güzelliği ve teknenin rahatlığı bir yana bu gezide karaya çıktığımızda da çok güzel yerleri keşfettim. Kara gezilerimizi sonraki yazılarımda aktaracağım.

Fotoğraf: Cem Özoral

Fotoğraf: Cem Özoral

Bu geziye benden önce katılan ve su altı fotoğraflarını bu yazımda bizlerle paylaşan arkadaşım Cem Özoral’a çok teşekkür ediyorum. Su altının güzelliklerinin onun sayesinde sizlere iletebildiysem ne mutlu bana :-) .

Fotoğraf: Cem Özoral

Hep mavide kalmak dileğiyle..

Sevgiyle 💙