İzmir’e her gittiğimde mutlaka uğradığım bir yerdir Foça. Nesli tükenmekte olan Akdeniz fokları ile bilinen bu güzel sahil kasabası benim gözümde de bambaşka güzellikte bir yerdir. Ege sahillerindeki 12 İyon şehrinden birisi olan Foça ne de olsa Antik Çağ’da denizcilikteki başarısı ve İyon medeniyetinin gelişimindeki katkıları nedeniyle İyonya’nın en önemli yerleşimlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Foça

Buraya gelip denizin kokusunu içime çekince ruhumun dinlendiğini hissediyorum. Balıkçıları izleyip balıklardan nasiplenmeyi bekleyen kedileri uzaktan izliyorum. Gün batımında sahilinde yürüyüp Ege Denizi’nin keyfine varıyorum. Yürürken de tarihin babası Herodot, edebiyatın babası Homeros, felsefenin babası Aristo ve Ata’mız bu yollarda yürümüş diye düşünüyorum.

Foça

…ve tabii ki balık halindeki tazecik balıklardan alarak limandaki restoranlarda pişirtiyorum. Bu restoranlar âdeta denizin içine kadar giriyor. Ben de burada kendimi bambaşka bir âlemde hissediyorum.

Foça gezilecek yerler

İsmini deniz foklarından alarak yerli halk arasında Phokaia olarak anılan kasaba antik çağlarda bir İyon yerleşim merkeziymiş. Helenistik dönemden kalan tiyatrosu, Athena Tapınağı ve Kutsal Alanı, Liman Kutsal Alanı, Pers Anıt Mezarı, Orak Adası, Siren Kayalıkları ve İncir Adası derken Foça’da hem tarih hem de Ege Denizi’nin cazibesinin bir sentezini bulmak mümkün.

Liman

Liman balık restoranları ve ona yanaşan rengârenk sandalları ile saatlerce ayrılmak istemeyeceğiniz bir yer.

Foça

Foça limanı

Beş Kapılar Kalesi

Antik Çağ’da bu bölgeyi koruyan ve o zamanki Athena Tapınağı’nın bulunduğu alanı da kaplayan Beş Kapılar Kalesi Küçük Deniz’in sol tarafında kalıyor.

Foça

Foça sahili ve Beş Kapılar Kalesi

Siren kayalıkları

Homeros Destanı’nda adı geçen ve Akdeniz foklarının yaşam alanı olan Siren Kayalıkları koruma alanı ilan edilmiş.

Mersinaki koyları

Eski Foça – Yenifoça arasındaki Mersinaki koyları pırıl pırıl. Yazın bu koylardaki kamping alanları ve ufak tesisler dolup taşıyor. Artık betonlaşmış olan Yenifoça’da ise bence Eski Foça’nın ruhu yok.

Foça

Mersinaki koyları

Karataş

Efsaneye göre Foça’nın sokaklarından birinde olduğuna inanılan Karataş’a ayak basan buraya sevdalanır ve mutlaka döner dolaşır buraya gelirmiş. O taşa ben de bastım mı acaba?

Foça Taş Evleri

Restore edilmiş taş evlerin bir kısmı ev olarak kullanılırken bir kısmı butik otel olarak hizmet veriyor.

Foça

Foça Taş Evleri

Foça Çarşısı

Sokaklara atılmış masalarda, ağaçların ve sarmaşıkların kapladığı gökyüzünün altında oturup kahvenizi yudumlamanın tadı bi’ başka.

Nazmi Usta

Giritli Nazmi Usta’nın doğal dondurması öyle ünlü ki önündeki sıra asla bitmiyor.  Aman tadına bakmadan dönmeyin!

Kozbeyli

Foça ilçesi sınırlarında Şaphane Dağı’nın doğu kesiminin yamaçlarına kurulmuş bir köy Kozbeyli. 3 mahalleden oluşuyor: Köy meydanının çevresindeki Aşağı Mahalle, Kuzubeyi Kulesi’nin yukarısında kalan Yukarı Mahalle ve eski Rum Mahallesi.

Kozbeyli

Kozbeyli

Kozbeyli’nin kuruluşu hakkında kesin bilgi olmasa da 500 yıl kadar önce bir derebeyi olan Kuzubeyi’nin köyü kurduğu tahmin ediliyor. Söylentilere göre Yenifoça’dan gelen korsanlardan korunma amacıyla Kuzubeyi burada bir kule yaptırmış. Böylelikle Yenifoça’yı kuşbakışı izleyerek korumuş.

Kozbeyli Köyü ve uzaktan görünen Foça

Kozbeyli

Kozbeyli’de Şakir Abinin Yeri’nde gezgin bir arkadaşımla birlikte nefis bir köy kahvaltısı yaptık, dibek kahvemizi yudumladık. Ardından çıktığımız yürüyüşte ise tepelerden baktığımız Foça otlamaya çıkan koyunlar ve eski taş evlerle birlikte Ege’nin bu güzel köyündeki gezimizi daha bir anlamlı hâle getirdiler.

Kozbeyli Şakir Abi’nin Yeri

Bir İzmirli olarak Foça’ya sevdalıyım. İzmir’de yaşayan herkese de gıpta ediyorum. Ne de olsa şehrin hemen yanı başındaki bu cennet kasaba her gün gitseler gidilecek kadar güzel…