Üç yanı denizle çevrili olan cennet ülkemiz turkuaz rengi sulara açılmak isteyenlere çok fazla güzellik sunuyor. Denizin üzerinde zaman geçirmeyi sevenlerin en çok tercih ettiği gezi şekli ise şüphesiz mavi yolculuk. Bu yazımda mavi yolculuk turu ile ilgili ipuçları vereceğim.

Ege ve Akdeniz sahillerimizde yeşil ve mavi kucaklaşırken birbirinden güzel koylarda yüzmek, tekne yaşamının ve yelkenli ile seyrin keyfine varmak, yıldızlar altında uyumak ve uyanır uyanmaz da bedenini masmavi sulara atmak kulağa ne kadar hoş geliyor, değil mi? İşte bunların hepsini mavi yolcukta yaşamanız mümkün.

Akbükü

Neden mavi yolculuk?

Özellikle covid-19 nedeniyle tatil tercihlerimiz değişmeye başladı. Gerçi mavi yolculuk her zaman çok popüler bir tatil tarzıydı, ama pandemi nedeniyle geçirdiğimiz karantina sonrasında sosyal mesafeli tatil yapmak isteyenler villa kiralama ve mavi yolculuk alternatiflerini daha çok değerlendirir oldular. Biz de aile tatilimiz için mavi yolculuk yapmayı tercih edenlerdeniz. Bu yazımda da deneyimlerimizi sizlerle paylaşacağım.

Teknede keyif

Covid-19 denizden bulaşmıyor

Covid-19 denizden bulaşmıyor. Hijyen şartlarına özen gösteren, güvenebileceğiniz bir tekne ile mavi yolculuk turuna çıktıysanız emin ellerde olacaksınız. Ancak eğer geziniz sırasında kara turu da yapmak istiyorsanız çıkacağınız rotayı ona göre belirlemelisiniz. Her rotada karaya çıkılmadığı için rotanızı önceden belirlemek ve detaylarını incelemek sizi daha çok mutlu edecek bir tatilin kapılarını aralayacaktır.

İzole tatil

Eğer kapalı grup oluşturma şansınız varsa teknede kendi küçük grubunuzdan başka hiç kimse ile yan yana gelmeyeceksiniz.

Ailemle birlikte mavi yolculuktayız

Eğer kapalı grup ile tatile çıkmıyorsanız biraz risk almış durumdasınız. Tekne üzerinde birbiri ile anlaşamayan kişiler denk gelirse kimsenin kaçacak yeri olmadığından tatilinizin rezil olma ihtimali var!

Yüzen otel rahatlığı

Her gün farklı bir yerde uyanacak, bavul toplama zahmetine katlanmadan farklı koylara ulaşma rahatlığını yaşayacaksınız. Ancak şunu da aklınızdan çıkarmayın. Çoğu teknede odalar otel odası kadar ferah değil. Oteldeki konforu teknede bulamıyorsunuz. Eğer tatilinizde mavi yolculuk yapmayı tercih ettiyseniz ya lüksünüzden biraz vazgeçeceksiniz, ya da standardınızı değiştirmek istemiyorsanız teknelerin en lüksünü seçeceksiniz.

Her zaman manzara

Teknede manzaranız eksik olmayacak. Neticede hep denizin üzerindesiniz. Üstelik her gün farklı bir yerde nefis gün batımı izleyeceksiniz.

Mavi yolculukta gün batımı

Yıldızların altında uyumak

Eğer kamaranızda değil güvertede uyumayı tercih ederseniz her gece yattığınız yerden yıldızları izleyebilirsiniz. Bizim grubumuzda çoğu kişi hep güvertede uyudu.

Kendi istediğin yemek menüsünü oluşturmak

İşte burası çok önemli. Mavi yolculuk turları yemekli ve yemeksiz olarak satılıyor. Bu ne demek? Eğer yemekli tur satın aldıysanız tur fiyatının içinde yemek ücreti eklenmiş oluyor. Eğer yemeksiz tur satın aldıysanız (çoğu tur yemeksiz satılıyor) kaptan ve mürettebat ile önceden görüşerek her gün için menü belirliyorsunuz. O menüye göre alışveriş listesi hazırlıyor, yola çıkmadan önce alışverişinizi yapıyorsunuz. Hemen uyarayım: Tüm temizlik ve hijyen malzemelerini de siz satın alıyorsunuz. Ayrıca tekne turu yaparken iştah biraz fazla açıldığı için sebze/meyve/şarküteri/et/tavuk/balık/içecekler çok fazla miktarda alınıyor. Yani oldukça kabarık bir alışveriş listesine hazırlıklı olmalısınız. Satın aldığınız malzemeler o kadar fazla oluyor ki bunları taşımanız mümkün olmuyor. Marketler ise bu duruma alışkın. Malzemelerin hepsini tekneye götürüyorlar.

Mavi yolculuk için kabarık bir alışveriş listesi var

Yapılan alışveriş yeterli gelmez diye bir endişeniz olmasın. Geziniz boyunca yüzer Migros veya yüzer Carrefoursa ile mutlaka karşılaşıyorsunuz. Eksik kalan ya da biten bir malzemeniz olursa bu yüzer marketlerden alışveriş yapabiliyorsunuz.

Teknede kahvaltı

Dalgalar ve sallantı

Deniz tutan birisiyseniz, vertigo sorunu yaşıyorsanız kesinlikle sizi zorlamayacak bir rota seçmelisiniz. Örneğin açık denizde seyir yapan tekneler deli dalgalarla boğuşurken Göcek’te süt liman koylarda seyir yapıyor olabilirsiniz. Annemi deniz tuttuğu için biz özellikle Göcek koylarında bir gezi yapmayı seçtik. Neredeyse sıfır dalgada seyir yaptık ve hiç bir sağlık sorunu yaşamadık. Göcek mavi yolculuk turu bizim için muhteşem bir tur oldu.

Boynuzbükü

Tarih seçimi

Mavi yolculuk turunuza çıkmadan önce çıkacağınız tarihi belirlemenizi öneririm. Çoğu tur cumartesi öğleden sonra çıkıp 7 gün sonra cumartesi sabah dönmüş oluyor. Mevsim olarak da nisan başından ekim sonuna kadar olan dönemi değerlendirebilirsiniz.

Kaptan ve mürettebat

Mavi yolculuk benim en sevdiğim tatil tarzından birisidir. Teknedeyken daha fazla denize girerim, daha çok dinlenirim, ruhum daha mutlu olur. Tekne hayatından ne bekleyeceğimi bildiğim için güzelliklerine daha çok konsantre olurum. Mümkün olsa cennet koylarımızda her yıl su üstünde tatil yapmak isterim.