Üç yanı denizle çevrili olan cennet ülkemiz turkuaz rengi sulara açılmak isteyenlere çok fazla güzellik sunuyor. Denizin üzerinde zaman geçirmeyi sevenlerin en çok tercih ettiği gezi şekli ise şüphesiz mavi yolculuk. Bu yazımda Türkiye’nin en güzel plajları arasında ailece çıktığımız Göcek mavi yolculuk turu ile ilgili bilgiler vereceğim.

Teknede aile tatili

Ege ve Akdeniz sahillerimizde yeşil ve mavi kucaklaşırken birbirinden güzel koylarda yüzmek, tekne yaşamının ve yelkenli ile seyrin keyfine varmak, yıldızlar altında uyumak ve uyanır uyanmaz da bedenini masmavi sulara atmak kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? İşte bunların hepsini mavi yolculukta yaşamak mümkün. Biz de ailece mavi yolculuk rotası olarak seçtiğimiz Göcek koylarında bunu yaşadık.

Göcek mavi yolculuk turu

Neden mi Göcek’i tercih ettik? Çünkü annemi deniz tutar, kardeşimin de vertigosu var. O nedenle her mavi yolculuk rotası bize uygun değil. Biz sakin sularda sağlık sorunu yaşamayacağımız bir rota tercih ettik. Göcek de en mükemmel tercih oldu.

Göcek mavi yolculuk turu

Bedri Rahmi Koyu

Göcek mavi yolculuk turu

Göcek mavi yolculuk turları, Göcek veya Fethiye çıkışlı oluyor. Bizim turumuz Fethiye çıkışlıydı. Tura çıkacağımız gün sabah erken saatte Fethiye’ye vardık. Önceden kaptan ve mürettebat ile belirlediğimiz yemek menüsü ve alışveriş listemizi elimize alıp alışverişe gittik. Alışveriş bu gezinin en önemli kısmı. Önceden mutlaka listenize çalışmış olmanız, alışveriş için de en az 2-3 saat ayırmanız gerekiyor. Bizim aldığımız malzeme o kadar fazla oldu ki taşımamız mümkün değildi. Neyse ki Fethiye’deki marketler buna alışkın. Satın aldığımız malzemelerimizi tekneye getirdiler.

Mavi yolculuk için kabarık bir alışveriş listesi var

Öğleden sonra turumuz başladı. Artık 1 hafta boyunca denizin üzerinde olacaktık.

Teknede akşam yemeği

Göcek Körfezi’nde birbirinden güzel adalar ve koylar var. Buralarda gezinirken Likya dönemine ait kaya mezarları görüyorsunuz. Koyların ve adaların hangisi daha güzel diye sorsanız bu sorunun cevabını asla veremem. Hepsi yemyeşil çam ormanlarının mis gibi kokularının turkuaz rengi sularla birleşimini yansıtıyor. Hepsi pırıl pırıl. Hepsinde su limonata gibi; ne sıcak, ne soğuk. Hepsi doğa harikası. Hepsi olağanüstü.

Ancak bir özelliği daha var ki o da suların çok sakin oluşu. Deniz suyu neredeyse göl kadar kıpırtısız. Hiç sallantı ve bulantı yaşamıyorsunuz. O nedenle eşi emsali yok.

Teknede aile keyfi

Şimdi mavi turlarda uğranan adalara ve koylara bir göz atalım.

Göcek

Göcek Adası

Göcek’e 10 dakika uzaklıkta bulunan Göcek Adası, Göcek merkezine en yakın plaj. Göcek sahilinden kalkan dolmuş tekneler adaya sürekli yolcu taşıyor. Adada yiyecek, içecek, tuvalet, duş gibi ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir tesis var.

Yassıca Adaları

Yassıca Adaları ya da Yassıcalar yan yana 7 tane adadan oluşuyor. Adalarda hiçbir tesis yok. En uçtaki ada denize doğru uzantısında oluşan kumsal ve doğal, sığ havuz nedeniyle çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor.

Ailemin genç kızları Yassıcalar’da paddle yaparken

Bedri Rahmi Koyu

Asıl adı Taşyaka olan koy, 1974’te ünlü ressam Bedri Rahmi’nin koyu ziyaret etmesi ile bu adı almış. Bedri Rahmi burada büyük bir taşın üzerine balık gibi görünen ama aslında içinde 6 tane hayvanı gizleyip tasvir ettiği bir sanat eseri bırakmış. Koya Fethiye’den kalkan günü birlik 12 adalar turu da uğruyor.

Göcek mavi yolculuk – Bedri Rahmi Koyu

Zeytin Adası

Yassıcalar’ın güney ucunda yer alan Zeytinli Ada adında anlaşıldığı gibi zeytin ağaçlarıyla kaplı. Burası özel mülk olan tek ada. Adada Osmanlı Dönemine ait bir zeytin sıkma atölyesi de var.

Tersane Adası

Tersane Adası körfezdeki adaların en büyüğü. Adanın kış limanı ve yaz limanı olarak iki bölümü var. Kış limanı Bizans döneminde denizcilerin sığınağı imiş. Kış limanı sakinleri Lozan Antlaşması sonrası mübadele ile adayı terk etmişler. Evlerinin tarihi kalıntıları görülüyor. Ayrıca bir tersane ve gözetleme kulesi kalıntıları var. Bir de restoranı bulunuyor.

Domuz Adası

Sakin, keyifli bir ada.

Göcek mavi yolculuk turu

Göcek mavi yolculuk – Domuz Adası

Göbün Koyu

Günü birlik tekne turları bu koya uğruyor. Gemi bağlama yeri, restoranı, dalgakıranı var. Koyun uç tarafında bazı kaya mezarları ve tarihi kalıntılar görülüyor.

Kleopatra Hamamı

Kleopatra Hamamı Koyu içinde batık tarihi hamam kalıntıları var. Rivayete göre bu koyda sıcak su kaynağı bulunmuş ve bu sıcak suyun cilt hastalıklarına iyi geldiği anlaşılmış. Bu nedenle burada Mısır Kraliçesi Kleopatra için bir hamam yapılmış. Hatta Kleopatra’nın güzelliğini buradan aldığı bile söyleniyor.

Göcek mavi yolculuk – Kleopatra Hamamı

Boynuzbükü Koyu

Boynuzbükü doğal dalgakırana sahip bir koy. Denizi berrak ve dalgasız.

Göcek mavi yolculuk – Boynuzbükü Koyu

Yavansu Koyu – Martı Koyu

Koy adını dağdan gelen sudan alıyor. Çünkü bu su sadece hayvanların içebileceği kalitede ve yavan bir tadı var. Koyda deniz kenarında yere işlenmiş bir martı silüeti var. Bu nedenle koya Martı Koyu da deniyor.

Killebükü Koyu

Killebükü Koyu Boynuzbükü ve Taşyaka arasında kalan geniş bir koy. Koyda kilise kalıntıları görülüyor.

Sıralıbük Koyu

Sıralıbük Koyu hem mavi yolculuk turlarının hem de günü birlik tekne turlarının rotasında bulunuyor. Koyda tatlı su kaynağı ile tuzlu su birleşiyor.

Akvaryum Koyu

Domuz Adası ile Tersane Adası arasında kalan ve adını akvaryum gibi olmasından alan koyun en önemli özelliği cam gibi berrak suyu. Bu koy hem mavi yolculuk turlarının hem de günü birlik tekne turlarının rotasında bulunuyor.

Cennet Koyu

Yassıca Adaları’nın hemen batısında bulunan koyun diğer koylar gibi etkileyici bir doğası ve denizi var.

Merdivenli Koyu

Koyda kıyıdan patikayı kullanarak tepedeki köye tırmanabilirsiniz. Bu küçük köyü ziyaret ettiğinizde yöresel ürünler satın alabilirsiniz. Ayrıca koyun çevresindeki doğal mağaraları görebilirsiniz.

Göcek adaları ve koylarında ailemle birlikte yaptığım mavi yolculuk Türkiye’de yapılabilecek en iyi mavi yolculuk rotaları arasında başrol oynar. Eğer sakin, huzurlu, dalgasız, yeşil ve turkuaz rengi mavinin birleşimini görüp yaşayacağınız bir mavi yolculuk rotası arıyorsanız, Göcek mavi yolculuk rotasını kesinlikle tavsiye ederim.