Alanya binlerce yıllık tarihi, Akdeniz ve Anadolu kültürlerinin karışımından oluşan yapısı ile tatilini burada geçirmek isteyenlere sayısız seçenekler sunan bir belde. 100 kilometreyi aşan sahilindeki eşsiz plajlarının yanında Alanya tarihe meraklı olanları da fazlasıyla tatmin edecek kadar çok sayıda antik kenti içinde barındırıyor.

Buranın doğu ve batı eksenindeki antik kentlerin bir kısmı kıyıda, bir kısmı sarp yamaçlarda kurulmuş. Bu kentlerin her biri Pamfilya ile Kilikya bölgelerinin karakteristik özelliklerini yansıtıyor.

Kızılkule

Tarihin babası Herodot’a göre Alanyalılar, Truva Savaşı’ndan (M.Ö 1820) sonra dağılan Truvalılar’ın soyundan gelmiş. Daha sonraki dönemlerde kent Selçuklular’a başkentlik yapmasıyla önem kazanmış.

Anadolu Selçuklu hükümdarlarından 1. Alaaddin Keykubad, Alanya Kalesi’nde hüküm süren ve Hristiyan sülalelerinden olan Kyr Vart’ı 1221 yılında yenilgiye uğratarak kaleyi ele geçirmiş ve kendi adına burada bir saray yaptırmış. Selçuklular başkent Konya’nın yanı sıra Alanya’yı 2. bir başkent ve kışlık merkez olarak kullanarak imar faaliyetlerinde bulunmuşlar. Selçuklu miraslarıyla dolu olan Alanya işte bugün bize Selçuklu atalarımızın anısını böyle yaşatıyor.

Alanya Kalesi

Alanya Kalesi’nden manzara

Alanya gezilecek yerler

Buraya gelişim ise Ayhan Kalafat Turları (World Zera Tour) ile katıldığım Akdeniz gezisinin son gününde oldu. Uzun yıllar önce gelip tanıştığım beldeye bu sefer biraz daha fazla zaman ayırma fırsatı yakalamıştım. Burası benim ve annem için Akdeniz gezisine güzel bir jübile olacak ve gezinin sonuna denk gelmesi nedeniyle de hep aklımızda kalacaktı.

Alanya Kalesi

Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad, Alanya Kalesi’nde hüküm süren ve Hristiyan sülalelerinden olan Kyr Vart’ı 1221 yılında yenilgiye uğratarak kaleyi ele geçirmiş. 83 kulesi olan kalenin sur uzunluğu ise 6,5 km.

Alanya

Alanya Kalesi

Sapadere Kanyonu

Sapadere Kanyonu Sapadere Köyü’nde karstik oluşumlu bir kanyon. Kanyon girişindeki şelalenin döküldüğü yerde yüzmeden, buz gibi sularda yetişen alabalıkların tadına bakmadan dönülmemesi gerektiği konusunda uyarılar var.

Sapadere Kanyonu

Dim Çayı

Kiremitte alabalık yiyip doğanın sesini içinize çekmek için ideal bir yer. Biz ise buranın serin sularının gölgesinde kahvemizi keyifle yudumladık. Siz de akan suların şırıltısında burada saatler geçirebilirsiniz.

Alanya

Dim Çayı

Dim Mağarası

Bu mağaranın 1 milyon yıl yaşında olduğu tahmin ediliyor. 2 ayrı koldan dağın içinde ilerleyen mağaranın kollarından biri 50, diğeri 360 metre uzunluğunda. Sarkıt ve dikitlerden oluşan mağaranın dip kısmında küçük bir göl var. Mağaranın içindeki ortam fantastik film dekorlarını andırıyor. Buranın bir özelliği de Türkiye’nin ziyarete açılan 2. büyük mağarası olması.

Alanya – Dim Mağarası Kaynak:Wikipedia (The original uploader was Emirhanizmir at Türkçe Vikipedi. – Transferred from tr.wikipedia to Commons., CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39864701)

Damlataş Plajı (Kleopatra Plajı)

Efsaneye göre Mısır Kraliçesi Kleopatra, Akdeniz’de çıktığı bir seferde Alanya’da burada denize girmiş. Plaj bu nedenle onun ismiyle anılıyor. Yörenin popüler plajı mavi bayraklı plajlarımız arasında yer alıyor.

Kleopatra Plajı

Damlataş Mağarası

Alanya tarihi yarımadanın batı kıyısındaki mağaranın giriş kısmında 50 metre uzunluğunda bir geçit var. Yüksekliği 15 metreyi bulan geçitten sonra silindirik bir boşluğa geliniyor ve buradan mağaranın tabanına iniliyor. Yarı kristalize kalker içinde bulunan mağaranın sarkıt ve dikitleri 15.000 yılda oluşmuş. Mağara büyüleyici güzelliğinin yanı sıra astım hastalarına iyi gelen havasıyla da ünlü.

Damlataş Mağarası

Ayrıca Alanya ve civarının Türkiye’nin en güzel dalış noktalarına da ev sahipliği yaptığını söylemeden edemeyeceğim.

Alanya’da 2 gece kaldıktan sonra Akdeniz turumuzu da noktaladık. Bir haftalık gezinin son günlerini geçirdiğimiz belde, bizi güzelliklerle uğurladı ve gezimizi keyifli hatırlamamızı sağladı. Ayhan Kalafat’a da beni bu geziye davet ettiği için çok teşekkür ediyorum. Sayesinde ülkemin güzelliklerini keşfetmeye devam ediyor, güzel insanlarla tanışıyor, hem eğleniyor hem de öğreniyorum.