Ölüdeniz; fırtınalı havalarda bile kıpırtısız olan turkuaz rengi suları ve Babadağ’dan atlayan yüzlerce yamaç paraşütü ile tanınıyor. Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir mahalle olan Ölüdeniz, ülkemizi yurt dışında bile turizm cenneti olarak temsil eden, gurur kaynağımız olan bir beldemiz. “Tanrının dünyaya bağışladığı cennet” olarak adlandırılan Ölüdeniz Lagünü, Türkiye’nin en güzel plajları arasında sayılan Belcekız Koyu’nun içinde yer alıyor. Dalgasız turkuaz suları nedeniyle bu ismi alan Ölüdeniz’in 950 hektarlık bölümü Kıdrak Tabiat Parkı olarak belirlenmiş durumda.

oludeniz

Babadağ’dan Ölüdeniz’e yamaç paraşütü ile atlamak muhteşem

Ölüdeniz’e nasıl gidilir?

Fethiye’den kalkan dolmuşlarla Ölüdeniz’e gelebilirsiniz. Fethiye’den çam ağaçlarının içinden geçen yemyeşil yoldan giderken karşınıza birdenbire müthiş bir mavi çıkıveriyor. İşte burası Belcekız Koyu. Koyun içinden uzanan kumsalı yürüdüğünüzdeyse eşsiz Ölüdeniz’i görüyorsunuz. Âdeta büyülü gibi kıpırtısız duran Ölüdeniz’in dibi bembeyaz bir kumla örtülü. Etraftaki çamların gölgesi turkuaz rengi suya düşüyor, kokusu da etrafa yayılıyor.

oludeniz

Belcekız plajı

Belcekız efsanesi

Eski çağlarda buradan geçen gemiler açıkta demirler ve içme suyu almak üzere kıyıya sandalla çıkarlarmış. Bir gün yaşlı bir kaptanın genç, yakışıklı oğlu su almak için koya çıkmış. Burada güzeller güzeli Belcekız’ı görmüş. İkisi de anında birbirine âşık olmuş. Ancak delikanlı suyu alıp dönmek zorunda olduğu için kısa süre içinde gemiye dönmüş ve uzaklaşıp gitmiş.

Belcekız hep kıyıyı, sevgilisini kollamış. Delikanlı da geminin buralardan her geçişinde su almaya gelmiş, sevgilisiyle buluşmuş.

Bir gün gemi buralardan geçerken fırtına çıkmış. Delikanlı babasına burada korunaklı, havuz gibi bir koy olduğunu söylemiş. Babası ise oğlunun sevgilisini görmek uğruna gemiyi parçalamayı göze aldığını sanmış. Dalgalar artarken baba-oğul kavgası da büyümüş. Gemi tam kayalıklara çarpacakken kaptan bir kürek darbesiyle oğlunu denize atmış. Oğlu hemen ölmüş. Ancak kaptan dümene yapışınca gerçekten çarşaf gibi bir koy olduğunu görmüş.

Bu arada kayaların üzerinde sevgilisini bekleyen Belcekız da olayları görüp kendini kayalardan atıp ölmüş.

O günden beri kızın öldüğü yere Belcekız, oğlanın öldüğü yere Ölüdeniz deniyor.

Uluslararası turizm fuarlarında, Türkiye turizm tanıtım programlarında hep Ölüdeniz lagününün görselleri var. Âdeta gururumuz olan lagün, eşsiz güzelliğiyle gerçekten de göz kamaştırıyor.

Ancak hemen lagünle ilgili bir eleştiri yapmak zorundayım. Özellikle yaz aylarındaki aşırı kalabalık olan dönemlerde sularda hiç akıntı olmadığı için buranın koktuğu ve temiz olmadığı konusunda yerli halktan çok eleştiri duydum. Böylesi bir cenneti koruyamazsak vay hâlimize!

Ölüdeniz’de hangi aktiviteler yapılabilir?

oludeniz

Yamaç paraşütü

Pek çok yamaç paraşütü turları var. Ben BlueBays Travel ile çalıştım. Eğer Selçuk Bey’i ararsanız, ( +90 (535) 374 71 01 ) indirim de yapıyor.

Eğer yamaç paraşütü yapmadan sadece manzara izlemek için Babadağ’a çıkmak isterseniz, teleferikle çıkmak iyi bir alternatif olacaktır.

  • Ölüdeniz’e gelmişken su sporları arasında en popüleri olan tüplü dalış yapabilirsiniz. Eğer daha önceden tecrübeniz yoksa ve su altında bir deneme dalışı (discover scuba) yapmak isterseniz, Kelebekler Vadisi’nde bulunan dalış kulüplerinin Ölüdeniz’de direkt satışı yok. Bunun için de BlueBays Travel ile çalışabilirsiniz. Selçuk Bey’i ararsanız ( +90 (535) 374 71 01 ) indirim de yapıyor.
oludeniz

Kelebekler Vadisi eşsiz güzellikte bir yer

Ölüdeniz Otelleri

Bölgede pek çok konaklama imkânı var. Ölüdeniz merkezde konakladıklarımı sizin için listeledim.

Turquoise Hotel

Turquoise Hotel herşey dâhil konseptinde fazlasıyla beğenimi kazanan bir otel. Yemekleri ve animasyonları (özellikle de Venezuelalı dans grubu) oldukça başarılı.

oludeniz

Turquoise Hotel

White Otel

Butik otel konseptiyle oda + kahvaltı veya yarım pansiyon olarak hizmet veren 59 odalı White Otel, hem lokasyonu hem de atmosferiyle oldukça güzel.

oludeniz

White Otel

Majestic Otel

Majestic Otel’de ister oda-kahvaltı, isterseniz yarım pansiyon konaklayabiliyorsunuz. Temiz odaları, güzel havuzu ve dağ manzarasıyla bölgede uygun fiyatlı tercih edilen oteller arasında yer alıyor.

oludeniz

Majestic Otel

Fethiye’ye geldiğimde hep Ölüdeniz’de kalmayı tercih ediyorum. Buradayken ister lagün tarafında, ister Belcekız tarafında yüzeyim, üzerimde süzülen yamaç paraşütlerini seyrederken büyüleniyor ve ülkeme derinden hayran oluyorum.