Muğla’nın şirin ilçesi Datça, Ege ile Akdeniz’in buluşma noktasında yer alıyor. Gökova ve Hisarönü körfezleri arasında birbirinden güzel tam 52 koya sahip olan Datça aklınıza düştüğünde, pırıl pırıl deniz, döneminin en önemli liman kentlerinden birisi olan Knidos Antik Kenti, zengin flora ve fauna, bol oksijen, düşük nem oranı, yılın 300 günü parlayan güneş düşünebilirsiniz.

Datça

Datça, yaşadığım Bodrum’un karşı kıyısından göz kırpıyor bana. Burası hem yanı başımda hem de bir türlü gidemediğim bir yer aslında… ama her yerle tanışmanın bir zamanı var. Benim için de bu zaman J Dive ile mavi yolculuk rotasında geliyor.

Datça

Datça gezilecek yerler

Datça’ya geldiğinizde en ünlü ürünü olan badem ile yapılan pek çok ürün tadabilirsiniz. Kurabiye, kahve, içine badem katılan yemekler derken Datça’da bademli lezzetlerle tanışabilirsiniz. Özellikle da Datça’nın endemik ürünü olan Nurlu Badem bulunca affetmeyin.

Şimdi gelelim Datça gezilecek yerler listesine:

Eski Datça

Buranın ilk yerleşim yerlerinden olan Eski Datça, Çeşme’nin ünlü Alaçatı’sı tadında bir yer. Eski taş evler, ruhu olan kafeler, leziz yemekler sunan restoranlar ile süslü olan yerleşim, Datça’nın en keyifli yeri sayılabilir. Burada bademli kahvenin tadına bakmadan dönmemelisiniz.

Badem kahvesi

Can Yücel Sokak

Guletimizle buraya yanaştığımızda yerli halka Can Yücel Sokak’a nasıl gideceğimi sordum. Bunun üzerine guletin aslında Yeni Datça’ya yanaştığını, eğer Can Yücel Sokak’ına gitmek istiyorsam Yeni Datça’ya 3 km uzaklıkta olan Eski Datça’ya taksi tutarak gidebileceğimi öğrendim. Böylelikle oldukça kısıtlı olan zamanımda hem buranın kalbine inebilmiş hem de Can Yücel’in neden buraya vurulduğunu hissedebilmiştim. Son yıllarını burada geçiren şairin ismi, yaşadığı sokağa verilmişti. Sokak tabelasının yanına da şairin dizeleri sıralanmıştı:

Can Yücel Sokak

En uzak mesafe ne Afrika’dır
Ne Çin,
Ne Hindistan,
Ne Seyyareler,
Ne yıldızlar, geceleri ışıldayan…
En uzak mesafe iki kafa arasındaki mesafedir
Birbirini anlamayan…

Can Yücel Sokak

Taksi şoförü beni Eski Datça’da gezdirirken Can Yücel’in dizelerini içimden tekrarladım durdum. Bir yandan eski taş evlere ve dar sokaklara hayranlıkla bakakaldım.

Datça Plajları

Burada tamı tamına 52 koy var. Ayrıca unutmayalım ki Datça, Türkiye’nin en güzel dalış noktaları arasında sayılıyor. Benim en favori plajlarım ise Aktur ve Akvaryum. Hele Akvaryum yok mu, burası bana gece dalışını bile sevdiren bir yer. Yıllardır dalmama rağmen bir türlü gece dalışını sevemeyen bendeniz bile Akvaryum’da gece tüplü dalış yapıp gezintiye çıkan onlarca ahtapot ve müreni gördükten sonra nasıl bir daha sevemem ki…

Datça plajları – Akvaryum

Diğer ünlü plajlar arasında Kargı Koyu, Ovabükü, Palamütbükü, Kurubük, Hayıtbükü, Kızılbük, Domuzbükü, Gebekum’u sayabiliriz. Herbiri ayrı güzellikte olan bu plajlarda doyasıya yüzebilmek için buradaki gezinize uzun zaman ayırmalısınız.

Mesudiye

Knidos Antik Kenti

Knidos 4.000 yıllık tarihiyle eşsiz değerli bir antik kent. Gezegenlerin hep aynı yörüngede hareket eden yuvarlak cisimler olduğunu bulan ünlü astronom, matematikçi ve filozof Eudoxus, en iyi yontulmuş Çıplak Afrodit Heykeli’ni yapan heykeltıraş Praxiteles, doktor Euryphon, ünlü ressam Polygnotos ve dünyanın 7 harikasından biri olan Mısır’daki İskenderiye Feneri’nin mimarı Sostratos, Knidos’ta yaşamış.

Knidos Antik Kenti

Hızırşah Köyü

Hızırşah, Datça merkeze en yakın köy. Köyde 4. yüzyıldan seramik atölyeleri ve Selçuk Camii dikkat çekiyor.

Reşadiye Köyü

Reşadiye Köyü, bölgenin en eski yerleşim bölgelerinden birisi. İskele Mahallesi’ne 5 km uzaklıkta bulunuyor. Köydeki Mehmet Ali Ağa Konağı dikkat çekiyor.

Datça

Reşadiye Köyü – Olive Farm

Kızlan Köyü

Kızlan Köyü, badem ve zeytin ağaçları ile kaplı bir ovada yer alıyor. Oldukça rüzgâr alan köyde yel değirmenlerini görebilirsiniz.

Mesudiye Köyü

Merkeze 20 km uzaklıkta bulunan Mesudiye Köyü; Hayıtbükü, Ovabük, Kızılbük gibi plajlarıyla çok kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Mesudiye

Datça’da beni en çok Eski Datça etkiledi. Guletin kalkma saati geldiğinde, Memleketim, ne güzelsin, diyerek maviliklere geri döndüm…

Karaköy

Keşfetmeniz dileğiyle…