Mısır’da Nil Deltası’nın batı kenarında yer alan İskenderiye; Asya, Afrika ve Avrupa’yı birbirine bağlayan yolların birleştiği noktada yer alıyor. İskenderiye günümüzde Mısır turu rotalarına dâhil edilen önemli bir turizm, ticaret ve ulaşım merkezi. Antik dönemin 7 harikasından biri olan İskenderiye Feneri ve zamanının en büyüğü olan İskenderiye Kütüphanesi ile tanınıyor. Akdeniz’in muhteşem sahilleri ile çevrili İskenderiye; doğusundaki Rosetta, batısındaki 2. Dünya Savaşı’nın geçtiği tarihi savaş alanı El Alameyn (El-Alamein) ve Marsa Matruh gibi göz alıcı deniz şehirleri ile ziyaretçilerine unutulmaz deneyimler sunuyor.

İskenderiye

Stanley Köprüsü

Stanley Beach

İskenderiye M.Ö 332 yılında Büyük İskender tarafından kurulmuş, adını da kurucusundan almış. İki ana yol, yatay ve dikey olarak kesişiyormuş ve bu kesişim noktası kraliyet bölgesi olarak anılıyormuş. Miletli ünlü şehirci-mimar Hippodamos’un kendi adıyla anılan Hippodamos planına göre inşa edilen kent, bu plan doğrultusunda birbirine paralel ve dik sokaklardan oluşan ızgara tipi bir şehircilik anlayışıyla kurulmuş.

İskenderiye

Timthāl Sa‘ad Zaghlūl Anıtı

İskenderiye’de gezilecek yerler listesi

İskenderiye’ye Mısırlı arkadaşım Nada Ismaili ile gittim. Nada işinden izin aldı, bütün gün beni İskenderiye’de gezdirdi, Mısır misafirperverliğini sonuna kadar hissettirdi. Yaşasın global dostluk!!!

İskenderiye

Arkadaşım Nada Ismaili ile Kayıtbay Kalesi’ndeyiz

Biz bütün gün gezeceğimiz için araçla gitmeyi tercih ettik ama Kahire‘den İskenderiye’ye trenle giderseniz, 2 saat boyunca harika bir yolculuk yapar, Nil Nehri’nin deltasını izlemeye doyamazsınız.

İskenderiye Opera Binası

İskenderiye’ye geldiğinizde Akdeniz’in de etkisiyle farklı bir atmosfer hissediyorsunuz. Kurniş yani Kordon Boyu’nda yürümek keyfinize keyif katıyor.

İskenderiye – Kurniş

Bunun yanı sıra tarihi binaların yanında yükselen şekilsiz binalara hayretle bakıyorsunuz.

İskenderiye

Kurniş’te güzel bir bina

İskenderiye

Gördüğüm en çirkin apartman

İskenderiye’de halkın gittiği yerel restoranlarda yemek isterseniz Abdo Farag Seafood Restaurant muazzam bir deniz ürünleri restoranı. Porsiyonları büyük, lezzetleri süper, fiyatları iyi. İddia ediyorum, yediğim en iyi deniz ürünleri olabilir.

İskenderiye

Mısırlı arkadaşım Nada Ismaili ile Abdo Farag Seafood Restaurant’da deniz ürünlerini tattık

Abdo Farag Seafood Restaurant’ın deniz ürünleri efsane

Patisserie Delices harika bir pastane. Mutlaka tatlılarını deneyin, masa bulabilirseniz dışarıda oturup şehri hissedin.

Patisserie Delices

İskenderiye

Mısırlı Arkadaşım Nada Ismaili ile Patisserie Delices’deyiz

İskenderiye Feneri

Dünyanın bilinen en yüksek deniz feneri olan İskenderiye Feneri, Antik Çağ’da yapılan dünyanın yedi harikası içindeki eserler arasında günlük yaşamda kullanılan tek eser olma özelliğini taşıyor. Beyaz mermerden yapılan fener kaidesiyle beraber 135 metre yükseklikteymiş. Fenerin tepe kısmında tunçtan yapılan ayna geceleri 70 km uzaklıktan, gündüzleri ise 35 km uzaklıktan görülebilme özelliğini taşıyormuş. Fenerin üst bölümü 955 yılında bir depremde yıkılmış. Fırtına sırasında kopan gövde bölümü de 1302 yılındaki depremde yıkılmış. 1477-1479 yıllarında Memluk Sultanı El-Eşref Seyfeddin Kayıtbay, fenerin kalan parçalarını yaptırdığı kalede kullanmış. Günümüze ulaşan kalıntıysa yok.

İskenderiye Kütüphanesi

Antik İskenderiye Kütüphanesi, Büyük İskender’in ölümünden sonra komutan Logus’un savaş sevmeyen oğlu Ptolemaios tarafından M.Ö 3. yüzyılın başlarında kurulmuş. 300 yıl boyunca dünyanın en büyük arşivi olma özelliğini koruyan kütüphane insanlık tarihinin en önemli yapılarından biri kabul ediliyor, kuruluşundan yıkımına kadar da bir gizem barındırıyor.

Modern Mısır’ın İskenderiye Kütüphanesi (Bibliotheca Alexandrina – BA) ise tam bir sanat harikası. Kadim kütüphanenin var olduğu sanılan alana antik kütüphanenin anılması amacıyla 1995-2002 yılları arasında inşa edildi.

İskenderiye

İskenderiye Kütüphanesi

BA sekiz milyon kitaplık raf alanına sahip. Ana okuma odası 20.000 m² alanı kaplıyor. Yapı o kadar etkileyici ki şehir gezilerinin baş rollerinden birini oynuyor.

İskenderiye

İskenderiye Kütüphanesi (Bibliotheca Alexandrina – BA)

Kayıtbay Kalesi

Kayıtbay Kalesi, 1477-1479 yıllarında Memluk Sultanı El-Eşref Seyfeddin Kayıtbay tarafından yaptırılmış.

Kayıtbay Kalesi

Pompey Sütunu

Pompey Sütunu, M.S 298-302 yılları arasında Roma İmparatoru Diocletianus’un onuruna kurulan bir zafer sütunu.

Pompey Sütunu

Kom es-Shoqafa Yer Altı Mezarları

Kom es-Shoqafa Yer Altı Mezarları; İskenderiye mezarları, heykelleri ve firavun cenaze törenlerine ait arkeolojik objeleri içeriyor. Bu yer altı mezarları Roma, Yunan ve Mısır kültürlerini birleştiriyor; bazı heykeller Mısır tarzında olurken Roma kıyafetleri ve saç stili taşırken görülebiliyor.

Catacombs – Kom es-Shoqafa Yer Altı Mezarları

Catacombs – Kom es-Shoqafa Yer Altı Mezarları

Montaza Sarayı

Geniş bahçelerin içinde yer alan ve güzel bir sahil şeridine bakan Montaza Sarayı, 20. yüzyılın başında Kral Faruk’un bir akrabası olan II. Hıdiv Abbas tarafından inşa edilmiş. Saray Türk ve Floransa mimarisini birleştiriyor. Merkez kulesi Floransa’daki Palazzo Vecchio’dan esinlenmiş.

Montaza Sarayı

Saray büyük bir park alanının içinde bulunuyor. Bu parkta Palace Helnan Otel ve alışveriş merkezi de var.

Sarapeum (Serapeion)

Sarapeum (Serapeion), insanlaştırılmış biçimdeki Yer Altı Tanrısı Osiris ve Apis’in özelliklerini birleştiren ve Tanrı Serapis’e (Zeus-Serapis veya Serapis-Helios) adanan bir tapınak.

Roma Tiyatrosu

Şehirde Roma dönemine tarihlenen bir tiyatro var.

İskenderiye Ulusal Müzesi

İskenderiye Ulusal Müzesi, 2003 yılında Hüsnü Mübarek tarafından eski Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğu binasında açıldı.

İskenderiye Ulusal Müzesi

Kraliyet Mücevher Müzesi

Bir sanat ve tarih müzesi olan Kraliyet Mücevher Müzesi, Prenses Fatma Al-Zahra’nın eski sarayında yer alıyor. Müzede Muhammed Ali Hanedanlığı’nın paha biçilmez mücevher ve mücevher koleksiyonu sergileniyor.

Kraliyet Mücevher Müzesi

Sadece saray binasını görmek için bile müzeye gelmeye değer. Müze binasına galoşla giriliyor. Banyo bölümünde cam taban üzerinde yürünüyor.

Kraliyet Mücevher Müzesi

Kraliyet Mücevher Müzesi

Kraliyet Mücevher Müzesi

Sidi Morsi Abu al-Abbas Camii

Abu al-Abbas al-Mursi Camii, 13. yüzyılda Endülüs’ün Murcia bölgesinden gelen Sufi Abul Abbas el-Mursi’ye adanmış.

İskenderiye

Sidi Morsi Abu al-Abbas Camii

Abu Mena

İskenderiye’nin yaklaşık 50 km güneybatısındaki Abu Mena; Geç Antik Mısır’da bir kasaba, manastır kompleksi ve Hristiyan Hac merkeziymiş. Ayakta kalan çok az kalıntısı var ama bölgenin erken Hıristiyanlık dönemindeki yeri nedeniyle önem taşıyor. Abu Mena, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Heracleion

Heracleion (Thonis); İskenderiye yakınlarında, kıyıdan yaklaşık 2,5 uzakta ve 10 metre suyun altında bulunuyor. Truvalı Helen ve Paris‘in, Truva Savaşı’ndan önce burada mahsur kaldığına inanılıyor. Eğer İskenderiye’yi bir de su altından keşfetmek isterseniz, Heracleion‘da scuba dalış yaparak tarihe tanıklık edebilirsiniz.

Mısır turu rotaları içinde farklı bir yere sahip olan İskenderiye, Akdeniz kültürü ve tarihi değerinin etkisiyle ziyaretçilerini mutlu eden bir şehir. Buraya hem tarihi hissetmek hem denizi koklamak hem de deniz ürünlerini tatmak için gelmelisiniz.

İskenderiye

Deniz Meçhul Asker Anıtı

Keşfetmeniz dileğiyle…