İzmir’in ünlü tatil beldesidir Çeşme. Hem sakinlik hem hareketli gece hayatı arayanlara hitap eder. Pırıl pırıl denizinde yüzmeye doyamazsınız. Güneşinin ışığında da enerji depolarsınız. Ne yalan söyleyim, bir İzmirli olarak İzmir’de yaşayanları hep kıskanmışımdır. Bunun bir nedeni de Çeşme’dir. İzmir merkeze sadece 1 saat uzaklıktaki belde, kentin hemen yanı başındaki cennetidir.

İlk çağlarda ismi Cyssus olan Çeşme, M.Ö 1000 yıllarında 12 İyon şehrinden birisi olan Erythrai’nin parlayan iskelesiymiş. Bölge 11. yüzyıl sonunda da büyük Türk denizcisi Çaka Bey ile Türk egemenliğiyle tanışmış.

Ildırı Çeşme

Çeşme – Ildırı

Çeşme gezilecek yerler

Çeşme’ye son gidişim sevgili arkadaşım Jale ile oldu. Gezimizde deniz-kum-güneş üçlüsünü değil buranın keşfini hedeflemiştik. O nedenle havaların henüz çok ısınmamış olması bizim sıcaktan bunalmadan gezmemizi sağladı.

Çeşme Marina

Şimdi Çeşme gezilecek yerler ve Çeşme plajlarına bir bakalım.

Çeşme

Kale’den manzara

Ilıca Plajı

Mübadele zamanında Giritli göçmen ailelerin yerleştiği belde günümüzde gelişmiş bir termal merkez. Plaj olarak da turistlerin gözdesi.

Çeşme

Ilıca Plajı

Çiftlikköy (Pırlanta Plajı)

Çeşme’nin sörf başkenti olan plaj dünyanın dört bir yanından sörfçüleri çekiyor.

Ayayorgi

Ünü bütün Türkiye’ye yayılan beach club’lar gündüzleri plaj, geceleri de gece kulübü olarak hizmet veriyor.

Çeşme Beach Club’ları

 • Before Sunset
 • Paradiso
 • Grande
 • Fun Beach
 • Sole Mare
 • Fly Inn
 • Madeo
 • Tren
 • Kafe Pi
 • Kum Beach

Çeşme Kalesi

II. Bayezid zamanında 1508 yılında yaptırılmış. Çeşme Kalesi’nin önünde Türk Komutanı Kaptan-ı Derya heykeli, içinde Çeşme Müzesi var. Müzede Ildırı antik kentinden elde edilen eserler sergileniyor.

Çeşme

Çeşme Kalesi

Şifne Kaplıcaları

Romatizma, idrar yolu hastalıkları ve egzama gibi hastalıkları iyileştiren kaplıcalar Şifne bölgesinde yer alıyor.

Kervansaray

Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1529 yılında yaptırılan kervansaray, günümüzde otel olarak hizmet veriyor.

Çeşme

Kervansaray

Erythrai Antik Kenti – Ildırı

Burası enginarı, deniz çipurası ve melina balığı ile ünlü. Antik dönemlerde adı Erythrai olan Ildırı’nın adının anlamının Kızıl Kent olduğu sanılıyor.

Erythrai Antik Kenti, Yunan mitolojisine göre Giritli önder Erythros tarafından kurulmuş. Ardından Atina Kralı Kodros soyundan gelen Kleopos/Knopos isimli oikistlerin önderliğinde İyon kolonistlerince büyütülüp geliştirilmiş. Antik çağda 12 İyon devletinin önde gelenlerinden birisi olan Erythrai, Ege’deki önemli liman yerleşimlerinden birisi olmuş.

Antik kalıntılar ücretsiz gezilebiliyor. Aralarında M.Ö 8. yüzyıla tarihlenen yapılar var. M.Ö 3. yüzyıl sonralarında yapıldığı sanılan Akropol’ün kuzey yamaçlarında antik tiyatro toprak altından çıkarılmış. Akropol’ün en yüksek düzlüğünde yapılan araştırmalarda da Athena Tapınağı’na ait kalıntılar bulunmuş. Şehrin etrafının 5 km uzunluğunda surla çevrili olduğu anlaşılmış. Araştırmalarda akropolde M.Ö 6. ve 7. yüzyıldan kalma çanak, çömlek, taş ve topraktan figürler bulunmuş.

Çeşme – Ildırı

Eğer antik şehrin en tepesindeki kilisenin bulunduğu yere çıkarsanız nefis bir manzarayla karşılaşacaksınız. Biz gittik, çok da beğendik. Tırmanışı göze alırsanız yolun sonuna geldiğinizde göreceğiniz manzara bütün yorgunluğunuzu alacak.

Çeşme

Ildırı

Germiyan Köyü

Germiyan Köyü, Çeşme’nin en eski yerleşimlerinden birisi. 250 yıl önce Germiyanoğulları’nın hüküm sürdüğü Kütahya’dan gelen 5 erkek kardeşin soylarını sürdürdüğü Osmanlı köyünde tipik Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan evler var. Çeşme’nin bu tek Türkmen köyü aynı zamanda Türkiye’de Slow Food hareketine katılan ilk köy.

İtalya’da 1986 yılında başlayan 2 akım var: Slow Food (Yavaş Gıda) ve Citta Slow (Yavaş Şehir). Germiyan Köyü de hızlı yemek tüketimine ve hayatın hızlı tüketilmesine karşı başlatılan Slow Food akımına katılan yerleşimlerden biri. Amaçları katkısız gıdalar üretmek ve geleneksel yemekleri yaşatmak. Bunun için de bütün köy halkı seferber olmuş durumda.

Alaçatı

Taş evleri, evlerden sarkan begonvilleri, dillere destan ot festivali, hareketli eğlence hayatı, konsept butik otelleri ve el değmemiş plajları ile göz alan Alaçatı sadece Çeşme’nin değil Türkiye’nin de en ünlü yeri. Denizi hep dalgalı ve rüzgârlı olan yer Türkiye, Avrupa ve Dünya Wind Surf Şampiyonları’na ev sahipliği yapıyor. Alaçatı aynı zamanda yerel lezzetler sunan kafeleri ve restoranları ile de nam salmış bir yer.

Çeşme

Alaçatı

Tüplü Dalış (Scuba)

Çeşme’nin bir özelliği de Türkiye’nin en güzel dalış noktaları arasında sayılıyor olması. Eğer tüplü dalış sporuna meraklıysanız, Çeşme’de dalış yapmadan dönmemelisiniz.

Çeşme

Monem batığı Fotoğraf: Turgay Ali Şanlı

Çeşme Otelleri

Burada konaklama için 2 önerim var:

Eğer ekonomik ve temiz bir otel arıyorsanız Marina’ya yürüme mesafesindeki Yalçın Hotel’de kalabilirsiniz. Güleryüzlü personeli ile size evinize gelmişsiniz hissini veren otelde konakladığınıza memnun kalacaksınız. Özellikle de marina manzarasında yemek yemeyi seveceksiniz.

Yalçın Hotel’den manzara

Eğer bir butik otel arayışındaysanız Alaçatı’daki Alura Butik Otel’i tercih edebilirsiniz. Estetik dokunuşlar ile güzelleştirilen bahçesinde havuzda serinlemek ve kahvenizi yudumlamak sizi aradığınız tatile kavuşturacaktır.

Alura Butik Otel

Çeşme Mutfağı

Buranın 2 ününden bahsetmeden edemeyeceğim: Kumru ve damla sakızı.

Kumru deyince sizin bildiğiniz kuş cinsi kumru değil, simit ekmeği içinde kaşar, salam, sosisle doldurulan kumrudan bahsediyorum. Bir Çeşme klasiği olan kumru yemeden buradan dönerseniz Çeşme’yi görmüş sayılmazsınız. Kumruyu Ilıca’da Kumrucu Şevki’de yemenizi öneririm.

Kumru

Damla sakızlı ürünleri de burada her köşe başında bulabilirsiniz. Damla sakızlı dondurma, damla sakızlı muhallebi, damla sakızı likörü, damla sakızı şarabı derken Çeşme’de damla sakızı ile yapılan çok fazla ürün var.

Çeşme ve Alaçatı’da nerede yemek yenir?

Yemek yiyebileceğiniz önemli yerleri listeledim:

 • Fava, Alaçatı

Ege mutfağı ve deniz ürünleri denemek istiyorsanız doğru adres burası.

 • Ferdi Baba, Alaçatı

Balık restoranı arayanlar buraya gelsin.

 • Köşe Kahve, Alaçatı

Tam merkezde yer alan bir kafe

 • Asma Yaprağı, Alaçatı

Ege yemekleri ile tanınıyor.

 • Eflatun, Alaçatı

Mezeleri efsane.

 • Tektekçi Bar, Alaçatı

Atıştırmalıklar için buraya uğrayın.

 • Petit Coin, Çeşme

Avrupa, Uzakdoğu ve Türk mutfağı çeşitleri denemek için tavsiye ederim.

Çeşme – Petit Coin’de kahve keyfi

 • Hasan Usta, Çeşme

Ev yemekleri yemek istiyorsanız burayı deneyin.

 • Tokmak Hasan, Çeşme

Ev yemekleri yemek istiyorsanız burayı deneyin.

 • Friendly Corner, Çeşme

Et yemekleri ile ünlü.

 • Ferdi Baba, Çeşme

Balık restoranı arayanlar buraya gelsin.

 • Yücel Balık, Çeşme

Balık restoranı arayanlar buraya gelsin.

Çeşme gezim beni oldukça mutlu etti, huzura erdirdi. İzmirliler belki her hafta sonu bu güzellikleri yaşayabiliyor ama benim için burayı az da olsa yaşayabilmek çok güzeldi.

Keşfetmeniz dileğiyle…