Çoğumuz Bodrum’u bitmeyen geceleri ve de eğlence mekanlârı ile tanıyoruz. Bu yazımda ise Bodrum’un trend olacak yeni gastro anlayışından ve Bodrum’a marka değeri katan çok özel mekânlardan bahsedeceğim. Öyleyse gelin, hep birlikte bir Bodrum gastronomi turu yapalım ve ağız tadıyla Bodrum’u tanıyalım.

Bodrum gastronomi turu

Küçük Dünya, Geziyorum Öyleyse Varım, Cruise Prime ve Ibex Adventure Club – Foodrum’da

Bodrum gastronomi turu

Bodrum sürprizlerle dolu bir beldemiz. Yıllardır yaşıyor olmama rağmen çoğu yerini ben bile bilmiyorum. Eğer siz de Bodrum’u yeniden keşfetmek için destek arıyor ve organize turlara katılmak istiyorsanız, Ibex Adventure Club ve Cruise Prime işbirliği ile düzenlenecek olan turları öneririm.

Cruise Prime
https://www.cruiseprime.com/
+90 (506) 729-3589
✉️ info@cruiseprime.com

IBEX ADVENTURE CLUB “Kudu Travel Agency”
https://www.ibextravel.com.tr/
+90 (533) 515-3085
✉️ hello@ibextravel.com.tr

Kişiye özel turlar düzenleyen Ibex Adventure Club’ın sahibi arkadaşım Deniz Kılıç dünyanın her yerine nehir turu düzenleyen Cruise Prime acentesi ve Geziyorum Öyleyse Varım blogunu yazan Sema’dan oluşan grubumuza unutulmayacak bir Bodrum gastronomi turu yaptırdı. Bu turda Bodrum’da kahvaltı edip çok özel mekânlarda tadım yapmakla kalmadık, gün batımında hazırlanan sürpriz masalarda krallara/kraliçelere layık bir şarap tadımı da yaptık. Artık bizler de Bodrum’un trend olacak yeni gastro anlayışından, Bodrum‘a marka değeri katan çok özel mekânlardan ve de kimseciklerin bilmediği özel manzara noktalarından haberdarız.

Ibex Adventure Club ile Bodrum gastronomi turu

Gelin, şimdi marka değeri olan mekânları birlikte tanıyalım.

Foodrum

Foodrum çok özel bir yer. Çünkü burası Bodrum’un ilk ve tek gastronomi eğitimi merkezi. Eğitim programları, yemek atölyeleri, tadım aktiviteleri, kişiye özel restoran konsepti, catering, kafe ve restoranlara danışmanlık hizmetleri, yemek fotoğrafçılığı ve styling, mutfak kiralama gibi aklınıza gelen tüm lezzetli konularda Pelin Dumanlı’nın kurduğu merkezden destek alabilirsiniz.

Bodrum gastronomi turu

Foodrum

Katıldığımız atölye ve yemek tadımı oldukça bilgilendirici ve eğlenceliydi. Mesela artık balığın toplam 3 dakikada mühürlenip fırınlanarak tabağa gelmesi gerektiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Eğer siz de mutfağa meraklıysanız Pelin Şef ile bu deneyimi yaşamanızı şiddetle tavsiye ederim.

Adres: Adliye Cad. Forsa İş Merkezi No:1 A2 Bodrum (0533) 370 3824

Bodrum gastronomi turu – Foodrum

Ekşi Maya Bodrum Ekmek Fırını

2015 yılından beri faaliyet gösteren Ekşi Maya Bodrum profesyonel ekibi ve uzman yönetim kadrosu ile rakiplerinden sıyrılıyor. Şadi Bey’in mekânında tüm ürünlerde naturel, saf ve kaliteli maya kullanılıyor. İnsana ve çevreye yararlı, katkı maddesi içermeyen, kaynağını doğadan alan ve hijyenik koşullarda üretim sağlayan işletme geniş ürün yelpazesiyle de büyük ilgi topluyor. Yediğim en lezzetli ekmeklerin buradan aldıklarım olduğunu da söylemeliyim. Özellikle cevizli ekmeğine bayılacaksınız. Ancak sınırlı sayıda üretim yapılıyor. 1 gün önce arayıp ekmeğinizi ayırtmanızda fayda var.

Adres: Konacık Mahallesi, Adliye Caddesi Adalet iş Merkezi No:17A/6, 48470 Bodrum (0533) 308 3861

Bodrum gastronomi turu

Ekşi Maya Bodrum

Pablo Bira

Mustafa Yavaş’ın kurduğu Pablo Bira, Türkiye’de kraft bira kültürünü yaygınlaştırmak ve nitelikli kraft bira üretimi gerçekleştirmek amacıyla 2017 yılından beri faaliyet gösteriyor. Üretimin sürekli devam ettiği imalathanede kullanılan hammadde çeşidinden uygulanan yöntemlere kadar her aşamada kraft bakış açısına sadık kalınıyor. Böylelikle raflarda yerini alan her şişe özgün ruhunu koruyor. Fabrikada tadım yapılmıyor. Eğer bu özel kraft biraları tatmak isterseniz Pablo’nun Müskebi’deki beach club’ına gitmeniz gerekiyor.

Adres: Konacık Mah. Gazi Mustafa Akça Sok. No:2/3 Bodrum (0252) 316 2237

Pab Bodrum

Pab Bodrum ise Mustafa Yavaş’ın kurduğu Pablo Bira’nın Müskebi’deki mekânı. Oldukça keyifli bir beach club. Çimenlerin üzerinde güneşlenebilir, bütün günü geçirirken kraft bira eşliğinde özel lezzetleri tadabilirsiniz.

Adres: Müskebi Mahallesi Müskebi Caddesi No:194 Bodrum (0542) 375 7299

Bodrum gastronomi turu – Pablo Bira’nın özel lezzetlerinden balık ekmek

Garova Bağları

Garova Bağları, Garova denilen bir bölgede bulunuyor. Etrafı dağlarla çevrili bir ova olan ve etrafındaki dağların eteklerinde 11 köyü bulunan bu yörenin adı aslında Karaova. Ancak zaman içinde isim söylenirken aradaki bir harf yutulmuş ve Garova olarak telaffuz edilmiş.

Bodrum gastronomi turu – Garova Bağları

Mehmet Vuran’ın 2016 yılında kurduğu Garova Bağları, Türkiye’nin tek çiftlik şaraphanesi. Aile çiftçilikle geçiniyor. Şaraphane bu çiftliğin bir parçası. Şarabınızı yudumlarken önünüzde uzanan yemyeşil bağlara bakıyor, horozların ötüşüne kuş cıvıltılarının karışmasına tanıklık ediyorsunuz. Bir yanda da köyün huzuru sizi sarıp sarmalıyor. Garova’nın müthiş bir enerjisi var!

Adres: Pınarlıbelen, Karanlık Sok., 48440 Bodrum (0532) 552 5827

Garova Bağları mahzen

İki Sandal Geleneksel Meyhane

İddia ediyorum ki İki Sandal Geleneksel Meyhane, Türkiye’nin en başarılı 10 meyhanesi arasına girer. Osmanlı saray mutfağı mezelerinden Ege’nin zeytinyağlı mezelerine kadar onlarca çeşit mezeyi sunan meyhanede her mezenin lezzeti akıllara ziyan. Manzaraya zaten diyecek bir şey yok. Zira Kumbahçe ayaklarınızın altında.

Bodrum gastronomi turu

İki Sandal Geleneksel Meyhane

Soğuk mezelerin tümü özenle hazırlanıyor. Ara sıcaklarda da sakatat öne çıkıyor. Boşuna değil, burası Vedat Milör’den bile tam puan aldı. Ayrıca 2024 MICHELIN rehberinde yer aldı. Bence siz de denemelisiniz.

Adres: Kumbahçe Mah. Cumhuriyet Cad. No:183 Bodrum (0252) 367 1444

Küçük Dünya, Cruise Prime ve Ibex Adventure Club – İki Sandal Geleneksel Meyhane’de

Umarım bize keyif veren bu mekânlar size de keyif verir. Bodrum’a geldiğinizde bir Bodrum gastronomi turu yapmayı ve bu markalardaki tatları denemeden geçmeyin.