Türkiye’nin ilk Cittaslow yani Sakin Şehri Seferihisar, İzmir’in 44 km güneyinde yer alıyor. 49 kilometrelik sahil şeridi, jeotermal kaynakları, markalaşmış satsuma mandalinası ve diğer yerel ürünleriyle Seferihisar ilçesi, Ege’nin az keşfedilmiş sığınakları arasında yer alıyor.

Seferihisar 28 Kasım 2009’da uluslararası bir ağ olan Cittaslow yani Sakin Kentler Birliği’ne üye oldu. Cittaslow 1999 yılında İtalya’da kurulmuş olan bir belediyeler birliği. Birliğe üye olmak isteyen kentler birliğin düzenlediği kriterler üzerinden değerlendiriliyor. Gerçi köylü teyzelerim Seferihisar’ın artık Cittaslow üyeliğini kaybetmek üzere olduğunu söylüyorlar. Çünkü özellikle pazar günleri kurulan organik pazar nedeniyle burası artık yavaş yaşanmıyor, aksine adeta ana-baba gününe dönmüş durumda.

Seferihisar gezilecek yerler

Hep yollarda olunca İzmirli eski dostlarımı biraz ihmal ettim ama onlar sağolsun benim İzmir’e ayak bastığım gün için nefis bir Seferihisar – Sığacık – Teos organizasyonu yaptılar. Bu sayede görüşemediğimiz günlerin de acısını çıkarmış olduk :-) .

Arkadaşlarımla buraya geldiğimizde günümüze Köylüm Kahvaltı’da buluşarak başladık. Mis kokulu ağaçların altında serpme kahvaltımızı yaptık. Yeterince kilo aldığımıza emin olur olmaz da Teos’a yollandık :-) .

Seferihisar gezi rehberi – Köylüm Kahvaltı’da serpme kahvaltı keyfi

Hadi gelin Seferihisar gezilecek yerler listemize bakalım:

Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti, Seferihisar ilçesinin en eski yerleşim yeri. M.Ö 1000 yıllarında Akalı komutan Athamas tarafından bir İyon kolonisi olarak kurulmuş. Pers, Lidya, ardından yine Pers yönetiminde kalan Teos, İyonlar’la birlikte bağımsızlığını kazanmış. Ticarette önemli bir yer hâline gelmiş. Uzun lafın kısası, yörenin 3.000 yıllık tarihi var.

Seferihisar

Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti’nin bilinen en büyük özelliklerinden birisi de dönemin sanatçılarının burada yaşamış olması. Tarihte ilk Aktörler Sendikası Teos’ta kurulmuş.

Seferihisar

Seferihisar – Teos

Dionysos Tapınağı

Teos’taki en önemli antik eser, Şarap ve Bereket Tanrısı Dionysos adına yapılan antik dünyanın en büyük Dionysos Tapınağı. Teos’un koruyucu tanrısı Dionysos adına yapılan tapınak, batı kesimindeki duvarların içine kurulmuş. Teos’taki diğer önemli kalıntılar ise agora, tiyatro, o dönemlerde müzik dinlenilen odeon, surlar ve liman kalıntıları.

Seferihisar

Dionysos Tapınağı

Sığacık Kalesi

Seferihisar ilçesinin Sığacık mahallesinde görülmesi gereken yer ise Sığacık Kalesi. Kalenin Selçuklular döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Rodos seferine hazırlanan Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle donanma komutanı Parlak Mustafa Paşa tarafından son halini almış. Surların yapımında Teos antik kentinin taşları kullanılmış.

Sığacık Kalesi’nden manzara

Sığacık Kalesi bir yerleşim yerini savunmaktan çok bir deniz üssü olarak hizmet vermiş. Daha sonraları ise gümrük kontrol merkezi olarak kullanılmış. Kalenin içinde surları ve 2 kulesinden başka Süleyman Han Camii, hamam ve mescit var.

Organik Sığacık Pazarı

Sığacık’ta kale içinde pazar günleri Organik Sığacık Pazarı kuruluyor. Türkiye’nin en gözde pazarlarından birisi olan pazarın en önemli özelliği sadece Seferihisar’da üretilen ürünlerin burada satılması. Halden mal girişinin yasak olduğu ve yöre halkının el emeği ürünlerini sattığı pazarda sarmalar, dolmalar, baklavalar, kurabiyeler, börekler, reçeller, salçalar var. Her birini tadarak yürürken akşam yemeğimiz için midemizde pek yer bırakmadık diyebilirim. Mis kokulu sabunlar, el yapımı örtüler de burada sergilenen ürünler arasında sayılabilir.

Seferihisar – Organik Sığacık Pazarı

Kale içinden çıkıp deniz kenarında teknelerde kahve içmek de Sığacık’ta yaşanması gereken keyiflerden. Hele bir gün batımı var ki bakmaya doyum olmuyor.

Sığacık sahili

Bölgenin bir özelliği de Türkiye’nin en güzel dalış noktaları arasında sayılıyor olması. Benim gibi tüplü dalış sporuna gönül verenler, burada yaptıklara dalışlara doyamıyor.

Lego Hill Fotoğraf: Volkan Dikmen

Buraya kadar gelmişken Liman Restaurant’ta mezelerin ve balıkların tadına bakmadan dönmemelisiniz.

Seferihisar, güzel memleketim İzmir’imin güzel ilçelerinden birisi. Küçücük olmasına bakmayın, ziyaretçilerine dolu dolu yaşatıyor herşeyi. Burası tarihiyle, deniziyle, sımsıcacık insanıyla gidilip görülmesi gereken bir yer.