Türkiye’nin ilk Cittaslow yani Sakin Şehri olan Seferihisar, İzmir’in 44 km güneyinde yer alıyor. 49 kilometrelik sahil şeridi, jeotermal kaynakları, markalaşmış satsuma mandalinası ve diğer yerel ürünleriyle Seferihisar ilçesi, Ege’nin az keşfedilmiş sığınakları arasında yer alıyor. İlçenin en eski yerleşim yeri olan Teos Antik Kenti, Dionysos adına yapılan antik dünyanın en büyük Dionysos Tapınağı’na ev sahipliği yapıyor.

Sığacık Limanı

Seferihisar 28 Kasım 2009’da uluslararası bir ağ olan Cittaslow yani Sakin Kentler Birliği’ne üye oldu. Cittaslow 1999 yılında İtalya’da kurulan bir belediyeler birliği. Birliğe üye olmak isteyen kentler birliğin düzenlediği kriterler üzerinden değerlendiriliyor. Gerçi köylü teyzelerim Seferihisar’ın artık Cittaslow üyeliğini kaybetmek üzere olduğunu söylüyorlar. Çünkü özellikle pazar günleri kurulan organik pazar nedeniyle burası artık yavaş yaşanmıyor, aksine âdeta ana-baba gününe dönmüş durumda.

Seferihisar’da gezilecek yerler listesi

Hep yollarda olunca İzmirli eski dostlarımı biraz ihmal ettim. Ancak onlar sağolsun, benim İzmir‘e ayak bastığım gün için nefis bir Seferihisar – Sığacık – Teos organizasyonu yaptılar. Bu sayede görüşemediğimiz günlerin de acısını çıkarmış olduk.

Arkadaşlarımla buraya geldiğimizde günümüze Köylüm Kahvaltı’da buluşarak başladık. Mis kokulu ağaçların altında serpme kahvaltımızı yaptık. Yeterince kilo aldığımıza emin olur olmaz da Teos Antik Kenti’ne doğru yola çıktık.

Seferihisar

Seferihisar – Köylüm Kahvaltı’da serpme kahvaltı keyfi

Hadi gelin, Seferihisar gezilecek yerler listemize bakalım:

Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti, Seferihisar ilçesinin en eski yerleşim yeri. Kuruluşu M.Ö 1000 yıllarına dayanıyor. Mitolojiye göre Zeus ile Semele çiftinin oğulları olan Şarap Tanrısı Dionysos‘un oğlu Athamas tarafından kurulduğu iddia ediliyor.

Teos Antik Kenti

Pers, Lidya, ardından yine Pers yönetiminde kalan Teos, İonlar’la birlikte bağımsızlığını kazanmış, ticarette önemli bir yer hâline gelmiş.

Teos Antik Kenti

Teos asıl ününü Dionysos Sanatçılar Birliği ile yapmış. Dönemin sanatçıları burada yaşamış, sanatçılar bu birlik sayesinde birçok ayrıcalık elde etmiş, hatta siyasal alanda kentle eşit konuma gelmiş.

Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti – Odeon

Teos’taki en önemli antik eser, Şarap ve Bereket Tanrısı Dionysos adına yapılan antik dünyanın en büyük Dionysos Tapınağı. Teos’un koruyucu tanrısı Dionysos adına yapılan tapınak, batı kesimindeki duvarların içine kurulmuş. Teos’taki diğer önemli kalıntılar ise agora, tiyatro, o dönemlerde müzik dinlenilen odeon, surlar ve liman kalıntıları.

Teos Antik Kenti – Dionysos Tapınağı

Sığacık Kalesi

Seferihisar ilçesinin Sığacık mahallesinde görülmesi gereken yer ise Sığacık Kalesi. Kalenin Selçuklular döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Rodos seferine hazırlanan Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle donanma komutanı Parlak Mustafa Paşa tarafından son hâlini almış. Surların yapımında Teos Antik Kenti’nin taşları kullanılmış.

Sığacık Kalesi’nden manzara

Sığacık Kalesi bir yerleşim yerini savunmaktan çok bir deniz üssü olarak hizmet vermiş. Daha sonraları ise gümrük kontrol merkezi olarak kullanılmış. Kalenin içinde surları ve 2 kulesinden başka Süleyman Han Camii, hamam ve mescit var.

Organik Sığacık Pazarı

Sığacık’ta kale içinde pazar günleri Organik Sığacık Pazarı kuruluyor. Türkiye’nin en gözde pazarlarından birisi olan pazarın en önemli özelliği sadece Seferihisar’da üretilen ürünlerin burada satılması. Halden mal girişinin yasak olduğu ve yöre halkının el emeği ürünlerini sattığı pazarda sarmalar, dolmalar, baklavalar, kurabiyeler, börekler, reçeller, salçalar var. Her birini tadarak yürürken akşam yemeğimiz için midemizde pek yer bırakmadık diyebilirim. Mis kokulu sabunlar, el yapımı örtüler de burada sergilenen ürünler arasında sayılabilir.

Seferihisar

Seferihisar – Organik Sığacık Pazarı

Kale içinden çıkıp deniz kenarında teknelerde kahve içmek de Sığacık’ta yaşanması gereken keyiflerden. Hele bir gün batımı var ki bakmaya doyum olmuyor.

Seferihisar

Bölgenin bir özelliği de Türkiye’nin en güzel dalış noktaları arasında sayılıyor olması. Benim gibi tüplü dalış sporuna gönül verenler burada yaptıklara dalışlara doyamıyor.

Lego Hill Fotoğraf: Volkan Dikmen

Buraya kadar gelmişken Liman Restaurant’ta mezelerin ve balıkların tadına bakmadan dönmemelisiniz.

Seferihisar, güzel memleketim İzmir’imin güzel ilçelerinden biri. Küçücük olmasına bakmayın, ziyaretçilerine dolu dolu yaşatıyor. Burası tarihiyle, deniziyle, sımsıcacık insanıyla gidilip görülmesi gereken bir yer.

Keşfetmeniz dileğiyle…