Denizli’nin Çal ilçesi, tarihi binlerce yıl öncesine dayanan bir bağcılık bölgesi. Burası günümüzde de adını üzüm bağları, Çal Bağ Yolu ve şarapçılık ile duyuruyor. Yörenin özel bir üzüm türü bile var: Çal Karası. Buradaki üreticiler bölgenin üzümü Çal Karası, Öküzgözü, Kalecik Karası, Narince, Boğazkere gibi yerli üzümleri şaraplarında kullandıkları gibi Chardonnay, Sauvignon Blanc, Cabernet Sauvignon, Merlot gibi uluslararası asil üzümlerden de teruarı yansıtan leziz ve samimi şaraplar üretiyor.

Antik Çağ’da ismi Mossyna olan Çal ilçesi, 700-1.200 metre rakımda 1.500 km²’lik bir alana yayılıyor. Bölgede farklı mikroklimalar var. Ayrıca toprak şarap üzümleri yetiştirmeye çok uygun. Şarapçılıkta çoğunlukla kuru (sulamasız) tarım yapılıyor, böylece bağların kökleri daha derine iniyor ve daha çok mineral çekiyor.

Çal ilçesi için Türkiye’nin şaraplık üzüm cenneti demek çok doğru bir tespit olacaktır. Çünkü Türkiye’de üretilen şaraplık üzümün % 19’u, şarabın ise % 38’i Çal’dan geliyor. Zaten Çal’a geldiğinizde bölgenin doğal bitki örtüsünün bağ olduğunu hemen anlıyorsunuz.

Çal Bağ Yolu

Çal Bağ Yolu ise adını yeni yeni duyurmaya başlayan dev bir proje. Şu anda sadece 4 şaraphane bu yola dâhil ama zaman içinde bu sayının artacağı da kesin. Bu proje sayesinde Denizli’nin önoturizm yani şarap ve bağ turizmi merkezi hâline getirilmesi hedefleniyor.

Kuzubağ

Buranın pazarlama danışmanlığını Seray Kocaemre yürütüyor. 10 yıldan fazla şarap ve pazarlama tecrübesi ile şarap üreticilerine ve şarap odaklı projelere katma değer sağlıyor.

Çal Bağ Yolu nerede? Çal Bağ Yolu’na nasıl gidilir?

Çal ilçesi, Denizli merkeze 43 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Eğer buraya organize turlara katılarak gelmek isterseniz kişiye özel turlar düzenleyen Ibex Adventure Club ile iletişime geçebilirsiniz.

IBEX ADVENTURE CLUB “Kudu Travel Agency”
https://www.ibextravel.com.tr/
 +90 (533) 515-3085 
✉️  hello@ibextravel.com.tr

Çal Bağ Yolu

Çal Bağ Yolu – Şaraphaneler

Burası binlerce yıllık tarihe sahip olan bölgenin potansiyelini kültürüyle, gastronomisiyle, doğal güzellikleriyle ve de bağçılık ve şarap üretimiyle gün yüzüne çıkarmak üzere kurulan bir önoturizm rotası. Yeni oluşturulan bir rota olmasına rağmen kısa süre içinde adını çok fazla duyuracak bir rota olacak gibi görünüyor.

Çal Bağ Yolu

Çal Bağ Yolu haritası

Buradaki şaraphaneler de bunlar:

Erdel

Erdel, 2005 yılında Çal’ın Hançalar Köyü’nde kurulan bir şaraphane. İsmini Büyük Menderes havzasındaki bölgeden alıyor. Sahibi Halil Kuzu 240 dönüm bağında yaptığı yatırımlarla köyünü kalkındırmayı, gençlere iş olanakları yaratmayı hedefliyor.

Erdel’de yazın açık havada, kışın kapalı mekânda soba başında tadım yapılıyor.

Erdel

Küp

Küp 1959 yılından beri şarap üretimi yapan bir şaraphane. 1965 yılından beri de seri üretim yapıyor. “Şapkacı Hasan” lakabıyla tanınan Hasan Altıntaş evinin arka bahçesinde Roma dönemine tarihlenen küpler bulunca ilk şaraplarını bu küplerde üretmiş, sonra da şaraphanesine bu ismi vermiş. Yaklaşık 8.000 dönüm bağ günümüzde modern bir şarap üretim tesisine sahip. Eski şaraphanenin de müzeye döndürülme çalışması var.

Küp

Kuzubağ

Çal Bağ Yolu bölgesinin en yeni şaraphanelerinden biri olan Kuzubağ 500 dönüm bağ alanına sahip. Salih ve Aslı Kuzu öncülüğünde Hançalar Köyü’nde kurulan Kuzubağ, hem modern hem klasik hem yenilikçi hem geleneksel bir aile şaraphanesi.

Kuzubağ

Kuzubağ’da Çökelez Dağı’nı izleyerek tadım yapabiliyor, eşlikçilerini yiyebiliyorsunuz.

Kuzubağ

Lermonos

Fizik tedavi uzmanı Prof. Dr. Hürriyet Yılmaz 300 dönüm bağında şarap üretimi yapıyor. Hürriyet Yılmaz, Çal Bağ Yolu projesinin hayata geçirilmesine de büyük katkı sağladı.

Çal Bağ Yolu

Lermonos

20 yıl önce bölgeye yaptığı bağ yatırımları ile şarap dünyasına adım atan Hürriyet Yılmaz, 2021’de bölgenin en eski şaraphanesini restore ederek üretime başladı. Adını Anadolu kültü Güneş Tanrı Apollon Lermonos’tan alan şaraphane, şarabın birleştirici gücüne inanıyor. Bir elini toprağa, bağa emek verenlere, diğerini ise şarabı yudumlayanlara uzatıyor. Çal Bağ Yolu ziyaretinizde Lermonos’un rustik taş binasında Lermonos’un hikâyesini anlatacak uzman bir ekip ile tadım yapabilir, Çökelez manzarası eşliğinde şaraplarınızı özel peynirlerle eşleştirebilir ya da keyifli bir yemek deneyimi yaşayabilirsiniz.

Çal Bağ Yolu

Lermonos

Ezel Şarapçılık

Aslında Ezel Şarapçılık henüz projenin içine dâhil olmadı ama katılacağını umut ederek bu listeye ilave ettim.

Ezel Şarapçılık, Mehmet Atılsın tarafından hobi olarak kuruldu. İsmini Nuriye ve Mehmet Atılsın çiftinin kızları Ezgi ve Elif’ten alıyor. Burası bir aile işletmesi olarak gıda mühendisi Ezgi Atılsın Korkmaz tarafından yönetiliyor.

Ezel Şarapçılık

Ezel Şarapçılık’ta şarap tadımı yapılıyor.

Ezel Şarapçılık

Yakın zamanda Denizli‘deki Çal Bağ Yolu adını sıklıkla duyacağınıza eminim. Bu önoturizm merkezi misafir etmek üzere sizleri de bekliyor.

Keşfetmeniz dileğiyle…