Ege Bölgesi’nin mütevazı şehri Muğla, kendisi küçük ama beldelerinin şanı büyük bir ilimiz. Ülkemizde tatil cenneti olarak adını duyuran Bodrum, Marmaris, Fethiye, Dalyan ilçeleri Muğla il sınırları içinde bulunuyor. Şehir merkezi deniz kenarında olmayan Muğla, bu beldeleriyle deniz tutkusunu da doyasıya yaşatmayı başarıyor.

Antik Çağ’da Halikarnassos kentinde doğan ve “Tarihin Babası” olarak bilinen Herodot’un heykeli

Buraya yolunuz düştüğünde halkın kendi arasındaki konuşmalarına kulak kabartın. Muğla ağzı, Ege Bölgesi’ndeki konuşma tarzının şirin bir örneğini temsil ediyor. Nedipdurun (ne yapıyorsun) gibi kelimelerle tanışacak, pazar günlerinin geleneksel börek guydurma (börek yapma) etkinliğine tanıklık edeceksiniz.

Muğla gezilecek yerler

Muğla şehir merkezini rahatlıkla yürüyerek gezilebilirsiniz. Denize girmek istiyorsanız en yakınındaki Akyaka’ya, doğayla baş başa kalmak istiyorsanız Karabağlar Yaylası’na, yürüyüş yapmak istiyorsanız Ula Göleti’ne gidebilir ya da soluğu tatil cennetleri Bodrum, Marmaris, Datça, Fethiye, Dalyan’da alabilirsiniz.

Muğla

Akyaka Azmak

Muğla’yı arkadaşım Dr. Sibel Eşmelioğlu ile gezdim. Sibel sağ olsun, beni hem şehirde dolaştırdı hem de Akyaka’ya gün batımına götürdü. Sayesinde harika bir hafta sonu geçirdim.

Kurşunlu Camii

Kurşunlu Camii, 1493 yılında Menteşe beylerinden Esseyyid Şucâeddîn Bey tarafından yaptırılmış. 1853 yılındaki restorasyonda caminin kubbesi kurşunla kaplanmış. Caminin içindeki Kâbe ve yelkenli gemi resimleri görülmeye değer.

Muğla

Kurşunlu Camii

Ulu Camii

Muğla Ulu Camii, 1334 yılında Menteşe beylerinden İbrahim Bey tarafından yaptırılmış. Tabakhane semtinde bulunan Ulu Camii şehrinin en eski yapısı.

Muğla

Ulu Camii

Konakaltı Camii

Konakaltı Camii 1829 yılında Abdi Ağa tarafından mescid olarak inşa ettirilmiş. Zorbaz Hacı Mehmed Ağa 1863 yılında camiyi yıktırıp yeniden yaptırmış.

Muğla

Konakaltı Camii

Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi

Konakaltı Hanı 19. yüzyılda tüccarların konaklaması amacıyla yapılmış. Günümüzde Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Eğitim, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün takibinde kültürel ve sosyal faaliyetler için kullanılıyor.

Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi

Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi

Muğla Müzesi

Muğla Müzesi eski cezaevi binasında hizmet veriyor. Stratonikeia, Lagina, Cedrae buluntuları sergileniyor. Müze oldukça küçük ve ücretsiz geziliyor.

Muğla Müzesi

Muğla Müzesi

Tarihi Muğla Evleri

Tarihi Muğla evlerinin bir kısmı restorasyondan geçirilmiş ama bir kısmı da ne yazık ki oldukça bakımsız.

Muğla

Bu ev TMMOB Mimarlar Odası Muğla Temsilciliği tarafından en iyi korunan ve yaşatılan Muğla evi seçildi

Apostol Hanı

Apostol Hanı’nın 1850-1870 yıllarında yapıldığı sanılıyor. Merkezde olan 13 handan biriymiş ve bir dönem Muğla’da yaşayan Rumlar’ın sahip olduğu tek hanmış.

Apostol Hanı

Saburhane

Saburhane 19. yüzyılda şehrin doğusunda kurulan bir Rum mahallesi. Sivil mimarlık örneği yapıları, hanları, meydanı, camisiyle özel bir mahalle örneği sunuyor.

Saburhane

Mabolla Kalesi

Asar Tepe (Masadağ – Mabolla Kalesi) M.Ö 5. yüzyıla tarihleniyor.

Asar Tepe (Masadağ – Mabolla Kalesi)

Saat Kulesi

Saat Kulesi, 1895 yılında Muğla şehrinin ilk belediye başkanı Hacı Kadızade Süleyman Efendi ve eşi Pembe Ana tarafından Rum usta Filvarus’a yaptırılmış.

Saat Kulesi

Şeyh Bedrettin Camii

Şeyh Bedrettin Camii 1565 yılında Ulemadan Şeyh Bedrettin tarafından yaptırılmış, sonrasında pek çok kez restorasyon geçirmiş. İsmini aldığı Şeyh Bedrettin’in mezarı burada bulunuyor.

Şeyh Camii

Arasta

Muğla merkezde bulunan arasta oldukça otantik bir çarşı bölgesi.

Muğla

Muğla – Arasta

Zahire Pazarı

Zahire Pazarı eskiden zahire (depolanmış tahıl) satılan bir pazar alanıymış. Günümüzde hediyelik eşyalar satılıyor.

Zahire Pazarı

Yağcılar Hanı

Yağcılar Hanı’nın yapımı 1493 yılına tarihleniyor. Burada yağhaneler bulunuyormuş.

Yağcılar Hanı

Pazar Camii

Pazar Camii 19. yüzyıl Osmanlı dönemine tarihleniyor.

Pazar Camii

Ula Göleti

Ula Göleti piknik ve yürüyüş yapmak için ideal bir yer. Burada çam ağaçlarını koklayarak yürürken huzur doluyorsunuz.

Ula Göleti

Karabağlar Yaylası

Muğla turu yaparken konaklamak için Karabağlar Yaylası’nı seçebilirsiniz. Adının yayla olduğuna bakmayın, burası aslında yayla havasına sahip olup yayla olmayan bir yer. 1950’lerde sayfiye yeri olarak kullanıldı, serin olduğu için yayla dendi, günümüzde de yaz-kış oturmak üzere kullanılıyor. Şehir merkezine 15 dakika mesafede olan Yayla, mis gibi havası ile oldukça popüler bir yer.

Yayla’da konaklamak isterseniz Moğla Taşhan oldukça hoş bir butik otel. Keyifli bir bahçesi, bahçesinde meyve ağaçları, güzel bir havuzu var. Otelin bahçesinde düğün organizasyonları da yapılıyor.

Moğla Taşhan

Moğla Taşhan’ın rustik tasarımlı odaları insanın içini ısıtıyor. Ben de burada konakladım. Misafirperver otel sahibi ve personeli sayesinde oldukça keyifli bir hafta sonu geçirdim.

Moğla Taşhan – Odalar

Milas

Mütevazı Muğla ilinin mütevazı ilçesi Milas, aslında oldukça önemli bir yer. Karia’ya ve Menteşeoğulları Beyliği’ne başkentlik yapmış. Sınırları içinde tam 27 antik kente ev sahipliği yapıyor. Milas Uzunyuva Anıt Mezarı ve Müze Kompleksi içinde Milas Konağı (Emin Ağa Konağı), Tanıtım ve Karşılama Merkezi, Milas Halı Müzesi, Hekatomneion Kutsal Alanı ve Hekatomnos Anıt Mezarı yer alıyor. Anıt mezar ve kutsal alanı UNESCO Dünya Mirası Geçici listesinde bulunuyor. Menteşeoğulları Beyliği’ne başkentlik yapan Beçin Kalesi de UNESCO Dünya Mirası Geçici listesinde bulunuyor.

Hekatomnos Anıt Mezarı, Milas

Akyaka

Ula ilçesine bağlı olan Akyaka, bir yanında Azmak Nehri, diğer yanında Gökova Körfezi ile cennetten bir köşe. Yemyeşil çam ormanlarının kokusu, mavi yolculuğun değişmez adresi Gökova Körfezi’nin dantel gibi işlenmiş koyları, akvaryum niteliğinde azmakları, bu azmaklardaki benzersiz su altı florası ile Akyaka bütün duyulara hitap eden bir sakin şehir. Burada yeşil ile mavi âdeta dans ediyor, size de izlemesi kalıyor. Akyaka’da kite zone denilen bölgede kitesurf yapılıyor. Burası uzun bir plaj olduğundan çok sayıda kitesurf’çü tarafından ziyaret ediliyor.

Muğla

Akyaka

Akyaka uluslararası bir ağ olan Cittaslow yani Sakin Kentler Birliği’ne üye. Cittaslow 1999’da İtalya’da kurulmuş olan bir belediyeler birliği. Birliğe üye olmak isteyen kentler birliğin düzenlediği kriterler üzerinden değerlendiriliyor.

Akyaka’da arkadaşım Dr. Sibel Eşmelioğlu ile Azmak kenarında Olta Restaurant’ta akşam yemeği yedik.

Muğla

Muğla – Akyaka’da arkadaşım Dr. Sibel Eşmelioğlu ile Azmak kenarında Olta Restaurant’tayız

Muğla

Azmak kenarındaki Olta Restaurant’ta mezeler, ara sıcaklar ve ana yemekler efsane

Bodrum

Geçmişin sakin sünger kasabası Bodrum, bugün adını hem eşsiz koyları hem iklimi hem de eğlencenin sabaha kadar sürdüğü gece hayatıyla duyuruyor. Merkezinin yanı sıra Çökertme, Mazı, Turgutreis, Gümüşlük, Yalıkavak, Gündoğan, Göltürkbükü, Torba, Yalıçiftlik, Gümbet, Bitez ve Ortakent sahilleri büyüleyici. Bodrum merkezde bulunan Halikarnas Mozolesi, antik dünyanın 7 harikasından biri. Bu anıt mezar Karia Satrabı Mausolos adına hem karısı hem de kızkardeşi olan II. Artemisia tarafından yaptırılmış.

Bodrum

Marmaris

Karia’nın liman kenti Fiskos ya da bugünkü adıyla Marmaris ülkemizin cennet köşelerinden biri. Türkiye’nin en güzel plajlarına ve koylarına, turkuaz rengi masmavi denizine, çam ormanlarıyla kaplı yemyeşil doğal güzelliklere sahip. İçmeler, Turunç, Sedir Adası, Bozburun, Söğüt, Selimiye, Hisarönü, Turgut, Bayır, Bördübet, Orhaniye gibi büyüleyici yerleri var.

Muğla – Marmaris

Datça

Datça, Ege ile Akdeniz’in buluşma noktasında yer alıyor. Gökova ve Hisarönü körfezleri arasında birbirinden güzel tam 52 koya sahip olan Datça aklınıza düştüğünde, pırıl pırıl deniz, döneminin en önemli liman kentlerinden biri olan Knidos Antik Kenti, zengin flora ve fauna, bol oksijen, düşük nem oranı, yılın 300 günü parlayan güneş düşünebilirsiniz.

Datça

Fethiye

Likyalılar’ın Telmessos adını verdiği Fethiye, “Işıklar Ülkesi” anlamına geliyor. Burası Ölüdeniz’inden Saklıkent’ine, Kayaköy’ünden Likya uygarlığının beşiği olan Xanthos, Letoon, Tlos antik kentlerine kadar pek çok zenginliği içinde barındırıyor. Likya Uygarlığı Antik Kentleri, UNESCO Dünya Mirası Geçici listesinde bulunuyor.

Muğla – Ölüdeniz, Fethiye

Dalyan

Dalyan çok özel bir yer. Köyceğiz Gölü ile Akdeniz’i birleştiren ana kanal üzerinde bulunuyor. Caretta carettalar yani deniz kaplumbağaları yumurtlama ve üreme dönemini Dalyan’daki İztuzu Plajı’nda geçiriyorlar. Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi ise Köyceğiz ilçe merkezi ve 14 mahalle ile Ortaca ilçesine bağlı 5 mahalleden oluşuyor. Köyceğiz, 2019’da uluslararası bir ağ olan Cittaslow yani Sakin Kentler Birliği’ne üye oldu.

Kaunos Antik Kenti, antik çağlarda Karia ve Likya arasındaki sınırı oluşturan Dalyan Nehri’nin (antik çağlardaki ismiyle Calbys) kenarında kurulmuş ve önemli bir liman kenti olmuş. Kaunos Kaya Mezarları, antik Karia uygarlığının mimari şaheseri olarak kabul ediliyor. Kaunos Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Geçici listesinde bulunuyor.

Dalyan

Bütün bu değerlere baktığımda Muğla benim gözümle ülkemizin en özel şehirleri arasındadır.

Keşfetmeniz dileğiyle…