Mısır’ın Kızıldeniz kıyısındaki kenti Hurgada (Hurghada) tertemiz turkuaz rengi sulara sahip bir şehir. Hurgada’da deniz, güneş ve kum tatilini doya doya yaşayabilir, tüplü dalış cenneti olan beldenin çok sayıdaki dalış noktasında su altının güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz. Dilerseniz Sahra Çölü ve bedevi hayatını yakından izlemek için alternatif safariler de yapabilirsiniz. Bu yazımda ise özellikle dalıştan bahsedeceğim. Çünkü burası kesinlikle dünyanın en güzel dalış noktaları arasında yer alıyor. O zaman buyrun Hurgada dalış rehberi niteliğindeki yazıma…

Hurgada’ya nasıl gidilir?

İstanbul’dan Hurgada’ya 2 saat 40 dakika süren direkt uçuşlar bulunuyor.

Hurgada dalış deneyimi

Eğer dalış yapmayı seviyorsanız Hurgada mutlaka gitmeniz gereken bir destinasyon. Kızıldeniz Duvarı’ndaki uçurumları, büyük gorgonyaları, rengârenk yumuşak mercan bahçeleri, resif kuleleri ve tropik balıkları ile buranın su altı adeta bir tablo gibi. Ben de hayattaki amaçlarımı düşünüp bunlardan birinin Kızıldeniz’de tüplü dalış yapmak olduğuna karar verdiğimde hedefimi belirlemiştim: Önce bir dalış kulubünde dalış eğitimlerimi alacak, yeterince dalış tecrübem olduğunda da Mısır’da Kızıldeniz’e gidecektim. Bu isteğimi kısa süre içinde gerçeğe dönüştürdüm. 3 yıldız CMAS dalgıç olduktan sonra bir bayram tatilinde Hurgada (Hurghada)’ya gittim. Bekle beni Kızıldeniz! Yaşasın su altı ve tüplü dalış!

Hurgada Dalış Rehberi

Orfoz Fotoğraf: Tacettin Sağlar

Bayram tatili pek çok tur alternatifi sunarken ben Hurgada için planlar yapmaya başladım. İş yerinde bir arkadaşıma benimle gelmesini önerdim. O ülke içi turlara katılırken ben de bir dalış kulübü ayarlayıp Kızıldeniz’de muradıma erebilirdim. Böylelikle birlikte Mısır’a gitmek için hayaller kurmaya başladık.

Hurgada dalış teknesi

Havaalanına geldiğimde beni bir sürpriz karşıladı. İstanbul’daki dalış kulübümden tanıdığım Nurdan ve Ergiz çifti benimle aynı tura katılmıştı. Önümüzdeki günleri birlikte keyifli dalışlar yaparak geçirecektik.

Hurgada Dalış Rehberi

Dalış kulübünde dalış noktalarını inceliyoruz

Hurgada dalış rehberi – Hurgada su altı

Kızıldeniz’de ilk dalışımda hissettiklerimi ömür boyu unutmam mümkün değil. Bu şehir su üstünde ne kadar kuraksa, su altında da bir o kadar renkli. Burada bütün güzellikler sanki sadece su altına verilmiş. İlk kez Hurgada dalış deneyimi yaşadığımda âdeta dilim tutuldu. Şaşkınlığım atlatmam bir kaç dakikamı aldı. Sonra da hayranlıkla mercan resiflerini ve ilk kez gördüğüm Kızıldeniz’e özgü balıkları keyifle izlemeye başladım.

Hurgada Dalış Rehberi

Orfoz Fotoğraf: Tacettin Sağlar

Ayrıca hemen not düşeyim: Dalış gezisine eksiksiz malzeme ile çıkmanızı öneririm. Çünkü konforunuz ne kadar iyi olursa o kadar rahat ve güvenli dalışlar yaparsınız. Değerli su altı fotoğrafçılarımızdan Tacettin Sağlar’a da eşsiz su altı fotoğrafları için buradan teşekkürlerimi gönderiyorum.

Hurgada Dalış Rehberi

Müren Fotoğraf: Tacettin Sağlar

Hurgada en popüler dalış noktaları

  • Baron Palace. Özellikle geniş deniz çayırları ve kumulları üzerinde yapılan dalış oldukça özel bir deneyim sunuyor.
  • Fanadir (El Fanadeer). Bu dalış noktası Hurgada’nın en büyük mercan resiflerinden birine ev sahipliği yapıyor.
  • Sahl Hasheesh. Özellikle derin dalış seven tecrübeli dalgıçlar tarafından tercih ediliyor.
  • Marsa Abu Galawa (Careless Reef). Shaab Umm Qamar ve Giftun Adası arasındaki dalış noktası mağaralarıyla adını duyuruyor.
  • Shaab Abu Ramada. Akvaryum olarak nitelendirilen dalış noktasında çok sayıda tropik balık görülebiliyor.
  • Omo Gamaar. Dalış noktası mercanlar ve çok sayıda tropik balığa ev sahipliği yapıyor.
  • El Fanus (Dolphin Reef). Şişe burun yunuslar çok görüldüğünden burası Dolphin (Yunus) Resifi olarak anılıyor.
  • El Giftun. Hurgada’nın karşısında bulunan Giftun Adası 1986 yılından beri koruma alanı.

Palyaço balığı Fotoğraf: Tacettin Sağlar

Kızıldeniz’e defalarca gitsem bıkmam, su altına asla doyamam. Su üstünde kurak, su altında bir cennet olan Hurgada ise bana kapılarını hep açacak gibi görünüyor. Ne de olsa Hurgada dalış deneyimi anlatılmaz, yaşanır…

Palyaço balığı Fotoğraf: Tacettin Sağlar

Derin maviliklerde buluşmak üzere…