Şarm el Şeyh (Sharm el Sheikh) ya da kısaca Şarm, Mısır’ın bir tatil kenti. Herşeyden önce Sina Yarımadası’nda, Kızıldeniz kıyısında yer alıyor. “City of Peace” yani “Barış Şehri” olarak da anılan Şarm El Şeyh; altın renkli kumlu plajları, kristal berraklığındaki denizi, zengin su altı yaşamıyla tatilcilerin ve dalgıçların gözde turizm merkezi. Ayrıca burada ister dünyanın en güzel dalış bölgelerinde su altının zenginliklerini keşfedin, ister Sina Çölü’nde ATV turları yapın; Şarm El Şeyh aktiviteleri ve doğal güzellikleriyle sizi mutlu edecek bir tatil destinasyonu olacaktır.

Şarm el Şeyh

Sina Çölü’nde deve turu

5-10 Haziran 1967 tarihleri arasında yaşanan 6 Gün Savaşı’nın ardından İsrail; Suriye’den Golan Tepeleri’ni, Ürdün’den Batı Şeria ve Doğu Kudüs’ü, Mısır’dan Sina Yarımadası’nı ve Gazze Şeridi’ni ele geçirdi. Sonuç olarak İsrail, işgalden sonra Sina Yarımadası’nı yeşillendirdi ve modern bir vaha hâline getirdi.

17 Eylül 1978’de Enver Sedat ve Menahem Begin, Camp David Sözleşmesi’ni imzaladı. Ondan sonra bu anlaşmaya göre İsrail, askeri birliklerini Sina Yarımadası’ndan çekti ve Sina Yarımadası, Mısır’a geri verildi. Sonuç olarak barış çabaları işe yaradı. Ondan sonra İsrail başbakanı Menahem Begin ve Mısır devlet başkanı Enver Sedat, 1978 yılı Nobel Barış Ödülünü birlikte aldı.

Şarm el Şeyh nerede? Şarm el Şeyh’e nasıl gidilir?

Burası Sina Yarımadası’nda Kızıldeniz kıyısında yer alıyor. İstanbul’dan direkt uçuşlar yaklaşık 3 saat sürüyor.

Şarm el Şeyh

Sina Çölü

Şarm el Şeyh’e vize almak gerekiyor mu?

Herşeyden önce eğer sadece Sinai Bölgesi’ne gidecekseniz vize almanıza gerek yok. Sinai Bölgesi’ne gidecek Türk vatandaşları vize ücreti olmadan 15 günlük kapı vizesiyle giriş yapabiliyor. Kapı vizesi, Sinai Bölgesi’nde (Sharm El-Sheikh – Taba – Dahab – Nuweiba – Saint Catherine) 15 gün konaklama imkânı sunuyor.

Ancak eğer Sinai bölgesinden Mısır’ın diğer bölgelerine geçmeyi planlıyorsanız; T.C. diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamilleri 90 günü aşmamak kaydıyla Mısır’a yapacakları ziyaretlerinde Mısır vize işlemlerinden muaflar. T.C. umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşların ise Mısır vizesi almaları zorunlu. Bu vatandaşlar Mısır’a gittiklerinde sınır kapılarından vize alabiliyor.

Şarm el Şeyh gezilecek yerler

Şehrin kalbi Naama Körfezi’nde atıyor. Bölgede her bütçeye göre otel seçeneği var. Ancak daha sakin bir yerde konaklamayı tercih edenler, Nabq ve El Salaam bölgelerini tercih ediyor.

Şehrin en lüks otelleri arasında bu oteller var: Four Seasons Resort Sharm El Sheikh, Royal Savoy Sharm El Sheikh, Rixos Sharm El Sheikh Adults Only 18+. Ancak daha uygun fiyatlarla konaklamak isteyenler için de bu oteller var: Concorde El Salam Hotel Sharm El Sheikh, Naama Blue Hotel, Falcon Naama Star Hotel.

Şarm el Şeyh

Concorde El Salam Hotel Sharm El Sheikh

Eğer su altı dünyasına meraklıysanız, bir liveaboard (tüplü dalış teknesinde konaklamalı yolculuk) yapmanızı şiddetle öneririm. Herşeyden önce Şarm’ın berrak sularında yapacağınız dalışlara doyum olmuyor.

Şarm el Şeyh

Old Market bölgesinde Modern Mısır’ın kurucusu kabul edilen Osmanlı paşası ve Mısır eyaletinin valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa heykeli

Old Market

Eski Pazar bölgesi şehrin en hareketli yeri. Alışveriş yapmak, yerli halkıyla kaynaşmak isterseniz, geleceğiniz yer burası olmalı.

Old Market

Old Market

Old Market

Old Market

Al Sahabe Camii

Old Market bölgesindeki Al Sahabe Camii, 3.300 m² alana yayılıyor. 2011 yılında inşa edildi, 2017 yılında ibadete açıldı. 76 metre yüksekliğindeki caminin 2 minaresi var. Oldukça estetik bir mimariye sahip olan cami, şehrin en çok turist çeken yerlerinden biri.

Al Sahabe Camii

Al Sahabe Camii

Farsha Cafe

Kendi plajı olan Farsha Cafe rengârenk bir mekân. Gördüğüm en ilginç ve de başarılı mekânlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Şarm el Şeyh turu yaparken buraya mutlaka uğramalısınız. Başarılı dedim çünkü bu derece popüler bir mekân az bulunur. Sonuç olarak tıka basa dolu olan bir mekândan bahsediyoruz!

Farsha Cafe

Farsha Cafe

SOHO Meydanı

Burada fıskiye, restoranlar, buz pisti gibi eğlence alanları var.

Heavenly Katedrali

Burası şehrin en büyük ve yeni Kıptî kilisesi.

Ras Muhammed Millî Parkı

Burası Süveyş Körfezi ile Akabe Körfezi’nin buluştuğu noktada yer alıyor. 250’den fazla mercan türüne ev sahipliği yapan millî parkta 1.000’in üzerinde endemik balık yaşıyor.

Şarm El Şeyh

Ras Muhammed Millî Parkı

Şarm el Şeyh şehrinden günü birlik gezi tekneleriyle bölgeye gidebilirsiniz. Scuba dalış yapmayı denemek isteyenler deneme dalışı yapıyor. Ayrıca cam tabanlı tekneden su altı yaşamı gözleniyor.

Şarm El Şeyh

Ras Muhammed Millî Parkı’nda cam tabanlı tekneden su altı yaşamını gözlemleyebiliyorsunuz

Sina Çölü

Sina Yarımadası’nın batısında Süveyş Kanalı ve Körfezi, doğusunda Akabe Körfezi var. Burası genelde çöl ve yüksek dağlarla kaplı. Yarımadayı kaplayan Sina Çölü, Şarm el Şeyh turu sırasında mutlaka gelinmesi gereken bir yer. Çölde gün batımında ATV’lerle geziyor, sonra da Bedevi çadırlarında akşam yemeği yiyip gösteri izliyorsunuz.

Sina Çölü

ATV turu

ATV ile Sina Çölü

ATV ile Sina Çölü

Sina Çölü

Sina’da ATV

Şarm el Şeyh

Bedevi çadırları

Renkli Kanyon

Şarm El Şeyh şehrinden günü birlik turlara katılarak Colored Canyon (Renkli Kanyon), Blue Hole (Mavi Delik), Dahab’a gidebilirsiniz.

Colored Canyon (Renkli Kanyon)

Colored Canyon (Renkli Kanyon)

Azize Katerina Manastırı

Kutsal Tanrı-Trodden Manastırı olarak bilinen Azize Katerina Manastırı, Şarm El Şeyh şehrinin 250 km uzağında yer alıyor. Herşeyden önce burası aktif olarak kullanılan bir ibadet yeri. Buraya Şarm’dan günü birlik turlara katılıp gidebilirsiniz. Azize Katerina Manastırı; Güney Sina valiliğinde, Sina Dağı’nın eteklerinde yer alıyor. Bu Rum Ortodoks manastırı dünyada ibadete açık en eski manastırlardan biri. Bizans İmparatoru I. Justinianus bu manastırı M.S 548-565 yıllarında yaptırmış. Sonuç olarak bu manastırı 4. yüzyıldan beri Sina Yarımadası’nda yaşayan keşişlerin barınması için yaptırmış. Buradaki kuyu, burning bush (yanan çalı), dağın bir bölümüne yapılan altın buzağı oldukça ruhani yerler. Dileyenler sabah 2:00’de Sina Dağı’na tırmanıp Hz. Musa’nın Tanrı’yla konuştuğu yeri görüyor ve olağanüstü bir gün doğumunu izliyor. Azize Katerina Manastırı, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Azize Katerina Manastırı

Azize Katerina Manastırı

Güzel bir deniz veya dalış tatili yapmak için Mısır‘ın Şarm el Şeyh şehri çok gözde bir destinasyon. Herşeyden önce vizesiz ve Türkiye’den ucuz! Evet, maalesef ülkemizde tatil yapmak artık çok pahalı ama Şarm’a giderek bu derdinize derman bulabilirsiniz.

Keşfetmeniz dileğiyle…