Mısır gezi rotasında olması gereken, binlerce yıllık tarihi yaşatan ama bunun yanında belki de Mısır’ın en pis şehridir Assuan (Aswan). Mısır’ın en güneyinde yer alan Assuan eskiden Nübye ile sınır şehriymiş. Kentin nüfusunun çoğunu Nübyeliler oluşturuyor.

Assuan

Burası her ne kadar etkileyici bir tarihi zenginliğe sahip olsa da pislik gerçekten korkunç boyutta. Luksor ile bu kadar farklı bir karakteri olması ise gerçekten şaşırtıcı. Buraya gelmeden önce insanın kendisini psikolojik olarak hijyen şartlarından uzak olacağına alıştırması lazım. Yoksa tarihi zenginliklere konsantre olabilmek çok zor.

Philae Tapınak Kompleksi

Assuan gezilecek yerler

Buraya Luksor’dan sonra geldim. Burada pis mi pis bir otelde korkunç bir gece geçirip Abu Simbel’deki tapınakları ziyarete gittim. Sonra yine bu pis şehre geri döndüm.

Kurniş

Kent merkezi

Felukka ile gezinti

Beyaz yelkenli, alçak bordalı tekneler üzerinde Nil’i ve güzelliklerini izleyebilirsiniz.

Assuan – Felukkalar Nil Nehri’nde süzülüyor

Old Cataract Hotel

Winston Churchill ve Agatha Christie gibi ünlü isimleri misafir etmiş olan Old Cataract Hotel’de bir mola verip Nil Nehri üzerinde süzülen felukkaları izleyebilirsiniz.

Assuan

Old Cataract Hotel Kaynak:Wikipedia (By Marc Ryckaert (MJJR) – Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18918088)

Assuan Yüksek Barajı

Yapımı 1970 yılında tamamlanmış olan baraj Nil Nehri’nin sürekli taşmasını engellemek ve hidroelektrik enerji üretmek için kurulmuş. Ancak halk da yapımıyla beraber su taşkınlarının getirdiği bereketten yoksun kalmış. Zaten sadece Nil Nehri’nin kıyıları yemyeşil. Nehrin biraz uzağında ise hemen çöl başlıyor. Suyun ulaşmadığı yerlerde hayat yok. Buradaki baraj gölü ise dünyanın en büyük insan yapımı gölü olması nedeniyle ekstra bir öneme sahip.

Assuan Yüksek Barajı

Philae Tapınak Kompleksi

Assuan’da görülecek en önemli tapınak Mısır’ın incisi olarak bilinen Philae Tapınak Kompleksi.

Assuan

Philae Tapınak Kompleksi İsis Tapınağı

Philai Tapınağı’nı görmek için Assuan’dan teknelere binerek Agilkia Adası’na gidiliyor.

Assuan

Philae Tapınak Kompleksi – İsis Tapınağı

Kompleksin en büyük yapısı olan İsis Tapınağı M.Ö 4. yüzyılda Tanrıça İsis onuruna yaptırılmış. Sonradan Kolt kilisesine dönüştürülen tapınak Assuan Yüksek Barajı’nın yapımı ve Nasır Gölü’nün oluşmasıyla sular altında kalma tehlikesi ile karşılaşmış. Bunun üzerine tapınak UNESCO tarafından finanse edilerek Assuan’ın 5 km güneyindeki Agilkia Adası’na taşınmış.

Assuan

Philae Tapınak Kompleksi

Philae son anlamına geliyor. Tapınak Horus’un annesi Tanrıça İsis’e tahsis edilmiş. Bu etkileyici tapınağın efsanesinden de bahsedeyim. Efsaneye göre Tanrı Osiris erkek kardeşi Seth tarafından öldürülür ve parçalanır. İsis parçaları aramaya başlar ve zamanla parçaları bulur. Onları biriktirir ve bir büyü ile Osiris’i yaşama döndürür. Osiris tanrı olur. İsis, Osiris’in oğlu Horus’u doğurur. Horus zamanla büyür ve amcası Seth ile dövüşünde onu öldürerek babasının intikamını alır.

Assuan

Philae Tapınak Kompleksi

Agilkia Adası’nda yer alan tapınak o denli etkileyici ki sırf burası için bile o kadar yol gelip bu şehrin pisliğini çekmeye değer. Eminim geldiğinizde siz de benim gibi buradan ayrılmak istemeyecek, her ânı hafızanızda yer etsin diye sürekli deklanşörünüze basacaksınız.

Assuan

Philae Tapınak Kompleksi

Philai Tapınağı’na veda ettikten sonra yine teknelerle merkeze döndüm.

Assuan

Sonra Luksor’a doğru yola çıktım. Kestirme dedikleri yola girmiştik ki polis kontrolünde sınıfta kaldık. Şehirlerin giriş çıkışında gümrük polisi gibi dikilen ve seyahat izinlerini kontrol eden bu polislerin neden o yola girmemize izin vermediklerini hâlâ anlayabilmiş değilim.

Otobandan devam etmemize izin verilmeyince köylerin arasından geçerek bol kasisli ve hız limiti düşük bir yoldan Luksor’a gittik. Ben lay lay lom yapmaktan fark etmemiş olsam da güvenlik olayında birşeylerin döndüğü kesin. Bu Mısır enteresan ülke vesselam.