Dünyanın en uzun nehri olan Nil Nehri; Uganda, Eritre, Ruanda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Tanzanya, Burundi, Kenya, Etiyopya, Güney Sudan, Sudan, Mısır olmak üzere 11 Afrika ülkesinden geçiyor. Nil Nehri cruise turları ise çoğunlukla Mısır’ı gezdiriyorlar, bu turlarda insanlık tarihinin ilk uygarlıklarından birine ev sahipliği yapan Mısır’ın kültür ve tarihini tanıma fırsatı buluyorsunuz. Bu yazımda da Nil Nehri cruise turları hakkında bilgiler verecek, Mısır’ın tarihini doya doya yaşamanızı sağlayacak bu turları tanıtacağım. Bu cruise gemilerinin en iyilerinden biri olan 5 yıldızlı Mövenpick Nile Cruises MS Darakum ile yaptığım gezi eminim sizin de ilginizi çekecek, bölgeye merakınızı artıracak…

Abidos Tapınağı

6.650 km uzunluğu ile dünyanın en uzun nehri olan Nil Nehri’nin havzası, Afrika kıtasının ⅒’unu kaplıyor. Nil Nehri’nin en uzaktaki kaynağı, Burundi’nin Doğu Afrika Göller Bölgesi’ndeki Kagera Nehri olarak doğuyor ve Tanzanya, Ruanda ve Uganda sınırlarını oluşturarak Victoria Gölü’ne katılıyor. Güneyden kuzeye doğru akan Nil Nehri’nin üç ana kolu var: Beyaz Nil Nehri, Mavi Nil Nehri ve Atbarah Nehri. Nil Nehri’ndeki cruise turları çoğunlukla Mısır’ı gezdiriyorlar, bu turlarda Mısır’ın kültür ve tarihini tanıma fırsatı buluyorsunuz. Mısır’daki Nil Nehri turlarında görülen en önemli şehirler ise kuzeyden güneye Kahire, al-Minyā (el-Minye), Qena (Kina), Luxor (Luksor), Edfu, Aswan (Assuan), Abu Simbel oluyor.

Assuan’da Sofitel Old Cataract Legend Hotel önünde felukkaları izliyorsunuz

Gizem dolu Nil Nehri’ni ve etrafında oluşan eşsiz uygarlığı keşfetmek istiyorsanız, en iyi alternatifiniz bir Nil Nehri cruise turuna katılmak olacaktır. Ancak Türkiye’de satılan Nil Nehri cruise turları sadece Assuan-Luksor arasında oluyor ve 4 gün sürüyor. Bu nedenle ben direkt Mısır’daki bir acenteyle bağlantı kurdum ve Türkiye’den bu tura çıkan az sayıda kişiden biri oldum. Trust House Holidays acentesinin sahibi Amr Ibrahim bana Mısır turu ve Nil Nehri cruise turu için yardımcı oldu. Eğer siz de bireysel bir Mısır turu yapmak istiyorsanız, kendisiyle iletişime geçebilirsiniz www.trusthouseholidays.com Md@trusthouseholidays.com +20 122 2109426

Mövenpick MS Darakum ile Assuan’dan başlayıp Kahire’ye kadar devam eden bir Nil Nehri cruise turuna katıldım

Direkt cruise şirketiyle iletişim kurmak isterseniz, cruise.darakum@movenpick.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Nil Nehri Cruise Turları - Mövenpick MS Darakum

Mövenpick MS Darakum – Resepsiyon

Nil Nehri – Önemi ve Tarihçesi

Tarihin babası Herodot der ki; Nil Nehri, Ölümün ve Dirilişin Tanrısı Osiris’in armağanı, Mısır da Nil Nehri’nin armağanıdır. Eski Mısır Kültür Bakanı Solaiman Hozayen da der ki; Mısır uygarlığı, Herodot’un dediği gibi Nil’in armağanı değil, Mısırlılar’ın uygarlığa ve tarihe armağanıdır.

Nil Nehri’ne dönersek… Nil Nehri, Antik Çağ’dan beri verimli alüvyon birikintileri taşımış, taştığı yerlerde ekinleri ve hayvanları beslemiş, buralara bereket getirmiştir. Çevresinde antik tarihin en büyük uygarlıklarından biri olan eski Mısır uygarlığının kurulmuş olması da bu nedenle bir tesadüf değildir.

Ramses IV Mezarı – Krallar Vadisi – Luksor

Tanrılar yaratmaya ilgi duyan Antik Mısırlılar, Timsah Kafalı Tanrı Sobek’i yaratmış. Tanrı Sobek tüm suların tanrısı olarak kabul edilmiş. İnanışa göre Tanrı Sobek tüm suları yaratırken terlemiş, bu terden de Nil Nehri olmuş. Bir başka tanrı olan Hapi, Nil Nehri’nin su seviyesini kontrol eden yıllık taşkınlarının tanrısı olarak kabul edilmiş.

Antik takvim Nil Nehri’ne göre 4’er aylık 3 mevsime ayrılmış; Akhet taşkın dönemini, Peret toprağın Nil alüvyonuyla verimli olduğu büyüme mevsimini, Shemu kurak dönemde ekim mevsimini temsil etmiş. Bu taşkınlar o kadar önemliymiş ki halk taşkın miktarına göre vergilendirilmiş. Eğer Nil Nehri çok taşıp çok geniş bir alanı suladıysa (bu alan bazen 8 km olmuş) daha çok vergi alınmış, eğer az taşıp az bir bölgeye verim getirdiyse (bazen 3 km ile kısıtlı kalmış) az vergi toplanmış. Bu taşkınların ölçümünü sağlayan Nilometer, Nil Nehri kıyısındaki tüm tapınaklarda görülüyor.

Nil Nehri Cruise Turları – Nilometer – Kom Ombo Tapınağı

Timsah Kafalı Tanrı Sobek tüm suların tanrısı olsa da Mısırlılar ekinlerine zarar verdiği için timsah ve su aygırı sevmiyorlarmış, hatta bunu pek çok tapınakta betimlemişler. Örneğin Edfu Tapınağı’nda Horus’un amcası Seth’ten intikam alırken Seth’in su aygırına betimlenmesini görüyorsunuz. Yüksek Baraj yapılıp yapay Nasr Gölü oluştuktan sonra da Assuan-Kahire arasındaki tüm su aygırlarını ve timsahları öldürmüşler. Bu nedenle Mısır’da Nil Nehri turu yaparken bu hayvanlarla karşılaşmıyorsunuz, timsahlar artık sadece Nasr Gölü’nde yaşıyor.

Edfu Tapınağı’nda Horus’un amcası Seth’ten intikam alırken Seth’in su aygırına betimlenmesi

Nil Nehri Cruise Turları – Mövenpick MS Darakum

Mövenpick MS Darakum herşey dâhil hizmet veren 5 yıldızlı bir gemi. Dekorasyonunda Fas etkisi var. “Darakum” Arapça ev demek ve bu gemi de misafirlerini evinde hissettirmek için elinden geleni yapıyor; VIP hizmet sunuyor ve yüksek standart beklentisi olan gezginler tarafından tercih ediliyor. Nil Nehri üzerinde 400 kadar gemi olmasına rağmen Assuan-Kahire arasında uzun tur yapan en fazla 5 gemi var, Mövenpick MS Darakum da onlardan biri, hatta en iyisi. Ancak uzun turlar haziran, temmuz, ağustos aylarında Nil suları yükseldiğinden, aralık, ocak aylarında da alçaldığından yapılamıyor. Bu aylarda sadece Assuan-Luksor arasındaki kısa turlar yapılıyor.

Mövenpick MS Darakum, Sevhac valiliğinin Al-Balyana şehrine yanaştığında

Mövenpick MS Darakum’un 44 standart kabini, 2 deluxe kabini, 6 suit kabini var. 72 m uzunluğundaki koca geminin 60 personeli var ama sadece 104 kişiyi misafir ediyor! Her kabinde 2 adet queen yatak veya 1 adet king yatak bulunuyor. Benim için geminin en önemli özelliklerinden biri de ücretsiz wifi olması.

Nil Nehri Cruise Turları - Mövenpick MS Darakum

Mövenpick MS Darakum Suit Kabin

Geminin ana restoranında açık büfe kahvaltı, öğlen yemeği ve akşam yemeği var. Yemekler fazlasıyla güzel. En önemlisi de oldukça hijyenik koşullarda hazırlanıyor (Mutfağı gezdim, kesin bilgi!) Personel son derece profesyonel. Tüm misafirlerle her saniye ilgileniyorlar.

Nil Nehri Cruise Turları - Mövenpick MS Darakum

Nil Nehri Cruise Turları – Mövenpick MS Darakum Ana Restoran

Nil Nehri Cruise Turları - Mövenpick MS Darakum

Ana Restoran – Yemekler

Lounge bar akşam üzeri çayları, kokteyller ve akşamları da dans ve eğlence için ideal.

Nil Nehri Cruise Turları

Mövenpick MS Darakum Lounge Bar’da Boat Manager Ahmed El Geushy, annem ve ben çay saatinde buluştuk

Geminin 3 adet Sun Deck’i var. Burada atıştırmalıklar ve içecekler sunuluyor. Gemi seyir hâlindeyken buraya çıkarsanız Nil Nehri’ni ister oturarak, ister yatarak doya doya izliyorsunuz. Dilerseniz de havuza girerek serinliyorsunuz.

Nil Nehri Cruise Turları - Mövenpick MS Darakum

Sun Deck – 2

Nil Nehri Cruise Turları - Mövenpick MS Darakum

Sun Deck – 3

Nil Nehri Cruise Turları - Mövenpick MS Darakum

Sun Deck 3’te Havuz

Nil Nehri cruise turu rotası

Dünyanın en iyi nehir turu rotalarından birine katılmak isterseniz, Nil Nehri cruise turuna katılmanızı öneririm. Geminin rotası kuzeyden güneye veya güneyden kuzeye doğru oluyor. Ben davetli olarak annemle birlikte 12 günlük uzun programa katıldım. Güneyde Assuan’dan başladık, kuzeyde Kahire’ye kadar 12 gün boyunca olağanüstü güzel bir gezi yaptık. Assuan-Luksor arasında çok sayıda gemi bize eşlik etti ama Luksor-Kahire arasında Nil Nehri’nde süzülen tek gemi bizimkiydi. Güvenlik konusuna gelince; gemide bir güvenlik polisi, geminin arkasından da bir bot güvenliğimizi sağladı.

Nil Nehri cruise turu rotası

Gemimiz Mövenpick Nile Cruises MS Darakum harika bir gemiydi. 5 yıldızlı gemide seyir hâlindeyken Nil Nehri’nin iki yakasını hayranlıkla izledik, odamızın penceresinden felukkaların süzülüşüne hayran kaldık, leziz yemekleri yiyerek kiloları aldık (evet, itiraf ediyorum, işin bu kısmı gezinin tek olumsuz yanıydı), eğlenceli şovları izlerken yerimizde duramadık. Farklı konseptlerde hazırlanan yemekler hem midemize hem gözümüze bayram ettirdi. Uluslararası büfe, deniz ürünleri büfesi, mangal partisi, İtalyan büfesi, Mısır büfesi ve Galabeya parti (herkesin geleneksel Mısır kıyafetleri giydiği ve geleneksel dansları ettiği parti) derken çok çeşitli lezzetler tadıp deneyimler yaşamış olduk. Üst sınıf gemi bizim üst sınıf bir tatil yaşamamızı sağladı.

Mövenpick MS Darakum ana restoranda Boat Manager Ahmed El Geushy, Trusthouse Holidays acentesi sahibi Amr Ibrahim, annem ve ben akşam yemeğinde buluştuk

Nil Nehri cruise turları kimler için mi uygun? Tarih, gizem, sanat tutkunuysanız bu turu kesinlikle seveceksinizdir. Daha çok ileri seviyede gezginlerin tercih ettiği bu tur benim de en keyifli gezilerimden biri oldu.

Khety Mezarı (BH17) – Beni Hassan Mezarları

Nehir turu sırasında bazı şehirler arasında rakım farklılıkları bulunuyor. Bu farklar bazı bölgelerde ciddi boyuta ulaştığı için suyu dengelemek gerekiyor. Bu nedenle nehir üzerinde uzunlukları 150-350 metre arasında değişen seviye havuzları var. Gemiler yollarına devam edebilmek için bu havuzlara giriyorlar. Nehir gemisi havuzun içine girdiğinde gidilecek yönün rakımına göre ya havuz suyla dolduruluyor ya da içinde bulunan sular nehirle aynı seviyeye gelinceye kadar boşaltılıyor. Gemi devam edeceği yöndeki nehir suyu seviyesine geldiğinde ise kapaklar açılıp yoluna devam ediyor. Biz de bazı şehirlerde bu seviye havuzlarından geçtik.

Nil Nehri Cruise Turları - Mövenpick MS Darakum

Nil Nehri Cruise Turları – Seviye Havuzu – Esna Lock

Şimdi gelin, güneyden kuzeye rotamızda bulunan şehirlere kısa bir göz atalım. Bu şehirlerin detaylı yazılarına sayfamdan ulaşabilirsiniz.

Assuan (Aswan)

Assuan zanaat & halk sanatları dalında UNESCO yaratıcı şehirler ağına dâhil. Assuan’da Philae Tapınak Kompleksi, Nübye Müzesi ziyaret ediliyor.

Nil Nehri Cruise Turları – Philae Tapınak Kompleksi – Assuan

Kom Ombo

Kom Ombo yerleşimi adını en çok 2 Mısır tanrısına adanan Kom Ombo Tapınağı ile duyuruyor. Aslında birbirine düşman olan Timsah Başlı Tanrı Sobek ve Şahin Başlı Tanrı Haroeris (Büyük Horus), Kom Ombo Tapınağı ile onurlandırılmış. Bu adanmışlık yapının mimarisinde de görülüyor; Mısır’da iki girişi olan tek tapınağın batı tarafının Haroeris’e, doğu tarafının Sobek’e adandığını görüyorsunuz.

Kom Ombo Tapınağı

Edfu

Nil Nehri’nin batı kıyısında yer alan Edfu şehri, Esna ve Assuan kentleri arasında yer alıyor. Edfu’da Edfu Tapınağı ziyaret ediliyor. Edfu Tapınağı, Şahin Başlı Tanrı Horus’a adanmış. Tapınak günümüzde Nil taşkınlarından etkilenmeden ülkede en iyi korunan tapınak olma özelliği taşıyor.

Edfu Tapınağı

Buradan Esna Lock (seviye havuzu) geçerek Luksor’a doğru yelken açtık.

Luksor (Luxor)

Luksor, antik Mısır şehri Thebes Harabeleri’nin üzerine kurulmuş olduğundan dünyanın en büyük açık hava müzesi olma özelliğini taşıyor. Luksor’da Colossi of Memnon (Dev Memnon Heykelleri), Hatshepsut (Hatşepsut) Tapınağı, Krallar Vadisi, Karnak Tapınağı, Luksor Tapınağı ziyaret ediliyor.

Nil Nehri Cruise Turları – Karnak Tapınağı – Luksor

Kina (Qena)

Kina (Arapça: Qena) yerleşimi, Kina valiliğinin merkezi. Burada Dendera Tapınak Kompleksi ziyaret ediliyor. Dendera Tapınak Kompleksi, Antik Mısır uygarlığının en önemli eserlerinden biri. Komplekste üç tapınak var: Doğum Tapınağı, İsis Tapınağı ve Hathor’a adanan ana tapınak. Hathor; Antik Mısır’ın aşk, doğurganlık, müzik ve dans tanrıçası.

Dendera Tapınak Kompleksi

Kaptanımız üzerinden tren geçen ve sadece gece belli bir saatte açılan Naga Hammadi Köprüsü’nün o günkü açılış saatini köprü görevlileriyle teyit etti. Açılır açılmaz köprüden geçip köprünün diğer tarafında geceledik. Sabah yelken açtıktan sonra da Abu Homar Köprüsü ve Abo Homar Lock (seviye havuzu) geçtik.

Sevhac (Sohag)

Al-Balyana’daki Abydos yerleşimi, Sevhac (Arapça: Sohag) valiliğinin güneybatısında yer alıyor. Burada Abidos Tapınağı ziyaret ediliyor. Abidos Tapınağı, I. Seti ve oğlu II. Ramses tarafından yapılmış. Tapınak başta Yer Altı Tanrısı Osiris olmak üzere 7 tanrıya adanmış. Zaman içinde Antik Mısır’da önemli bir dini merkez olmuş ve Osiris için ibadet edilen bir Hac merkezi hâline gelmiş. Mısırlılar günümüzde bile Abidos’un doğurganlık enerjisi olduğuna inanıp burayı ziyaret ediyor, evlenmeden önce buraya geliyorlar.

Annemle birlikte Abidos Tapınağı önündeyiz

Sevhac’dan sonra Asyout’s lock (seviye havuzu) geçerek Tel El Amarna’ya doğru yola çıktık.

el Minye (al-Minyā)

Nil Nehri cruise turu rotalarının en etkileyici manzarası el-Minye‘de! Yüksek dağlar ve arasından yükselen Büyük Şehit Prens Tadros Jebel Manastırı ve Tel el-Amarna’ya uzanan yolculuk insanı derinden etkiliyor.

Annemle Tel el-Amarna’ya doğru gidiyoruz

IV. Amenhotep (Akhenaton) M.Ö 1330 yıllarında günümüzde el-Minye valiliği içinde kalan Tel el-Amarna şehrini kurmuş. Bu nedenle Tel el-Amarna, Akhenaton ve Nefertiti’nin şehri olarak anılıyor. Akhenaton, tek tanrılı bir din olan Aton (Aten) dinini yaratmış ve başkenti de Tel el-Amarna olarak ilan etmiş. el-Minye’de Tel el-Amarna, Büyük Şehit Prens Tadros Jebel Manastırı, Kuzey Tel el-Amarna Mezarları, Akhenaton Mezarı, Kuzey Sarayı, Aten Tapınakları, Tuna el-Gebel, el-Ashmunein (Antik Çağ’da Hermopolis Magna), Beni Hassan Mezarları ziyaret ediliyor.

Roma Nekropolü, Tuna El-Gebel

Kahire

Başkent Kahire; içinde barındırdığı birçok üniversite, yüksek okul, tiyatro, müze ve abideleriyle ülkenin atardamarı konumunda. Burası antik dünyanın 7 harikasından biri olan piramitlere ev sahipliği yapıyor. Eski Kahire, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Şehir, zanaat & halk sanatları dalında UNESCO yaratıcı şehirler ağına dâhil. Kahire’de Kahire Mısır Müzesi, Gize Piramitleri, Büyük Gize Sfenksi, Eski Kahire geziliyor.

Büyük Gize Sfenksi – Kahire

Mısır benim gözümde dünyanın en özel ülkelerinden biridir. Ancak gezmesi zordur; etraf çöp doludur, evler sıvasız ve boyasızdır, âdeta gecekondu gibi gözükürler, her yerde sinekler uçuşur, çöl kumu üzerinize yapışır, bahşiş isteyen çocuklar ayağınıza dolanır, sokak satıcıları canınızdan bezdirir. Ancak bu ülkenin eşi benzeri yoktur. Sizi tam bir kültür bombardımanına tutar, dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz bir tarihi size cömertçe sunar. Eğer bu özel ülkeyi nehirden keşfetmek, layıkıyla kültürünü yaşamak, rahat ve konforlu seyahat etmek istiyorsanız, Nil Nehri cruise turları en iyi alternatifiniz olacaktır. Bana sorarsanız en uzun programı seçmeli, bu güzellikleri doya doya yaşamalısınız. Mövenpick Nile Cruises MS Darakum da seçebileceğiniz en iyi gemi olacaktır.

Keşfetmeniz dileğiyle…